Trecere de la sine rocoline de 2.1 mm la PECO de 1.9mm

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

nushala

Member
Trenulist
23 Martie 2020
41
22
48
b
Stie cineva, va rog cum fac o trecere la de 2.1 la 1.9 , nu vad sa fie cleme de trecere si eu am vagoane mai vechi care sar...
 
Cu un cleste se indoaie clema de prindere a sinelor astfel incat sa fie o mica diferenta de nivel acolo. Tentativa si eroare...

Exista insa cleme pentru sine de diferite inaltimi, la Piko, la Roco...Exemple


 
  • Like
Reacții: SSL și ICRA
apropo de trecere, constat ca una din locomotive are rotile cu bandoul mai mare si ca atare acum calca pe traversele sinei peco de 1.9mm, oare se pot pili marginile sau e o idee proasta ?
 
Rotile se pot aleza intotdeauna insa se pot si schimba cu unele care respecta NEM 310 sau 311. De ce fel de locomotiva e vorba?
 
Se pot pili rotile dar trebuiesc demontate de pe locomotiva, si puse pe strung de precizie, de preferat unul de cessornicar ca rezultatul sa fie perfect.
Daca nu esti pretentios poti face asta si intro mini bormasina pilind cate putin si masurand cu sublerul .
Varianta cea mai buna este inlocuirea .
 
Locomotiva ta este sau a fost in sistem AC deci are roti cu buza bandajelor dupa sistemul Märklin si nu respecta normele NEM 310 sau 311. Trebuiesc fie schimbate cu rotile NEM fie intr-adevar strunjite.

A fost convertita din AC in DC?
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Uite asta este:
 

Atașamente

  • IMG_20210502_223022.jpg
    IMG_20210502_223022.jpg
    218,7 KB · Vizualizări: 12
  • IMG_20210502_223141.jpg
    IMG_20210502_223141.jpg
    286 KB · Vizualizări: 12
Atunci nu a fost noua ci convertita de cineva din AC in DC. Numarul de articol corespunde cu una AC iar cele DC au roti dupa NEM 310 cu buze de 1,05 mm.
 
  • Like
Reacții: cosmin78
apropo de trecere, constat ca una din locomotive are rotile cu bandoul mai mare si ca atare acum calca pe traversele sinei peco de 1.9mm, oare se pot pili marginile sau e o idee proasta ?
Eu le am bagat in gura unei autofiletante si I am dat rafale pe un smirgher