trecere analog-digital

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

scumpi27

Active Member
7 Decembrie 2008
93
1
Baia Mare
LOCATION
Baia Mare
Salut!

Tocmai ce am facut marele pas de la analog la digital! Pentru ca la unii e criza, n-am bugetat decat un decodor la intreg depoul meu de 5 locomotive. Din simpatie ptr dl Boc!

Am doua circuite concentrice insa acestea comunica prin intermediul a 4 macazuri asa incat sa pot schimba cu usurinta garniturile ce circula pe circuitele reshpective.

Aceste 2 circuite sunt izolate electric prin clipsuri izolatoare. Neavand decat un decodor, am digitalizat doar unul dintre cele doua circuite. Am inteles ca loko analog nu au ce cauta pe circuitul digital, insa tot asa am inteles ca decodoarul "care este" stie sa recunoasca daca este alimentat pe digital sau pe analog.

Acum vine intrebarea: ce se intampla daca eu rulez loko pe circuitul digital si la un moment dat decid sa o trec din mers pe cel analog? Recunoaste decodorul imediat schimbarea sistemului si se adapteaza noii situatii, sau se bulverseaza si da ortu' popii?

Multumesc.

Succesuri tutulor! :wink:
 
S-ar putea sa dea ortu'popii insasi statia digitala, fiindca NU suporta sa-i fie adusa la iesire o alta tensiune decat cea pe care ea insasi o da! Aceasta situatie apare atunci cand primele roti ale locomotivei au iesit de pe circuitul digital si calca deja pe cel analogic, iar cele doua tensiuni de alimentare se "amesteca" prin culegatoarele de tensiune de pe ambele parti ale locomotivei.
Cica exista nustiuce tronsoane cu ceva electronica, in stare sa faca tranzitia de la circuit digital la analogic si viceversa, dar eu unul (inca) n-am lucrat cu asa ceva.
Anyway, chiar daca locomotivele digitale stiu sa recunoasca sistemul continuu, iar unele sisteme digitale sunt in stare sa comande si o locomotiva analogica pe langa toate celelalte locomotive digitale, functionarea locomotivelor in alte regimuri decat cele adecvate (digital la digital, respectiv analogic la analogic) este cam problematica si uneori chiar daunatoare pentru integritatea acestora. Deci, ca sa glumim un pic, este bine sa nu amestecam mere cu pere ;-)
 
[/quote] Aceasta situatie apare atunci cand primele roti ale locomotivei au iesit de pe circuitul digital si calca deja pe cel analogic, iar cele doua tensiuni de alimentare se "amesteca" prin culegatoarele de tensiune de pe ambele parti ale locomotivei.

Mersi Mircea! Este exact ceea ce vroiam sa stiu! Bine ca nu am incercat, inainte sa intreb, "sa vad ce-o sa iasa"
 
daca ai cumva o centrala piko digi1, ei se lauda ca cica poti controla si trenuri analogice cu respectiva centrala; n-am avut nici timpul (si sincer nici curajul) de a incerca pana acuma acest lucru, dar in principiu nu ar avea ce sa se intample rau, doar ca din cate am inteles bazaie destul de urat motoarele analogice si foarte probabil nu o sa le convina pe termen lung mersul in digital; totul e sa nu pui mai mult de 2-3 locomotive simultan (in cazul piko), pentru ca pe aici e cam limita centralei
 
Statiile care se lauda cu controlul unei singure locomotive analogice, pe langa toate celelalte locomotive digitale, rezolva acest aspect prin modificarea usoara a simetriei semnalului DCC. Totusi, locomotiva analogica scoate un tziuit destul de greu de suportat, iar toate luminile ei sunt permanent aprinse, indiferent de sensul ei de mers. In plus, raspunsul ei la comanda statiei este destul de greoi, iar parazitii electrici produsi de motor pot deteriora semnalele DCC si, deci, locomotivele digitale pot avea comportari aleatoare.
 
Multumesc tuturor de raspunsuri.

Centrala e Roco. E bine ca nu am ars ceva pana acum. Solutia indicata de HGdan e super eleganta. Parca ceva similar se propune si la bucla de intoarcere, nu?
Dar daca stau sa socotesc, de aceeasi bani, probabil ca mai iau cateva decodoare si atunci nu mai am batai de cap :D Trec totul pe digital. Dar deocamdata e criza :|