Tramvai TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
http://montalbano.nasol.ro
YAHOO
mihaipetrescu2008
LOCATION
Timisoara
Montalbano va prezinta un tramvai pe TT facut din carton/hartie, cu metal indoit si rezistenta interioara din scobitori. Aveti si o fotografie nocturna si una rasturnata in fazele de constructie. Alaturate si doua monezi pentru dimensiuni.

Sper sa va placa.

Iata primele poze cu tramvaiul asamblat. Am scos fotografiile neclare. Voi reveni cu altele. Scuze, sunt alternate pozele in diverse pozitii de constructie cand pantograful nu era lucrat final. Se observa ca nu am mai pus ferestre de plastic, mi s-a parut interesant sa se vada ferestrele taiate cu cutter-ul asa cum s-a putut la dimensiunea data. Sunt roti de TT romanesc, doar doua, stiu ca va asteptati la perechi de patru. Voi reveni.

2350573482_0661ccd94d.jpg


2350572094_4b51fa2a0c.jpg


2349731607_d9ab82e289.jpg


2350569224_ab34a1a0ab.jpg


2350570638_3f87102500.jpg


La dimensiuni mai mari si altele la:
http://www.flickr.com/photos/24903992@N06/

Dedicatie ldh, scristi, tatra.
 
TT, 1:120 :confused:

Ai mare curaj sa lucrezi la scara asta si, mai ales, ochi buni.

Si eu am inceput cu modele 1:120 dar am fost obligat sa trec la 1:87.

Nu dau cu rosii, inca, pana nu ne spui cum ai lucrat si cum ti-a venit ideea.

Dupa ce ne povestesti vedem noi :evil:

p.s. Ai doua poze rele, reediteaza postul si scote-le. Asteptam altele.
 
baieti, daca sunteti in cautare de tramvaie 1:120 pe TTm (metric, deci pe 9mm) gasiti la Grell, din seria de BierTrucks de 2-3 Euro, au facut si o Tatra T3D absolut corecta ca proportii si detalii!
 
Tramvai TT Am inceput prin a admira pe www.tram club romania .ro autobuze vechi si tramvaie.la sectia modelism cineva din iasi,Tatra lucra miniatural.Cred ca si pe jucarii.com a fost ceva pe Ho ca tramway articulat la vanzare daca nu ma insel.Dar pe TT nimic. M-am intristat ,dar citind posturile lui Horia Radulescu,creatiile lui scristi pe TT[minunate],posturile lui Ldh toate la fix,mi-am zis sa trec la lucru,ca doream o jucarie pe TT neaparat si de cumparat nimic decat second hand.Am lucrat un minunat monovagon rosu pe Ho dupa fotografiile lui serban lacriteanu [vezi situl cu tram de mai sus, nu stiu daca am voie sa il scriu...]Oricum tramul pe Ho nu a fost gata ,materialul rosu lucios nu mi-a ajuns pe ambele laterale.Asa am trecut la cel galben pe TT.[e mai mic]Ca rezistenta am in interior o scobitoare lipita cu super glue.Puristii vor critica pantograful,dar e o biata sarma de agrafa de birou.Nu are geamuri laterale,imi parea ok deocamdata.Roti pe TT second de la un vagonas ...romanesc. Am vrut doua vagoane dar m-am oprit dupa unul.Inspiratie din tram-urile de epoca din pozele din Arad si Timisoara,din anii 60 -70.voi reveni. Montalbano