Tillig Locomotiva DA 060 Kaput !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Lica_Frinaru

Active Member
30 August 2010
68
0
Arizona-Timisoara
LOCATION
Arizona-Timisoara
Tocmai am vorbit cu proprietarul de la

https://www.reynaulds.com/catalog/dept_388.aspx

Acum doua saptamini am comandat o gramada de vagoane Roco LIMA si PIKO plus si o locomotiva DA060 PTK.
Toate au venit OK numai locomotiva nu.
Chiar acum 10 minute am dat telefon sa vad ce se intimpla si am dat de proprietar. Mia spus ca aceste locomotive de la Tillig au fost de foarte proasta calitate si majoritatea iau fost trimise inapoi de clienti . La rindul lui el lea trimes inapoi la Tillig. Nu mai are nici una si nici nu mai asteapta sa primeasca. Tillig nu le mai face. Asta cred, era de asteptat si cred ca toata lumea isi da seama...

Pe de alta parte mia spus ca in ultimul an este un interes nemaipomenit in domeniul de trenulete din fostul block Comunist. ROCO se pregateste sa scoata mai multe modele in special Poloneze. Nu a stiut sa imi spuna mai multe amanunte. Decit ca este o locomotiva Poloneza deja de vinzare, care anume, nu mia spus.
Acest dealer Reinaulds este destul de mare aicea in USA, si mia spus citeva nume de personal de la TILLIG cu care a vorbit asa ca cred ca el stie despre ce este vorba.
La fel mia spus ca din cauza interesului in modele Est Europene, Tillig sar putea sa repare matrita si sa scoata ceva care este la standardele de calitate de astazi. (A pomenit carcasa din doua bucati).
Parerea mea este ca daca cineva se apuca de asa ceva mai mult ca sigur ca nu va fi Tillig... :D

Ar trebui sa ne intristam, sau sa fim veseli ?

Ati auzit-o de la mine prima !!!

LICA :D
 
pai sincer ma batea gandul sa mi-l iau, dar mai bine am ramas la 2 EA uri si nu-mi pare rau, iar in calitate de DA060 ma multumesc cu ND2 (foarte bine realizat dupa parerea mea) dar totusi ar fi bine sa scoata cineva DA ul la o calitate buna, si n-ar strica nici un LDH in depou sau un bobic...(nu-nteleg de ce nu se baga ROCO, ca are Rc6)
 
Acum doua saptamini am comandat o gramada de vagoane Roco LIMA si PIKO plus si o locomotiva DA060 PTK.
Salut te sfatuiesc sa nu iti mai cumperi vagoane Lima arata bine dar sunt de o calitate foarte proasta.Am avut multe tipuri de vagoane si nici macar unul nu era in stare sa ruleze bine.Sar de pe sine boghielesunt foarte prost concepute etc., cu alte cuvinte sunt bune numai de tinut la vitrina.
 
amiel a scris:
"pentru "bobic" ar trebui alta matrita (sau modificata), degeaba au Rc bobicu e altceva."
am inteles ca trebuie refacuta matrita, dar posibilitate ar fi, cred...si cred ca si posibili cumparatori...chiar daca nu suntem multi modelisti fata de tarile vestice...si sper sa reia cineva si proiectul DA 060,si sa-l faca ca lumea, eu personal sunt obisnuit cu aceasta locomotiva, avand in vedere ca electrice nu trec prin maramures... :D :D
 
Am incercat sa comand din nou de la "reynaulds" SUA . Mai sunt doua modele de DA060 Tillig care sunt listate in stoc. Asta a fost cam acuma wreo saptamina. Astazi ma-m uitat la comanda si este inca listata "processing" Asa ca am dat telefon sa intreb ce se petrece si mi sa spus ca ei nu mai il au deloc in stoc de o bucata buna pentru ca au fost toate trimese inapoi la Tillig pentru ca aveau probleme de calitate. A mentionat in special modelele CFR...
Mi-a mai spus ca incearca sa localizeze pe la alte firme un alt model care poate sa mai fie in inventat nevindut.
Ceea ce a fost interesant ester ca a tinut sa imi spuna ca modelul va fi de vinzare din nou, pentru ca Tillig lucreaza la o matrita noua!!! Nu a fost in stare sa imi spuna ce si cum exact, dar din cite stiu eu despre matrite este foarte posibil ca un nou model de DA 060 de la Tillig sa apara poate de sarbatori !!!

Noroc
 
Foarte interesant, poate apare modelul ala alb albastru, ca gm nu cred ca apucam noi.
Sincer matrita nu cred ca avea mari probleme (cel putin la carcasa). Problemele mari erau la boghiuri (sau prin zona), care ii dadeau mersul leganat de ratusca beata. Dar ma rog, asta e, poate data viitoare vor scoate ceva mai de calitate la banii respectivi.
 
macleod a spus:
...Sincer matrita nu cred ca avea mari probleme (cel putin la carcasa)...

...nuuuu,deloc,chiar e foarte reusita imbinarea intre carcasa si restul locomotivei :-x ...ultima data cand am desfacut locomotiva era sa ma muste de deget :evil:
 
DA 0-60

<t>Pana vom avea parte de alt model superior calitativ,imi da si mie cineva un sfat cu privire la locomotiva deja existenta pe piata? As cumpara-o cu speranta ca exista o solutie pentru remedierea problemei leganatului. Sa sper in continuare?Peste celelalte defecte trec cu vederea...</t>