Slot Car

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Inca nu am ajuns la finisaj..... :p .....si chiar ca nu vreau sa supar pe nimeni,asa ca am sa fac si urme in curbe.... :D
 
@Dorel,acesta a fost piticul meu ...sa am in partea de jos o dreapta cat mai lunga pentru a putea demara ..... :D
cu S ul de sus este asa: ne-am hotarat sa facem o pompa de benzina ,in stilul acesta

si deoarece diorama este ingusta am avut ceva nevoie de spatiu .
Aceasta diorama este mai mult de joaca ,pentru cel mic ( dar si pentru mine ... :D ).Deci nu luam chiar asa serios probleme de statica etc...(stiu parca esti din constructii )
 
Pai nu de constructii era vorba.
Daca mai tii minte povesteam ca ne-am dat cu masinutele pana am facut febra la picioare din cauza genoflexiunilor sa le repunem pe pista.
Cauza?
In linie dreapta toata lumea are acceleratia apasat pana dincolo de bara din fata si toti sunt asii asilor dar in viraje ;-) pierzi asii pe drum de nu mai gasesc nici actionarea blitzului de la faruri :wink:

Demaraj?
Pai pleci cu bost din start si zboara nu alta :mrgreen:
 
Aici trebuie sa-ti dau dreptate ......va fi greu dupa aproape 5m sa prinzi corect punctul de franare (sau cum se spune.... :D ).Dar am de gand sa folosesc o sursa de curent care poate fi reglata in jos la voltaj,deci nu mergem cu 12V .Sau folosesc actionari care pot fi reglate (si la Ohm ....pentru a putea fi exact optimate pe masina care circula la momentul respectiv ).Asa o actionare costa de la 80 euro in sus ,deci mai mult pe cat am platit pe tot start setul la inceput .Oricum pe aceasta diorama se merge mai frumos in stil "cruising" cu un Chevvy Bel Air 57...... :D
 
@LDH ,nu este o locomotiva noua ,dar am inceput sa-i fac ceva "tuning optic"......si mai am inca cateva de facut .Dar asa incet :D
Aha vad ca a-ti alergat cu Porsche Spyder ALMS si F1 .....sunt toate la scara 1:43 .......sau ma insel ?
La 1:43 mai avem un set Carrera ,dar fiul meu nu mai vrea sa auda de el de cand are 1:32 !!!
Si in plus mai avem si un set la 1:64 cu doua masinutze NASCAR .....este simpatic ca nu are nevoie de mult loc .Dar nici de acesta nu mai vrea sa auda......am sa le scot la vanzare (seturile 1:43 si 1:64 ).
 
LDH a spus:
1:43, nu te inseli :wink:

ce bine ca inca nu ma lasa ochii.... :D

Ati incercat ceva la 1:32 ?......este alta dinamica !!! si fara magneti ,doar cu ceva plumb in zona osiei din spate.....se fac nicste derapaje frumoase ,cu 1:43 nu merge asa .....
 
Sigur ca merge ,dar prin masa mai mare a modelelor 1:32 derapajele sunt mai spectaculoase ..... :D (parerea mea )