Semafor digital 4700

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

24may

Well-Known Member
Trenulist
27 Decembrie 2007
542
0
pitesti
LOCATION
pitesti
As vrea sa stiu daca a reusit cineva sa monteze un semnal in aria digital sau analog ca eu mi-am spart capul azi in el si nu am reusit


Posed si o tastatura semnal,am incercat toate posibilitatile si nu am reusit sa misc semnalul,a facut cineva treaba asta?
 
salut
iti mai trebuie un device care merge impreuna cu tastatura
asa mi-a spus de la un magazin de trenulete
ca am vrut si eu sa-mi cumpar tastatura aia
o zi buna!

poate gasesti aici informatii mai multe: http://www.viessmann-modell.com/en/produkte/elektr.php?typ=dec&gr_nr=7&sprache_nr=2
 
Semnalul meu este 4700 digital2,are 3 fire rosii dintre care unul este marcat un fir galben si un maro,pe acestea le-am legat la un traf separat,cele 3 imi arat ca trebuiesc legate la centrala digitala si asa am facut nu vrea nici din telecomnda roco,sa nu mearga cu roco si sa mearga cu piko?
 
AM FACUT CE SPUNE IN MANUAL,DAR NIMIC MA INTERESEAZA CINEVA CARE A FACUT CU MANA LUI
 
Ai setat adresa?
In partea dreapta a semnalului ai un orificiu in care poti sa introduci o agrafa si care actioneaza un microswitch. La prima apasare se comuta in mod Marklin, si semnalul executa trei miscari lente. La a doua apasare se comuta in mod DCC (cred ca asta foflosesti!?) si semnalul executa trei miscari rapide (pentru confirmare). Acum cu mausul Roco da-i o adresa. Ca sa probezi daca a luat adresa da-i o comanda cu lokmausul pe adresa pe care ai setat-o. Daca s-a atribuit corect semnalul executa trei miscari lente. Daca nu vrei sa schimbi adresa apasa a treia oara pe microswitch.
Daca ai facut toate astea si nu reactioneaza in nici un fel atunci.....
Pentru programare nu trebuie sa legi decat tensiunea DCC.
 
SUNT 5 FIRE SI AM FOLOSIT 3 ROSII UNUL MARO SI UNUL GALBEN CARE SE LEAGA SI LA SINA SI LA TRANSFORMATOR CEL MARO SI GALBEN SUNT LUMINILE DE LA SEMNAL ROSU SI VERDE CARE SE BAGA INTRANSFORMATOR.din transformator se leaga alte fire care duc la cele rosii,poate nu am legat eu ceva bine mai incerc maine o data sa vad dac merge
 
Pentru comanda semnalului se folosesc doar trei fire. Pentru a-l incerca, cel mai simplu mod presupune sa iei un clips de alimentare digital si cu ajutorul lui, sa legi la o sina firul maro iar la cealalta sina firul galben impreuna cu firul rosu cu galben la capat. Cele doua fire rosii nu le folosesti (ele sunt pentru comanda unei bucati din traseu deservita de semnal) in faza asta. Apoi faci programarea din telecomanda (eu am facut ptr Piko). Poti sa-l programezi ca accesoriu sau ca locomotiva....cum vrei!
 
Salut Mircea,am ajuns la birou si am incercat din nou,greseala a fost a mea pt ca era pe sistemul marklin,ca m-am jucat ieri de nu am mai stiut in ce pozitie era,acum totul este ok functioneaza cu roco.ramane sa incerc sa-l montez pe linie asa cum spune in manual si sa leg si un macaz,sa vedem ce iese,mersi mult.