Sa construim la scara 1:1 DIY part 1

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

smotocel

Well-Known Member
Trenulist
10 Octombrie 2012
580
1
Timisoara
LOCATION
Timisoara
cateodata suntem nevoiti sa revenim la realitatea de zi cu zi si atunci 1:87 nu mai reprezinta mare lucru... 1:1 devine norma/scara/STAS-ul/Do It Yourself... :D

tema de casa/homework/Hausaufgaben:

trebuie inlocuita aceasta ruina cu ceva mai bun...



scule utilizate





incepem cu marcarea locurilor de debitare a viitoarelor imbinari, pentru o mai buna rigidizare a ansamblului am preferat imbinarea cu scobitura + holsuruburi



pentru latzurile (profilele dreptunghiulare) ce se folosesc la sezut, spatar si cadrul intre picioarele bancii am preferat sa cumpar latzuri neslefuite si sa le finisez eu...



este nevoie si de putina dalta...



si, in bunul spirit romanesc, mai este loc si de putina pila... de finisaj



probe de "traseu"...



o asamblare preliminara (fara holsuruburi) pentru a observa eventualele greseli/defecte/necesar de finisat



kit-ul de constructie (se livreaza cu tot cu holsuruburi) :D



incepe operatiunea insurubatu'



o prima laterala



se continua cu partea opusa...



cadrul este asamblat...



incep masuratorile pentru partea de sezut si spatar....



Moshu' (bunicul) face un prim CTC (Control Tehnic de Calitate)...



SFAT: nu va lasati prin apropierea locului de munca orice obiect care "atrage" praful!!!!



se lucreaza la partea de spatar...




si ... PRODUSUL FINAL...!!!!



bucuria bunicilor... PRICELESS!!!!!! pentru restul exista MasterCard...



stay tuned!!!
 
Super:) Intrebare: eu m-am lovit mereu de scobiturile care au 3 laturi... Adancimea este clar cu o faci, dar apoi cum tai restul pentru a scoate materialul dinauntru?