Revista Railway Modeller

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

anghelson

Active Member
Trenulist
In primul rand as dori sa transmit tuturor celor pasionati de istoria si tehnica feroviara, urarile mele de bine, bucurii si impliniri, acum, in pragul sarbatorilor de iarna. Sarbatori Fericite!

Apoi as dori sa semnalez pentru cei care sunt interesati (anuntul meu este doar informativ, nu am nici o legatura cu acesti comercianti), faptul ca in reteaua Inmedio (magazinele sunt de obicei asociate cate unui mall) a inceput sa fie distribuita revista Railway Modeller. Revista este editata de Peco Publishing si trateaza subiecte legate de caile ferate britanice. Desi pretul este cam piperat (cel putin fata de cat costa in Anglia aceasi revista) totusi conditiile grafice si multitudinea de informatii, pot sa faca revista atractiva, cel putin pentru cei pasionati de caile ferate britanice. Aumite articole care prezinta tehnici de constructie sau de detaliere pot fi interesante pentru oricine, deoarece nu sunt legate numai de caile ferate britanice.

Inca o data, Sarbatori fericite, Tuturor!
 
Nu prea inteleg de ce au ales sa distribuie in Romania Railway Modeller si nu Continental Modeller.

In Continental Modeller am gasit de multe ori referiri atat la caile ferate din Romania cat si la noile aparitii in ale modelismului romanesc (inclusiv EA).

Oricum, aparitia acestei reviste in Romania nu poate decat sa ma bucure. Este un inceput...
 
Nu pot decat sa va dau dreptate. Si eu am mai multe numere din Continental Modeller in care sunt referiri la caile ferate din Romania. Am cumparat acele numere direct de la Peco, pe vremea cand inca se mai puteau comanda numere disparate.
De altfel am si semnalat importatorului (HDS Media parca ii cheama) ca in Romania ar fi mai curand de interes Continental Modeller si nu Railway Modeller. Deocamdata nu mi-au raspuns in nici un fel, dar cine stie, daca si alti modelisti le-ar scrie, poate s-ar razgandi.
Oricum, in ultimul numar din Railway Modeller (cel din ianuarie 2012) este oferit un kit de construit pentru un post de comanda macaze si semafoare (Signal box) care este foarte frumos. Acest kit m-a convins sa cumpar revista:)))
 
Am cautat si prin tm revista, sa vad ce si cum. Nu am gasit-o, am gasit in schimb Wing Master la un pret de o nesimtire flagranta. Pe o revista care parca are pretul de 6.7 euroi se cere espet 50 ron, ceea ce mi se pare imens.

Ca gest in sine, de a aduce si astfel de publicatii, mi se pare ok. La scorurile acestea insa, cred ca piata este practic inchisa.
 
Salut,
Si eu am cautat Railway Modeller dar nu am gasit-o in Cluj.
In schimb,va propun sa nu uitam ca ne aflam in Europa anului 2011-2012 si ne putem abona la absolut ce ne place.De exemplu,eu sint abomat de peste 10 ani la Modelleisenbahner si am fost abonat vreo 8 la MIBA(probabil ca voi relua abonamentul).
Propun sa nu incurajam nesimtirea importatorilor de presa care de obicei se bazeaza pe nestiinta consumatorului.
s
 
Daca tot vorbim de preturi nesimtite: este clar ca unii (Inmedio) vor sa faca profit cat mai mare. Eu am cumparat Railway Modeller numarul din decembrie 2011 la pretul de 33 lei, pentru ca apoi sa constat ca numarul din ianuarie 2012 este 41 lei. Ambele au pretul de pe coperta de 3,6 lire. Va las pe dvs. sa faceti calculele. Eu doar am semnalat ca exista aceasta posibilitate de a achizitiona Railway Modeller, dar nu sunt nici eu de loc de acord cu pretul.
Din pacate Peco a renuntat sa mai vanda reviste disparate (nu mai accepta decat abonamente). Eu am cumparat pe vremuri mai multe numere din Continental Modeller cu 4 lire (inclusiv transport cu posta normala).
Si LR Presse din Franta (editor pentru reviste precum Loco Revue, Voie Libre sau Modelles Ferroviares) trimite numere disparate in Romania si costul pentru transport este zero. Revistele in sine costa insa intre 7 si 15 euro. Numere mai vechi se pot comanda si pentru 2,5 euro bucata.
 
Salut,
Am cautat prin toate magazinele (Auchan, Kaufland, etc) dar n-am gasit-o nicaieri. Poate imi spune cineva si mie unde poate fi gasita.
 
In timisoara am intrebat pe la toate chioscurile de ziare si nici nu au auzit de ea. Ar fi frumos din partea lor sa o distribuie in mai multe orase :)
 
O constatare, putin off-topic...

In UK revista Railway Modeller este una dintre cele "4 mari" publicatii periodice. La standul de presa costa £3.75.

Acum vreo doua zile m-am intors din Franta unde, intre doua trenuri, am facut o vizita si magazinului specializat in publicatii periodice "Relay" de unde am vrut sa cumpar o revista frantuzeasca de modelism feroviar. Dupa ce am vazut pretul, insa, am renuntat instantaneu la idee.

Cum poate o revista frantuzeasca, cum este "Le Train", dupa parerea mea cu un continut mai sarac decat "Railway Modeller" sa coste €9.50? Cu peste €6 !!! mai mult decat "oarecum" echivalentul britanic!

Am observat, cel putin in Strasbourg, ca preturile sunt, in general, mult mai mari decat in UK, dar chiar sa fie modelistul francez cu atat de mult mai instarit decat cel britanic? Sau poate sunt mult mai multi modelisti britanici decat francezi?

Poate ne lamureste Horia? :lol:
 
mda....eu ce sa mai zic de MIBA la 14 euro, Einsebahn Journal la vreo 12,Loco Revue si aia peste 12 euro...pana si revista spaniola Maquetren sare de 8 euro...
iar continutul se repeta, cu o oarecare periodicitate, in forme diferite de prezentare...de aceea intai rasfoiesc revistele si apoi decid daca isi merita sau nu banii :)
 
Va salut,

Ieri eram intr-o ASDA si am vazut revista....asa ca acum am si eu ! 8)
Conditii grafice de exceptie, dar....e pentru standardul britanic ! :(

Azi sper sa ajung aici :

http://www.lmrs.org.uk/

Scrie pe site ca in fiece Marti si Vineri, dupa 19:30 au deschis.
Sper sa fie cu noroc !
Marius.
 
Din pacate cei de la Inmedio au facut descoperirea ca un pret mai mare aduce si un profit mai mare. Asa ca, dupa primul numar, toate celelalte numere din Railway Modeller au ramas la 41 lei. Cu toate acestea, pana acum am gasit in fiecare luna cate o motivatie sa o cumpar.
@felippe: intr-adevar "Le train" este mai saraca in continut decat suratele ei "RMF" si mai ales "Loco Revue" Care din pacate costa cam tot atata (adica mult). Plus au obiceiul ca numerele foarte cerute (de gen numarul din martie, care are reportajul de la Nurnberg) sa fie inca si mai scumpe.
Nu avem chiar cea mai ieftina pasiune din lume. Dar noi stiam asta :)
 
sesamcave a spus:
[...]
Conditii grafice de exceptie, dar....e pentru standardul britanic ! :(
[...]

Marius, de ce nu iei Continental Modeller, publicata tot de Peco. Putin probabil sa o poti cumpera in Asda (sau alte supermarketuri) dar sigur o poti gasi la WHSmith.

Cat priveste modelismul britanic... nu mi-a placut deloc la inceput, atunci cand am avut primul contact cu el (acu' mai bine de 10 ani). Acum, insa, lucrurile s-au schimbat mult (sunt inscris in asociatii, particip regulat la intalniri, forumuri...). Il gasesc cu mult mai interesant decat modelismul continental; are un farmec aparte, mai ales cand e vorba de Fine Scale (indiferent de scara).



@anghelson: "Loco Revue" avea pretul de coperta €9.00; e adevarat, continea si recenzii de la lansarile de la Nuernberg dar si revistele britanice au aceste recenzii si nu costa atat de mult.

In ce priveste Romania, 41 lei, Railway Modeller este mai mult decat dublu fata de pretul in UK. De ce nu incerci sa iti faci un abonament direct la Peco, poate chiar pentru Continental Modeller...
 
@felippe,
Nu stiam de Continental Modeller, pana ce nu am vazut reclama din....Railway Modeller :D .....si mi-am spus in barba ca o voi lua !
Chiar ma intrebam pe unde o voi gasi !
Multumesc de sfat !
Acum plec pana la Liverpool Lime street Station, poate ii gasesc pe baietii cu Clubul modelistic.
Sunt curios cum e la ei !
Va tin la curent cu noutatile !
Marius.
 
Continental Modeller

<t>@felippe: sunt abonat deja la Continental Modeller. Editia digitala. Dar trebuie sa recunosc faptul ca prefer o revista tinuta fizic in mana, nu una care apare pe ecranul calculatorului. In fine, cu timpul probabil ca toti va trebui sa ne obisnuim cu asta. Sper sa nu ajungem sa cumparam si locomotive si vagoane virtuale. Cu un view-er asociat. Asa un fel de Zinio sau Exact editions. Bah...</t>
 
Joi a aparut numarul din Aprilie al Railway Modeller. Daca aveti ocazia, cumparati revista. "Diorama Lunii" este "Copenhagen Fields" - un proiect gigantic, al doilea ca suprafata (cel mai mare este "Fence Houses") si cel mai vechi, in 2mm FineScale si apartine unuia din cele mai vechi (daca nu cea mai veche) asociatii de modelism feroviar, fondata in 1910: The Model Railway Club.

La aceasta diorama se lucreaza de peste 30 de ani si este emblematica pentru scara 2mm:1ft.

Coperta revistei:

 
Salut Felippe,

Multumesc frumos de anunt! Copenhagen Fields este una dintre dioramele mele favorite, intru deseori pe site-ul lor numai ca s-o admir.
Dar, la naiba... unde pot gasi eu revista asta in Constanta?
Am inteles ca se gaseste uneori si in Rromanistan, dar numai la Bucuresti... :roll:
 
Abonament digital de tip "teapa"

<r>La pomul laudat...<br/>
<br/>
...sau cu alte cuvinte, nu toate abonamentele digitale sunt ceea ce ar trebui sa fie. Am platit destul de multi bani (aproape 40 lire) pe un abonament anual pentru "Continental Modeller". Bonus la abonare in perioada in care mi-am facut abonamentul, era accesul gratuit pentru numere mai vechi (cam un an in urma datei de abonare). Abonamentul digital l-am facut prin Exact Editions (<URL url="https://www.exacteditions.com/">https://www.exacteditions.com/</URL>) Precizez ca am furnizat aceste date deoarece consider ca modelul de afaceri promovat de aceasta editura este scandalos. <br/>
Ce s-a intamplat mai precis: dupa ce a expirat perioda subscriptiei, contul meu a fost dezactivat, inclusiv pentru numerele pe care le platisem! Am discutat cu personalul de suport tehnic si am aflat ca voi putea accesa din nou numerele pentru care am platit numai in cazul in care imi reinnoiesc abonamentul. Si numai in perioda de timp in care detin un abonament valabil. <br/>
Cu alte cuvinte: Pentru circa 90% din pretul publicatiei tiparite, am castigat dreptul de a vedea varianta electronica, pe durata abonamentului. Este drept, aceasta "editura" digitala ofera posibilitatea de a face download la publicatiile la care esti abonat in format .pdf. Dar numai pentru cate 2 pagini per cerere si dureaza prelucrarea suficient de mult pentru ca sa iti treaca cheful de asa ceva. Eu unul am conexiune de internet de banda larga de 100 Mbs si chiar daca nu ating in practica aceasta viteza, totusi pot spune cu mana pe inima ca nu viteza de transfer este factorul limitator in situatia de fata.<br/>
<br/>
Asadar, aviz celor care eventual isi propuneau sa se aboneze la Continental Modeller prin mecanismul digital oferit de Exact Editions.</r>