Redigitalizare h0e Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

d0ru_b

Well-Known Member
9 Noiembrie 2008
364
1
Cluj-N / Lugoj
YAHOO
doru_basaliga
LOCATION
Cluj-N / Lugoj
Salut,

In ultimul timp am vazut ca tot mai multi aleg sa combine scarile h0 si h0e, poate ce am postat aici va veni in ajutorul doritorilor.

Povestea e simpla, la un moment dat in urma unei conjuncturi fericite am intrat in posesia a doua seturi h0e roco digital, dar fara decodoare:


Intre timp una din mocanitze a plecat la Arad si dupa redigitalizare a fost prezentata in mare pripa de catre Mixu ( pozele mi/au servit ca si sursa de inspiratie, il felicit pe aceasta cale pt reusita)

Cea care a ramas la Cluj a avut parte de o "retehnologizare" similara: decodor hornby cu 4 functii si lumini cu leduri smd.
Cateva poze cu etapele transformarii:

1. decupaj in carcasa de aluminiu pt trecerea firelor pt faruri spate, de asemenea am renuntat la contactele cu care cei de la roco au dotat placa, am preferat sa lipesc fire. Am renuntat la mufa de decodor, inestetica si oricum cu pini mai putini.

am folosit schema de mai jos:


2. placuta cu leduri spate si decodorul hornby. se pot observa firele care trec spre partea din fata a locomotivei. chiar daca pare o ciobanie, am preferat sa pun fire solide cu izolatie groasa, firele originale ale decodorului sunt o porcarie, sunt oxidate si se rup imediat.


3. placa pt lumini fata (noroc incredibil, a incaput sub cazan fara sa trebuiasca taiat), se observa rezistenta de limitare a curentului si legatura cu fir litzat emaliat (recuperat din cablu casti). este suficient de rezistent atat mecanic cat si electric.


interventia in partea vizibila a locomotivei este minima, practic litzele sunt invizibile. grija doar la montarea lampilor, acestea raman fixate definitiv de locomotiva.
Spatele lampilor a fost taiat cu un cutter si s/au lipit ledurile 0403 alb cald pe un profil de cablaj imprimat decupat in prealabil. Ramane de revopsit spatele lampilor in culoarea originala.

4. in final reasamblata dar cu detalii nemontate



si in mers inapoi:


Din pacate lumina si aparatul foto au lasat mult de dorit, voi reveni cu alte poze. urmeaza o revopsire a lampilor, poate putin weathering, cine stie... :).
 
Inca un artist cu letconul in mana!
trebuie sa facem o asociatie de interventie: HGDan cu Doru se ocupa de electronica, Fleischmann Gabor de mecanica fina, MPU in biele pana-n gat, eu cu cutter-ul in stanga, polistirenul in dreapta si-un ciocan in dinti...Poate punem de-un service la greu.?! ar fi ceva...
bafta la baietii cu fiarele si plastice!
 
Adica la mers inainte se aprind farurile laterale din fatza alb si cele laterale din spate rosu, iar la mers inapoi se sting toate si se aprinde farul central din spate alb? E o idee interesanta :aplauze:
Sunt foarte curios cum arata farurile mai de aproape; tot pe acest forum (dar nu-mi mai amintesc UNDE anume :oops:) am vazut o idee de iluminare a farurilor cu doua LED-uri SMD microscopice, unul alb si unul rosu, astfel incat... stiti voi mai departe :D
Dupa cate cred eu ca am observat, bielele sunt OK 8) :D
 
multumesc celor care au citit cele scrise anterior, multumesc pt aprecieri, recunosc ca m/am simtit excelent citind cele scrise de voi aici. sunt incurajarile care le asteapta toti la inceput de drum.

@obiwan: MS MS, daca aveti nevoie de ajutor cu cea mai mare placere...

@mpursu: da, si eu m/am gandit dupa dar mai trebuiau 2 leduri rosii 0403, nu cred ca as fi gasit asa ceva la bucata. loc ar mia fi fost in lampi, poate la viitoarea revizie.zicea cineva de leduri bicolore, nu este necesar led bicolor, daca se lipesc ledurile in antiparalel veti obtine aprinderea ledului in functie de polaritatea tensiunii de pe fire.

ok, am reusit azi sa iau vopsea pt faruri: revell 364, poate o idee mai deschisa decat originala, oricum data in 2 straturi am reusit sa o aduc la aceaiasi nuanta. am mascat cum am putut podeaua neagra, din pacate la unul din faruri s/a prelins putin sub hartia de mascare.



si in final, cu luminile functionale:
- directie inainte lampi frontale (baterie 9v din lene de a monta statia)

- directie inainte lampi spate

- directie inapoi lampa spate:


ok, cam atat despre mocanita.
multumesc
 
eu vreau leduri pt aceeasi chestie (plz pune la pastrare) 10x
 
Ce-i frumos e frumos. cand te doare cu lumina, scoti ceva de vis.
Ai grija cu factura la energie, ca astia au nevoie de bani, politica e in intuneric pana-n gat. Io zic ca cel mai bine ar fi sa facem hidrocentrale ca LDH.
 
@mixu : poate iti faci un drum la cluj si rezolvam lampile.... vopsea verde am o cutie :p. daca vrei lampi bicolore trebuie sa treci si firul de la f2 in fata, chestia cu ledurile in antiparalel in situatia asta nu merge.

@HGDan: ma doare sufletu sa stric iara lampile alea, abia le/am vopsit, poate la urmatoarea revizie.


@obiwan: vezi, de asta luasem 2 , cand una consuma pe urcare cealalta coboara si motorul genereaza energie :p (e cu recuperare de energie ). glumesc evident, doar sunt cu aburi :p. ms si astept sa te vad la treaba cu diorama, cine stie, poate un h0e pe un varf insorit de deal ? :)