Reconditionare vagon cfr lugoj

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Deoarece la vagon lipseste o cupla ..... trebuie sa fac rost de alta identica de la alt vagon .... am stat si m-am gandit de unde pot face rost de o cupla identica ......


Pana am pus ochii pe urmatoarele 2 vagoane :roll:



Problema era alta ...... care vagon sa fie donatorul ?? :x :confused:
Am studiat fiecare vagon in parte si am ajuns la conculzia ca nici unu nu are un defect prea mare (doar tampoane lipsa ).... :mad: ca sa fie donator .....
Pana la urma am desfacut vagonul de pasageri si uitati ce am gasit inauntru :|

Perfect pentru ca are greutatile care le voi folosi la vagonul de marfa si cuplele la vagonul de calatori :D


Vreau sa fac si stop final o data cu luminarea vagonului ..... numai ca este o problema ....
Vagonul are infipt plasticu rosu in locul unde voi amplasa eu ledurile ce sfat imi dati ? :mad: oare sa scor plasticul acela si sa las gol ?... dar sar vedea urat .... nu am nici o idee :mad:
 
Am apasat de plasticu acela in prostie ....... nu iese ..... mie frica sa apas prea tare sa nu plezneasca carcasa :( ........
 
Da, de fapt asa.
Avand in vedere situatia data se poate face asa:
1. Luat una bucata LED 3mm, bagat in mandrina la bormasina si modelat cu o pila/smirghela pana la aprox 2mm (doar varful)
2. Luat bormasina si facut gaura cu burghiu de 2
3. Bagat LED modificat in gaura.
4. Legaturi electrice etc.
Cam asa as vedea eu operatiunea. :D
 
Taz. Ai ramas cu boghiurile originale pana la urma? Sunt curios de unde ai achizitionat tampoanele plate :). Ca am si eu nevoie de 8 bucati.

Cred ca s-a mai spus dar led-uri gasesti aici.
 
Tampoane face piko. Sunt chiar seturi de 8 bucati.
http://liliputhobby.ro/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,184/category_id,69/manufacturer_id,2/option,com_virtuemart/Itemid,26/
Eu din astea am folosit la lugojuri si la alte vagoane ce necesitau tampoane noi.
 
La Liliputhobby ma gandeam si eu doar ca vroiam sa vad daca gasesc si tampoane dreptunghiulare. Oricum, merci de interventie.

Si daca tot suntem aici si zici ca ai reconditionat vagoanele vreau sa te intreb daca le-ai schimbat si schema de culori. As fi curios sa vad cum arata in alta paleta cromatica decat albastrul original.
 
Am vazut si tampoanele de Taurus :), dar cred ca prima tentativa va fi sa fac un set de tampoane drptunghiulare home made.

Am sa prezint progresul lucrarii la momentul oportun. Pe moment ma frec cu mana in barba meditand la cursul de actiune potrivit si la achizitionarea pieselor necesare.
 
Neavand ce sa fac astazi si cautand prin sertarul cu vechituri, am dat peste 2 vagoane Lugoj, primele mele machete. Deranjat de culoarea lor alba m-am gandit sa le imbunatatesc putin. Initial ele aratau asa...

Dupa ce am tot combinat vopsele pe o bucata de faianta, am ajuns intr-un final la o nuanta cat de cat acceptabila...

Din pacate neavand airbrush, iar talentul meu la pictat nefiind cel mai grozav, a iesit putin cam urat dupa vopsire. Insa oricum urma si putin weathering. Fiind insa la inceput, am facut greseala sa dau intai cu fixativ iar apoi cu prafurile de imbatranire. Astfel praful a devenit ca o noua culoare, innegrind vagonul. Cand am vazut ce a iesit, la inceput m-am luat cu mainile de cap...apoi insa mi-a venit o idee. Oricum aceste vagoane nu vor rula pe diorama...de ce sa nu le imbatranesc mai mult sa arate a vagoane in paragina? Rezultatul... se poate observa aici.
Urmeaza sa le montez la vagoane osii noi, cu spite(sa nu fie mpu singurul care are Lugoj cu osii cu spite :evil: ), osii de la un tender vechi de aburoasa BR80-cu-2-osii-Piko, aburoasa care a suferit si ea modificari, acum avand 3 osii si asteptand continuarea :)
Pe langa aceste vagoane, mai am vreo 2-3 vechituri care vor suferii zilele urmatoare mici imbunatatiri.
Un weekend placut tuturor!