pregatiri pentru diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dc ? este caramida onnamentala asa , inclusiv la blocurile comuniste se mai folosea , mai erau si pt colt intreg si jumatati :| care evident acuma cad .
Caaad in cap la oameni :-x

teoretic e un fel de pervaz
 
Daca e weekend, se lucreaza! asa ca..




Ca sa rigidizez optim imbinarile peretilor, am taiat bagheta sectiune 3x3 mm din lemn de tei. Vopsit, uscat, lipit:



Noroc ca au ramas butoaie saci si scule de la galvanizarea Pola, uite-asa mai plaseaza obi ceva-n depozit pentru zile gri :D
 
Posta vesela ;-)

Flori pentru Florini , cu LA MULTI ANI !!!:




Si uite-asa mica gara a ajuns posta:

 
Dupa cum se vede, activitate intensa in zona de tranzit, la nemti timpul conteaza ;-)




Acoperisul. Doua nuante de metalizer pe fond negru mat . cartonul asta suge al dracului de tare vopseaua. Dupa cele trei straturi, finisat vopseaua metalizata cu smirghel fin, apoi manjit cu acrilic mat, in sens vertical.

 
cu o urma de diametru de cerc/r aplicata pe zid faci senzatie..la fel si cu o mica spirala de factura maro ce se-nalta catre vazduh...ma rog, ce face omu'dupa cladire... :D renunta la veceu
 
Cred ca era mai simplu sa faci niste ornamente de colt si scapai de taiatul la 45 de grade. Apoi puteai sa le vopsesti in alb ca si pe cel din apropierea sageacului de pe fatada.

De asemenea ca sa fie mai realista lucrarea puteai sa gasesti niste detalii de prindere pentru placuta cu inscriptia statiei.


In rest mie imi place cum a iesit. Imi place cum se profileaza tocul ferestrei pe "sticla".
 
peretii nu-s la 45 grade pe muchie. Se imbina prin alte metode, tip ''dinte''. Nu e ca la kit-urile din plastic. plus ca la magazie peretii exteriori din caramida vin dublati pe dinauntru de structura culoare gri, asa cum se vede in pozele pe etape. Andrei, ce detalii pentru placuta? rama, spate, floricele? Fii te rog mai explicit, eventual egzemplu de la alte lucrari care iti plac.
 
E bine si cu peretii imbinati in dinti. Eu ziceam ca era mai usor de remediat imbinarea pe care o ai acum.

Nu am un exemplu in sensul asta, insa cred ca ar trebui sa te uiti la o constructie reala sa vezi exact ce sistem de prindere are tablita de afisare. Probabil ca e o prindere cu 4 buloane in cele 4 colturi.
 
Partea de jos, cu caramida taiata la 1/3 e ca drk.
Asa ca pun-te de-i fa un soclu, de alta culoare, si lipeste-l ghine de cladire.

E.
 
pasarile nu fac parte din kit, sunt livrate separat, intre timp cautam gaini. o poza din timpul lucrarii la modul cu parapet din barne:


 
tot pregatim diorama si nu mai terminam. Defapt, asta e secretul, sa nu o termini niciodata :D

o cladire importanta, unde alesii neamului stau dedesubt cu gura cascata:



Cam asa iese din kit Noch, bineinteles ca urmeaza un retus si ceva putoare aferenta. Va inlocui un canton pe modul, care oricum era prea aproape de halta.