Plug de zapada Nr. 1

B74MRV

Well-Known Member
Trenulist
13 Martie 2016
1.164
176
Bucuresti, Dristor, Sect. 3
YAHOO
[email protected]
LOCATION
Bucuresti, Dristor, Sect. 3
Salut,
Inca un proiect gata, inca o dorinta indeplinita: plugul de zapada pe 2 osii.
Print 3D by CornelTT, autor moral Cosmin Pasat, decaluri by Radu161, acest proiect mi-a pus la grea incercare abilitatea de slefuire a suprafetelor.
Modelul arata initial asa:
1 (2).webp
Studiind mai cu atentie pozele din ITF, am vazut ca suprafele aruncatoare au alta forma iar partea superioara este diferita.
In consecinta au inceput modificarile:
- partea superioara a fost decupata urmand sa primeasca o noua podea din "scanduri"
- suprafata aruncatoare a fost incarcata cu chit si slefuita in mod repetat pana a ajuns la forma dorita
- partea din spate a fost "barbierita"
IMG_20240816_195206.webpIMG_20240816_195221.webpIMG_20240816_195229.webpIMG_20240816_195249.webpIMG_20240816_195155.webp
Au urmat cateva straturi de microfiler si evident alte slefuiri pana rezultatul a fost multumitor:
IMG_20240820_174707.webp
Fiind depasita prima etapa, m-am apucat de construit felinarele si elementul de tractare din fata:
IMG_20240828_113005.webpIMG_20240826_230301.webpIMG_20240828_113148.webpIMG_20240828_113225.webpIMG_20240828_183732.webpIMG_20240828_183757.webpIMG_20240925_174945.webp
Faza a 3-a a fost refacerea parti din spate si de deasupra, ghidandu-ma dupa pozele cu acest tip de plug de la Fabrica Goerlitz dar si inca cateva gasite de pe net:
- pentru partea de deasupra si din spate am folosit fasii de ABS care imitatie scandura. De asemenea, pe spate a fost zgariata si usa de acces in interior.
- alama de 0.1mm pentru trepte si suporti
- alama de 0.3mm pt bara de mana
- tot din ABS au fost fabricate si aripile aruncatoate - la aceasta etapa am pierdut pozele.........
- 2 tampoane usoare de piko
- 2 bucati de lant de la Weinert si ceva sarma de 0.2mm pt sistemul de siguranta
IMG_20240919_225457.webpIMG_20240919_225528_edit_745342725963871.webpIMG_20240830_103558.webpIMG_20240830_131346_edit_162905196187641.webp
De asemenea trenul de rulare a fost modificat astfel incat sa inglobeze o KKK:
IMG_20241011_222537.webpIMG_20241011_222526.webp
Bun, gata plugul, sa vina vopseaua:
IMG_20241224_113249.webpIMG_20250214_085311.webpIMG_20250214_085349.webpIMG_20250214_085338.webp
Excelent, toate bune, aplic decalurile si fac URIASA gresala de a aplica 2 staturi succesive de lac de la Humbrol....................
7 luni am asteptat sa se usuce..................:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Si pozele cu produsul final:
1.webp2-1.webp3-1.webp4-1.webp5-1.webp6-1.webp7-1.webp8.webp10-1.webp
 

Atașamente

  • 1 (2).webp
    1 (2).webp
    16,4 KB · Vizualizări: 3