Plimbare Dracula Express

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Pe linii precum cele din zona Brasovului un 150 este mult mai potrivit decat un Pacific. Sunt multe argumente aici, plecand de la forta de tractiune, masa pe osie etc.
Locomotivele de tipul 150 au fost gandite special pentru acest gen de transport pe linii cu infrastructura slaba.

Pacificul e o masina de campie, gandita si construita pentru viteze de peste 100 km/h.

Exista in proiect repararea si alocarea catre Regiotrans intr-un sistem de inchiriere a locomotivei 150.039. Nu stiu in ce stadiu este acest proiect pentru ca este unul din multele de care am auzit discutandu-se. Si aici intervina problema apartenentei lui 150, care nu poate fi vanduta unui operator privat pentru ca e bun de patrimoniu.
Nici vorba de cea de la Sibiu.
 
Catalin,

cei de pe pacific spuneau ca RegioTrans-ul a cumparat un 150. Evident ca nu putem stii cat din aceasta afirmatie este adevarat si cat nu, insa ma indoiesc ca ar investii bani in ceva ce nu le apartine, la fel, cele trei vagoane sunt ale lor, altfel nu le-ar fi reconditionat.
 
Da... totusi, pe mine m-ar interesa la ce ora pleaca DE din Brasov, ca nu as vrea sa ratez o asemenea plimbare sambata asta... problema e ca nu stiu daca il prind venind cu Pannonia (soseste la 9:22) sau trebuie sa fac noaptea in Gara Brasov (ceea ce nu prea imi convine, la cantitatea mare de boschetari din zona) ca a 9 sa fiu in Dracula Express?
 
Vad ca zvonurile se plimba libere pe forumul nostru si m-am decis sa fac putina lumina.

Intradevar, inainte de a lua decizia sa utilizeze Pacificul, cei de la Regiotrans au cumparat o locomotiva cu abur seria 150 pe care intentionau s-o repare si s-o utilizeze.
Nici vorba sa fie 150.1105, care e piesa de muzeu in Depoul Sibiu ci e vorba de 150.010 de la Depoul Caransebes. Din pacate starea in care se gasea locomotiva, volumul de munca necesar reparatiei si timpul lung in care ar fi fost gata au facut ca, Regiotransul sa ia decizia de a utiliza locomotiva Pacific.

Intregul proiect al trenului Dracula Express este rodul unei asocieri intre Consiliul Judetean Brasov (custodele garniturii), Regiotrans (operatorul trenului) si SFT (detinatorul locomotivei Pacific).

Reconditionarea vagoanelor a fost platita de Consiliul Judetean Brasov.

Pentru Dr2005: Daca vii cu Pannonia, nu ai sanse sa prinzi trenul de Zarnesti, pentru simplul motiv ca trenul tau ajunge in Brasov la 9:22, iar garnitura turistica pleaca la ora 9:00. Singura ta sansa este sa vii sambata, cand garnitura de Intorsura Buzaului pleaca la ora 10:00.
 
Pai ca orice tren si Dracula Express are o trasa si un grafic de circulatie. Asa ca orele de plecare si de sosire sunt sigure.

Daca intervin schimbari in programul trenului, fiti siguri ca ele vor fi anuntate si postate pe forum.
 
romrail a spus:
Pai ca orice tren si Dracula Express are o trasa si un grafic de circulatie. Asa ca orele de plecare si de sosire sunt sigure.
Daca intervin schimbari in programul trenului, fiti siguri ca ele vor fi anuntate si postate pe forum.
Nu stiu daca de la Regiotrans ma astept sa anunte inainte modificarile :lol:
Acuma serios vorbind, simbata la 10 se pleaca la Intorsura, fapt sigur 101% sau nu?
 
Pana acum n-am auzit vreo vorba care sa spuna ca nu s-ar pleca la Intorsura.

O sa incerc sa aflu exact maine.
 
Vezi ce se intampla cand omul pleaca de-acasa... :oops:

N-am stiut ca sambata trecuta n-a mers la Intorsura.

De fapt, la cat de ocupata e acum toata lumea cu alegerile... cred c-au si uitat de existenta trenului...

Sincer... totul e inca intr-o faza de testare si atat timp cat nu va fi instituit un traseu cert, un pret pentru biletul de calatorie si o locatie exacta de unde turistii sa-si poata procura biletele fara sa fie nevoie de "rezervari", liste, etc... nimeni nu poate garanta nimic 100% cert.
 
Dupa ultimele informatii, week-endul acesta, trenul va avea acelasi program ca si in 24 - 25 Mai: plecare pe ruta Brasov - Zarnesti, la ora 9:00, din gara Brasov - linia 1.
 
Dr2005 a spus:
Adică total inaccesibil celor din alte localităĂži decât BraÂşov... logic, că doar ei nu pot vota cu Cancescu...

Nu cred ca politica isi are locul aici, dar spre stiinta ta, Cancescu nu are nimic de-a face cu programul trenului...
Trenul asta nu se poate "plimba" la orice ora si dupa cum vrea fiecare. Desi stiu ca pentru unii din voi ora de plecare e mult prea devreme si nu aveti legaturi pentru a putea ajunge la trenul turistic, trebuie sa va spun ca nu avem ce face: Asta e programul stabilit de operatorul liniei si aprobat de serviciul de trafic al Regionalei CFR Brasov.
 
Apropo de Căncescu si de CJ Brasov... ca doar CJ Brasov a inchiriat locomotiva (si nu cred ca a facut-o doar din pasiune pentru caile ferate)...

http://www.infobrasov.net/content/reportaj_23265_Programul-de-circulatie-a-trenului-de-epoca-%E2%80%9EDracula-Expres%E2%80%9D.html

,, Programul de circulatie a trenului de epoca &8222;Dracula Expres&8221;

Avand in vedere solicitarile in numar foarte mare ale brasovenilor de a se plimba cu trenul de epoca &8222;Dracula Expres&8221;, Consiliul Judetean Brasov a stabilit ca incepand cu acest weekend accesul calatorilor sa se faca pe baza de inscrieri, la Ghiseul REGIOTRANS din Gara Brasov (primul ghiseu de pe partea stanga a incintei garii).
Astfel, cei care doresc sa mearga cu trenul de epoca trebuie sa se prezinte in orice zi la ghiseul mentionat si sa se inscrie pe un tabel. In momentul in care locurile pentru cursele din saptamana respectiva sunt ocupate, calatorii inscrisi peste numarul maxim admis vor fi reprogramati pentru saptamana urmatoare. Practic, in momentul inscrierii, fiecare persoana va sti ziua in care va calatori cu trenul.
Incepand cu ziua de joi a fiecarei saptamani, persoanele programate vor putea veni la Ghiseul REGIOTRANS sa-si ridice biletul gratuit in baza caruia se vor urca in tren. Pentru fiecare cursa este disponibil un numar limitat de locuri &8211; 84 de locuri in compartimente, care pot fi completate pana la 100, in cazul in care exista persoane dornice sa calatoreasca in picioare. In fiecare saptamana se efectueaza doua curse, una sambata si una duminica, al caror traseu este, de regula, Brasov &8211; Zarnesti si retur. Totodata, exista posibilitatea ca trenul sa mearga pe traseul Brasov &8211; Intorsura Buzaului si retur. Sambata, 17 mai 2008, &8222;Dracula Expres&8221; va circula de la Brasov la Intorsura Buzaului si retur, cu plecare la ora 10.05. Duminica, 18 mai 2008, &8222;Dracula Expres&8221; va circula de la Brasov la Zarnesti si retur, cu plecare la ora 9.00.

L.M."

Sa inteleg ca nu se poate merge decat dus-intors cu urcare la Brasov si numai cu rezervare facuta la ghiseul RegioTrans de la Brasov cu cateva zile inainte?! Apoi, pot SPERA sa primesc un bilet sau sa astept saptamana urmatoare?

Stie cineva daca opreste si in vreo statie intre Brasov si Zarnesti (Rasnov?)? Ca... daca tot nu oi putea sa merg cu el (fizic si tehnic imi este imposibil.... mai ales faza cu rezervarea facuta neaprat fizic la ghiseu, nu tu telefon, e-mail etc.)... macar sa fac niste poze.
 
Salut

Trenul opreste aproape in toate statiile de pe traseu, parca sunt 2 halte in care nu opreste.

Nu cunosc foarte bine regiunea, cu memoria stau prost, insa pot sa zic ca opreste in Bartolomeu, Cristian si inca 2 care imi scapa acum si nu vreau sa pocesc denumirile.
 
Daca tu vrei sa tranformi acest subiect intr-o disputa politica si sa arunci cu "noroi" in Presedintele Consiliului Judetean, e dreptul tau, dar sa nu te astepti la reactii pozitive... :twisted:

E foarte usor sa critici, fara sa te informezi, dar te-ai gandit oare ca fara implicarea personala a domnului Cancescu, acest proiect n-ar fi prins niciodata viata...

In loc sa fiti multunmiti ca insfarsit, dupa 17 ani de vise, cineva face un pas spre dezvoltarea reala a turismului feroviar in Romania, voi nu stiti decat sa criticati. De ce nu va strangeti voi "cei care le stiti pe toate" sa faceti un tren de epoca si un proiect turistic mai bun decat cel din Brasov? Nu vi se pare ca aceasta atitudine ostila ne jigneste pe toti cei ce-am "luptat" sa vedem acest tren mergand???

Dar sa trecem la chestiunile obiective...

1. Orice om care pleaca cu trenul turistic, vrea sa se si intoarca de unde a plecat. In fond, la Viseu, biletele nu sunt tot dus-intors. Nu te opreste insa nimeni sa iti faci programul asa cum vrei tu si sa cobori pe parcurs.

2. Daca ai fi intrebat, ti s-ar fi spus ca trenul are opriri in statiile dintre Brasov si Zarnesti si ca poti cobra in aceste gari.

3. Cine te impiedica sa suni la sediul Regiotrans, la informatii (nu se poate sa nu aiba un telefon la ghiseul din gara) sau sa dai un mail. Oare la Viseu cum e cu rezervarile???

4. Ce propuneti? Are cineva vreo vina ca, tehnic, vaganele au o capacitate limitata. Credeti ca ele pot fi intretinute daca tot timpul ar fi pline si ati sta in ele "ca sardinele in cutie". Voi veniti pentru placerea calatoriei, sau doar pentru a va inghesui si a sta claie peste gramada?

5. Cine spune ca nu puteti veni sa pozati trenul? A zis cineva ca nu-l puteti urmari pe traseu, ca nu il puteti poza unde vreti voi?

Inchei cu rugamintea de a reveni la subiectul acestui topic si de a lasa deoparte frustrarile, opiniile politice si criticile expuse doar de dragul de-a posta. Nimeni nu se supara daca este criticat, dar toti asteptam o critica reala, constructiva, fondata pe lucruri adevarate...
 
Mai baieti, linistiti-va! Toti.

Andrei stim ca s-a muncit mult ca acest tren sa ajunga pe sine, nu te simti atacat.

@Dr2005 las-o si tu mai moale putin, nu e atat de important cine din politica s-a implicat si in ce scop, nu e important nici daca s-a implicat sau nu, IMPORTANT este ca trenul este pe sine !!!

Programul de circulatie?? Pai pentru unii este bun pentru altii nu, este imposibil sa ii impaci pe toti, dar daca vrei cu orice pret sa ajungi la tren faci tot posibilul! Noi am plecat la 3 noaptea din Cluj ca sa ajungem dimineata la tren, iar pana la urma a fost bine ca a mers trenul dimineata, ne-a dat posibilitatea sa vizitam si alte obiective turistice din Brasov, nu sunt deloc putine.
Si inca o chestie, linia este simpla si circulatia destul de aglomerata, desi nu ai crede. Trenul trebuie sa se strecoare in portitele din programul de circulatie. Cat timp am asteptat noi pe marginea drumului sa sosea trenul pentru a-l poza, au trecut 1 motor si un marfar!