Motoras Tillig

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreiul

Well-Known Member
Trenulist
21 August 2008
1.698
5
Bucuresti
www.cheetah.ro
WEBSITE
http://www.cheetah.ro
YAHOO
andreiul_babaul
LOCATION
Bucuresti
Am tot rasfoit pe acest forum, insa nicaieri nu am gasit informatii clare si la obiect referitoare la cazul e mai jos:

- sina alimentata in digital, macaz cu motoras tillig care se doreste a se actiona in analog

Sincer m-am uitat la schema din cutia motorasului ca berbecul la termometru si nu am inteles mai nimic.

Rugaminte:

Poate cineva sa posteze cum se leaga? (unde vin lipite cele 3 fire de la macaz - polarizarea, cum se alimenteaza motorasul (am vazut niste diode pe acolo); se alimenteaza in AC sau DC?

Cum se regleaza cursa angrenajului (am vazut ca are o cursa generoasa, de 2-3 cm, iar eu am nevoie de o cursa de aprox. 5mm). Are stop la cap de cursa?

Sunt cateva intrebari la care nu am gasit raspuns...

Multumesc anticipat
 
Reglajul. Exista 3 lame ce sunt prins fiecare cu un surub. Ele se pot muta. ai in brosura aia schema cum trebuie pozitionate lamele, in functie de ce distranta vrei sa aibe cursa.

Alimentara. Mi se pare ca firul rosu este cel comun, iar firele galben si roz sunt celalate. pe care trebuie sa le alimentezi pentru a schimba macazul.

Se alimenteaza in AC.
 
Motorasul se alimenteaza in curent alternativ. Cele doua diode fac redresare monoalternanta si cu ele se schimba sensul de rotatie. Conexiunile:
Pentru motor
- rosu - comun
- galben, roz - la tastatura, pupitru, butoane etc.
Pentru polarizare
- alb - inima polarizata
- maro si albastru - la sine, sunt comutate intern de mecanism si polarizeaza inima

Motorasul decupleaza automat la capat de cursa, capat ce se regleaza mecanic.
 
Asa cum povesteam si intr-un alt subiect, inima macazului se polarizeaza (mai precis se alimenteaza conform pozitiei acelor) astfel incat sa nu existe nicio intrerupere a alimentarii locomotivelor la trecerea peste macaz. In continuare voi da doua exemple de polarizare.

1) Macaz inainte-dreapta
Daca trenul are de mers spre inainte, atunci rotile din dreapta ale locomotivei vor trece peste inima macazului, deci aceasta va fi conectata electric la sina din dreapta.
Daca trenul are de mers spre dreapta, atunci rotile din stanga ale locomotivei vor trece peste inima macazului, deci aceasta va fi conectata electric la sina din stanga.

2) Macaz inainte-stanga
Daca trenul are de mers spre inainte, atunci rotile din stanga ale locomotivei vor trece peste inima macazului, deci aceasta va fi conectata electric la sina din stanga.
Daca trenul are de mers spre stanga, atunci rotile din dreapta ale locomotivei vor trece peste inima macazului, deci aceasta va fi conectata electric la sina din dreapta.

Rationamentele de mai sus sunt la fel de valabile daca trenul vine spre macaz dinspre bifurcatie. Atentie, in acest caz macazul trebuie obligatoriu mutat spre linia respectiva, deoarece in caz contrar rotile metalice ale trenului produc scurtcircuit intre inima polarizata "invers" si sinele de pe care acesta vine.
 
Cel mai bine ar fi sa conectezi macazul in sistem digital ca sa eviti multe fire care trebuiesc duse pana la tastatura de comanda si inapoi .
Foloseste tija de angrenare groasa si nu stange prea tare surubul de blocare , exista riscul de a strica filetul de plastic .
Identificarea firelor din cablajul motorului este esentiala si pune etichete pe ele , te va ajuta cand il vei monta .
Uitate cu un ochi si la montarea in digital te va ajuta si poate il vei monta in digital .
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3976&postdays=0&postorder=asc&start=0
 
@Andreiul,

Cursa cu care vine actionarea mi se pare ca e cea mai mica.

Daca totusi "te mananca" :D sa te bagi in el sa schimbi cursa de actionare, atunci sa stii ca trebuie sa fii foarte atent , mai ales la pinii subtiri de alama....sunt fff fini si daca rupi vreunul... :skul: .
Ai grija cand demonezi si cand il montezi, nu te grabi !

Am deschis si eu o actionarea Tillig odata, ba mai mult, am schimbat si cursa in cea mai mare cursa posibila si....mi-a mancat zilele...am zis ca eu asa ceva nu mai fac !!!! 8)

Marius.
 
@Mauritius: nu vreau sa pun decodor pe actionarea macazului din doua motive:
1. macazul se afla pe un modul de poze, deci nu se justifica
2. e posibil ca in viitor sa integrez acest modul in machete modulare, de genul celor care se folosesc la expozitii; in acest caz, alimentarea se face in analog.