Modulul meu pentru fotografii - Adi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

zolaadi

Active Member
Trenulist
27 Decembrie 2010
174
13
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Va prezint in premiera poze cu modulul meu pentru fotografii.

Enjoy!















Incepe sa prinda forma, sa speram ca va iesi bine la final!
 
da,arata apetisant! la prima vedere seaman cu o prajitura cu multa frisca si crema de vanilie :p
 
Interesant apetit, sa ai pofta sa mananci module...n-am mai auzit :D se numeste "Pica" daca nu ma insel... :evil: oricum pentru pareri despre pofte culinare exista alte forumuri... :wink:
 
Eu zic ca era doar o gluma nevinovata fara pic de rautate...

PS. Nu-mi explic de ce, dar mi se facu pofta de un kremschnitt :?
 
Nu vad inca nici un comentariu care sa aiba vreo legatura cu modelismul....poate dupa pauza de masa? :D ;-)
 
dac a spus:
Da' ce, pozele au ?! :D

Am rugamintea inca o data ,ca daca se poate, si cred ca administratorul forumului este de acord, comentariile sa fie strict la subiect, sa aiba legatura stricta cu modelismul, iar munca depusa de anumiti utilizatori sa nu fie luata in deradere sau luata la misto, asa cum am mai citit si pe alte topicuri deschise pe acest forum.Toate parerile sa fie strict obiective.Asa cum este normal, orice forum are utilizatori de toate categoriile: incepatori minim, avansati maxim.
Fara suparare scriu aceste randuri.
Ii rog pe toti cei care nu pot indeplini aceste conditii sa se abtina de la comentarii.Pe orice topic.

Multumesc pentru intelegere!

Seara buna!
 
E bine daca nu e cu suparare !

Tinere forumist, nu te ia nimeni la misto si nici in deradere efortul depus; dar tonul artagos de mai sus fata de un coleg cu state vechi si ale carui postari au fost intotdeauna apreciate de ceilalti, denota imaturitate si lipsa de respect.

Pe de alta parte, atunci cand iti expui lucrarile fii pregatit sa citesti comentarii care nu iti vor fi pe plac: asta este rostul forumului, din "pietrele" aruncate nu ai decat de invatat ! Daca insa tu te inflamezi la niste "glumite simpatice", sa te vad atunci cand o sa intri in colimatorul "greilor"...

Revenind la modul, cred ca orice comentariu este deocamdata prematur; spor la lucru asadar, mai pune poze si o sa vina si randul lor !
 
Ca moderator, o sa va rog sa va opriti aici, ca sa nu degenereze discutia.
Inteleg ca zolaadi nu a prins glumita lui cosmin (care era o impresie nevinovata, fara nici un rau in ea) si nu e obisnuit cu asfel de "derapaje", asa ca o sa va rog ca pe subiectul lui sa ramaneti la obiect.
Maine o sa sterg ce e in plus.


Acum, ca simplu forumist:
Astept sa vad progresul lucrarii. Poate ca e tarziu, dar ca o parere personala, pentru un modul foto, linia ar trebui plasata undeva la mijloc, pentru ca atat partea de sus, cat si cea de jos sa fie acoperita de relief.
 
dac a spus:
fata de un coleg cu state vechi si ale carui postari au fost intotdeauna apreciate de ceilalti, denota imaturitate si lipsa de respect.

Tocmai asta e problema, ca tocmai acele anumite persoane care au ajuns destul de sus pe scara postarilor si care probabil au niste lucrari notabile ar trebui sa dea o dovada de respect si maturitate fata de lucrarile si munca altora si sa nu le compare cu niste produse de cofetarie.Si sa nu uite ca nu au ajuns pe acea scara dintr-o data, ci treptat, binenteles, de la 0, asa cum facem toti.Nu toti facem parte dintr-un club, asa ca tocmai ce vorbeam de subiectivitate si obiectivitate.
Accept pareri si contra, ca nu e nimeni perfect, dar sa nu fie glume de acest gen, deoarece nu prea le accept.ma chinui foarte mult sa-mi fac timp sa lucrez la el.
Apreciez faptul ca pe final ai revenit la sentimente mai bune.

Toate cele bune.

O seara cat mai placuta!
 
Radu161 a spus:


Acum, ca simplu forumist:
Astept sa vad prograsul lucrarii. Poate ca e tarziu, dar ca o parere personala, pentru un modul foto, linia ar trebui plasata undeva la mijloc, pentru ca atat partea de sus, cat si cea de jos sa fie acoperita de relief.


Perfect domnule Radu. Un comentariu la subiect.
Linia nu am plasat-o la mijloc deoarece am vrut sa reproduc o zona de munte, cu un drum cu serpentine care trece peste acel munte. Linia de cale ferata a ramas la altitudine mica, urmandu-si drumul spre o eventuala gara.Va fi si relief in zona caii ferate, cat va permite spatiul.

Spor la treaba!
 
Am inteles.
Daca ai posibilitatea, extinde relieful usor sub linia blatului in dreptul liniilor, pentru ca atunci cand faci poze sa nu se vada si ce e sub blat.
Uite 2 poze recente de pe modulul meu, in care se vede avantajul de a avea relief si in fata sinei. Ignora partea din spate, unde la un moment dat vor fi pomi.
 
Arata foarte bine.O sa incerc sa fac o modificare in acest sens.M-am gandit si la acest aspect.
Iarba prin ce metoda este aplicata?
 
:D pana nu vaz ceva iarba sau ceva stanci acolo, am sa ma gandesc in continuare la profiteroale si savarine :evil: te superi sau nu,asta e :p

ca tot zicea Radu...uite cu ce poti pune iarba,costuri mici,si face aceeasi treaba buna ca aplicatorul de la Noch

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3175&postdays=0&postorder=asc&start=0
 
Zolaadi, din ce vad eu acolo e o zona de deal sau munte, preponderent auto. Ai lasat ce era mai important (fero) pe o suprafata restransa, foarte periferic. Vrei sa pozezi masini sau trenuri? Chiar ma gandeam cum ar arata un modul de poze care sa cuprinda un aeroport intreg si la capat un crampei de cale ferata. Da' n-am avioane. Sandy, sper ca esti pe faza, incep lucrarile :D

Acum, la modul serios, daca faci riduri la ce compara Cosmin, ceva nu e ok. Trebuie sa stim de gluma. Nu de multe ori spunem ca ICE e un salam aerodinamic, desi sincer, cand aveam 15 ani ne-am fi pupat in fese sa avem unul. Modulul chiar arata a frisca cu vanilie, dupa ce-i bagi culori natur o sa fie altfel.

Cosmin, ai zis ceva de cirese? :|
 
@zolaadi
Intelege-i..le e foame..criza....
Incearca sa faci pozele la lumina alba, de preferat naturala, ca sa nu mai aiba impresii d-astea. :lol:
Serios vorbind, asta e valabil si pentru mai departe, cand o sa fie gata. E important sa ai lumina buna. Eu de exemplu imi tin modulul pe balcon si fac pozele numai ziua.
Legat de iarba, cosmin a aratat scula pe care o am si eu. Diferenta e ca n-am reusit sa trec iarba prin sita (era prea fina) asa ca doar am ridicat-o cu aparatul. E cam acelasi rezultat.
 
Sal'tare!

Banuiesc ca bucata de OSB dispare de acolo, nu? Daca nu dispare fa-i o fusta, macar de 5 cm sau inlocuieste OSB-ul cu polistiren si cu aceasta ocazie aplici si ce ti-a spus Radu 161.
Cosmin mi-a luat cuvintele din gura. Fix aceeasi viziune am avut si eu la vederea modulului. Nu trebuie sa te sperie, asa arata toate, pana pui culoare pe ele. Alegerea tipului de polistiren nu este cea mai fericita dar merge si acest gen, avand in vedere ca-i criza. Avand in vedere ce polistiren ai folosit ai grija cu ce vopsesti. Recomand in acest caz lavabila. Atentie si la zidul de sprijin.
In rest ai inceput bine, cu spiritul de gluma stai cam prost, da se remediaza si acest aspect.

Bafta!
 
cosmin78 a spus:
:D pana nu vaz ceva iarba sau ceva stanci acolo, am sa ma gandesc in continuare la profiteroale si savarine :evil: te superi sau nu,asta e :p


Radu161 a spus:
@zolaadi
Incearca sa faci pozele la lumina alba, de preferat naturala, ca sa nu mai aiba impresii d-astea. :lol:

Sunt stanci, sunt sculptate cu grija incat sa imite realitatea, dar asa este, nu se vad din cauza ca fotografiile le-am realizat seara, lumina de la bec, artificiala, iar aparatului foto nu-i place asta si-mi da poze de calitate slaba :p .Numai seara am timp sa lucrez la el, deci lumina solara nu-i. O sa incerc sa-i fac o poza in weekend macro.
Revenind la faptul k m-am suparat din cauza ca modulul meu a fost comparat cu un produs de cofetarie: am muncit destul de mult la el, chinuiala (stau la bloc si am avut certuri cu sotioara ca sunt urme de ipsos prin casa), de aceea am rectionat usor agresiv.Stiu de gluma, nu-i problema, dar nu cand ma chinui 2 sapt sa-mi fac timp sa-l modelez si cineva rade de el.
Am scris mai sus de ce am pus linia la margine, nu vreau sa exageram pe acest subiect.Se pot face fotografii foarte bune, iar linia de cale ferata nu va fi pusa intr-o lumina mai slaba.

Numai bine!
 
Din câte ştiu eu e un modul pt automobile mai mult decât pentru trenuri, aşa c㒠e normal ca şoseaua s㒠fie mai în centru. Oricum totul va veni umplut de verde şi vor ieşi munţi frumoşi. Sunt sigur c㒠te vei descurca bine pân㒠la capă’t.
PS stai liniştit c㒠tot aşa se iau de noi începă’tori... ei au ştiut totul 100% când au început :d