Modul pentru poze la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gamitzu

Well-Known Member
Trenulist
8 Februarie 2010
1.398
488
galati
LOCATION
galati
Deoarece m-am lovit de multe ori de calitatea luminii in fotografiatul modelelor, am hotarat sa iau un modul de 12x24 inch (aprox. 300x600 mm), tot Woodland. E un starter kit la pret de 45$, din care voi folosi numai o parte din materiale si va fi modificat putin ca forma. In acest mod, fiind portabil il voi putea muta unde e lumina multa si naturala, spre a evita blitzul care denatureaza culorile la greu, mai ales la o scara mica.

Voi reveni cu detalii si poze pe masura ce o sa evolueze lucrarea. Modulul va fi baza de plecare la noua diorama care va ocupa o camera de 4x3m si va fi construit integral in sistemul mod-U-rail de la Woodland. Deja am Primit DVD-ul cu modul de constuctie si cum se lucreaza cu ele, este interesant, rapid, ieftin. Sant la planingul dioramei, camera e disponibila. La fel va fi lucrata pe module separate si apoi atasate pe masura ce sant gata. Asa scap de mizerie la locul de destinatie, (le voi lucra in garaj sau afara vara). La gata, modulele vor fi atasatela locul lor, in camera dioramei . Dragos avea dreptate cu modulele, se pot scoate si modifica oricand si in orice fel :D
 
asa arata tot ce contine cutia de la Ws cu modulul pentru pozat. voi incerca sa profit de caldura de afara si sa-l termin acum cat e cald si bine, altfel al iarna o sa astept 2 zile ca sa se usuce ipsosul si aracetul pe a. La 45$ contine absolut tot ce trebuie pt montaj,culori, adezivi roci si altele, cu mult peste necesar. O sa incerc sa pun poze cu el pas cu pas, pe masura ce avansez cu lucrarile.

 
Nope. TT e o scara mai putin cunoscuta in state sau chiar deloc cred. Eu am avut TT-urile comuniste, aproape tot ce s-a gasit la noi, am scapat repede si usor de ele. Diferenta de la 1:120 la 1:160 nu e mare, daca vrei sa faci un modul de poze si atat. Modifici tot. da nu cred ca se merita. cred ca de fapt merge mai bine cel la HO.
http://www.modeltrainstuff.com/Woodland-Scenics-HO-S927-The-Scenery-Kit-p/woo-s927.htm
Al meu e la N. vad ca au mai sarit un pic preturile, eu am dat 39-40$ pe el. Oricum e mai ieftin ca la WS, care vinde la MSRP, adica inspre maxim, undeva la 74$.
http://www.modeltrainstuff.com/Woodland-Scenics-N-S929-Subterrain-Scenery-K-p/woo-s929.htm :D
Ca idee, eu am hotarat sa trec pe module integral, intr-o camera de 10mp. Tot Woodland, au un sistem bun mod-U-rail, care mi se pare cel mai bun. ;-)
http://www.modeltrainstuff.com/Woodland-Scenics-ST4801-Mod-U-Rail-System-Straight-p/woo-st4801.htm
http://www.modeltrainstuff.com/Woodland-Scenics-ST4802-Mod-U-Rail-System-Co-p/woo-st4802.htm
 
:D Am apucat sa pun terasamentul pe baza de polistiren, lipit cu un plastic cu temperatura scazuta( se intareste de 1000 de ori mai repede ca aracetul sau altceva)

Peste el am pus 2 straturi de fasa gipsata, unde va veni terasamentul si linia.

Nu voi folosi bucatile de linie Atlas, puse de WS in cutie ci una bucata de flex. Kitul e complet da pana la urma se foloseste ce e necesar. Nu vreau 30 de cleme pe 60cm de diorama. :evil:
 
Buna,

@gamitzu: scara TT nu numai ca exista in State, insa a si fost inventata in State! Primele modele TT (TT inseamna "Table Top", intrucat fata de cele scara S cunoscute pe atunci se puteau monta pe masa din bucatarie) au aparut spre 1948 si pana in anii 1950 s-au bucurat de o oarecare popularitate.

Odata cu generalizarea H0 in America anilor 1950, atat S cat si TT au inceput sa decada, cea din urma disparand aproape complet dupa aparitia scarii N (in America abia spre 1969).

In ziua de azi mai exista insa o gramada de "producatori de hambar" americani de TT si daca vrei sa faci ceva american pe aceasta scara... e mai greu, insa poti! :D
 
@ Horia.
Dreptate mare ai. Eu cand le-am dat pe ale mele vechi, pe site-urile din state gaseai foarte greu materiale la 1:120 sau chiar deloc. Cele pe care le gaseam apartineau tot firmelor europene. Mai ales material german. Alte articole la scara TT, sa completez de o diorama nici atat. Am renuntat plangand la ele in favoarea scarii N, le-a luat un amic bun la care stiu ca ma pot uita la ele cand vreau in vitrina lui. La vremea aia 98-2000 nu ma gandeam la digital. Chiar si acum, daca o sa caut ceva la scara TT pe site-urile din state(hobylink, traintek, modeltrainstuff,wholetrains), cele care au stoc in timp real, nu apare in lista nimic la scara TT. Poate pe cele de hambar cum ziceai mai sus. :D Trist dar adevarat. :D
 
http://modeltrains.about.com/od/otherscales/tp/TT-Scale--American-Orphan.htm
Exact ce spunea Horia :confused: :(
 
Daca tot s-a uscat fasa pusa pe terasament, am dat o mana de pamant peste el, inainte de a pune patul de balast.

Voi pune patul lipit cu adeziv permanent, deoarece acesta va ramane definitiv, nu il voi demonta nicodata. :D
 
Am montat peretii tunelului, lini cu terasamentul si am pus balastul in tunel, care va fi inchis si nu va permite apoi intrventii. Dupa uscare, voi continua cu el pe toata lungimea liniei. Am pus de proba peretii modulului pt ajustare.
 
Profitand de caldura infernala am pus peretii la modul si tunel. Acesta a fost vopsit in negru mat pe interior. Am pus si spuma poliuretanica. :D


Dupa uscare o voi modela si acoperi cu fasa gipsata.
 
Asa arata spuma dupa uscare. O voi modela azi si poate apuc sa pun si fasa gipsata. :D
 
Salut...
doua chestiuni:
1. de ce ai folosit spuma? doar pentru ca este mica? Mi se pare risipa de material la o diorama mare, de aceea te intreb...
2. imi poti da, te rog, cateva detalii "tehnice" ale dioramei tale? ma intereseaza Lxlxh(max), de asemenea care sunt dimensiunile gurii de tunel...
Vreau sa le transpun la TT

In rest:way to go... fasa ghipsata cum o faci? In solutie data de ei sau facuta de tine? 50-50%?
 
O sa pun poze pas cu pas si o sa vezi tot sistemul. Sau il vezi acilea, in tutorialele video:
http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/page/videos
Eu am pus sub spuma, cocoloase de ziare, ca sa umplu si si sa nu consum multa. Prefer spuma pt ca e mai rigida ca hartia si copacii stau mult mai bine. Daca cumperi Bizon e scumpa, daca iei ceva chinezarie, e ieftin. Ca ex, in diorama lui gamitzu, de 1,9mx1m au intrat 4-5 doze mari de spuma. Fasa e 3-4---9lei cea mai scumpa, aia germana. O inmoi in apa caldutza si o modelezi cu manutza. Minim 2 straturi. O sa pun poze pe masura ce evolueaza treaba si o sa vezi. Portalul are H=37mm iar l=49mm, la cel ce il voi pune aici, din piatra cioplita. Dim difera de la model la model, cele din lemn a deschiderea cea mai mare ca sa nu ia foc de la loco cu abur. :D
 
Bogdan, ia de vezi http://www.morop.org/fr/normes/nem105_f.pdf ca sa te lamuresti ce si cum. Iti faci ce dimensiuni ai nevoie, restul de design ti-l faci cum vrei.
 
Mersi, le stiu si pe cele in engleză’.
Dar unde sunt nu pot pt ca am semnal prost si pe telefon se vede ca naiba.
M㒠gândeam mini diorama sa o fac 30x50. Si tunelul înă’lţime 6.8 :twisted:

oricum poate spuma sa fie soluţie pt dimensiuni mici

@gamitzu: a propos...ai unul din posturile (diorama lui gamitzu) care ar fi fost interesant, dar ai sters pozele de pe photobucket si nu mai exista informatia... poate sunt doar linkurile busite... si le poti repara
 
Nu sunt busite linkurile iti spun eu. Au fost probleme la photobucket in trecut si s-au pierdut cateva servere inclusiv bazele de pe aceastea. Eu am avut noroc sa imi fie recuperate toate.