Modele de locomotive pe aburi funcţionale

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

COMBO

Active Member
11 Aprilie 2009
55
0
Hunedoara
YAHOO
combobyrudolf2
LOCATION
Hunedoara
Salut tuturor, azi navigând pe net am dat de un articol interesant, este vorba de "Stormpolderrail" din Olanda, este o firm㒠care reproduce modele la o scar㒠mai mic㒠dup㒠celebrele locomotive pe aburi. Modelele funcţioneaz㒠cu că’rbuni sau mangal pentru gră’tar şi ap㒠şi au liniile cu ecartamente între 100 şi 300 mm iar lungimea unei locomotive este între 500 mm şi 1500 mm şi nu dep㒺esc 30 km/h. Am vă’zut c㒠o singur㒠locomotiv㒠tră’gea pân㒠la 20 de adulţi sau 50 copii în vagoane. http://www.stormpolderrail.nl aceasta este site-ul lor. Câteva exemple frumoase aici:
nwKetelkeurdag%20003.JPG
nwKetelkeurdag%20001.JPG
24.%20Badenia%20at%20Stormpolder%202.JPG
DSCN5297%20(Large).JPG
nwIMG_1618.JPG
nwIMGP1956.JPG
asta da modelism feroviar!!!
 
Interesante pozele mai ales ca vreau sa contruiesc asa ceva doar ca mie imi lipesc planurile unei asemena minunatii
 
Poate ai noroc s㒠gă’seşti planuri în google sau pe youtube scriind la search "Stormpolderrail" spun eu, filmuleţele vorbesc de la sine! 8)
 
sau poţi s㒠iei ca referinţ㒠o locomotiv㒠la scar㒠real㒠şi s-o reproduci pies㒠cu pies㒠la o scar㒠mai mică’. :p P.S. "Stormpolderrail" face locomotive pe ecartamente de 181,25mm 87,5mm şi 125mm.
 
Daca as lua o locomotiva la scara 1:1 nu as face mare chestie deoarece la scara mai mica trebuiesc cateva piese pentru functionare mu mii ca la una mare
 
Mi aduc aminte ca in 1991,la Sala Palatului am vazut prima expozitie de trenulete. Acolo era un model functional, cu praf de carbune al unei locomotive cu abur, facuta de un bijutier elvetian si vroia 15000 de dolari pe ea, cam cit o garsoniera, la vremea aia. Are cineva ceva poze sau info despre ea?