MOCANITA 2013

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
felippe,

intre continent si insula este o diferenta mare, alte concepte , alte principii.

Ce este modulul (pe langa definitia lui efectiva) ? Este o modalitate de a exprima dorinta modelistului de a construi o diorama, diorama pentru care nu are spatiu/materiale/timp. Astfel, construieste un modul, care va face parte dintr-un circuit , o diorama mare, modul ce poate fi construit cu eforturi mult mai mici decat o diorama, acasa, modul ce poate fi transportat relativ usor de acasa la expozitie/intalnire lunara/anula, etc. Aceste evenimente , de obicei, sunt un motiv de intalnire pentru pasionati, o excelenta ocazie de a petrece timpul intr-un mod cat mai placut.
Evenimentul mai sus anuntat este de fapt o intalnire cu si pentru modelisti, publicul pasionat sau nu, avand acces liber. De fapt , evenimentele de acest gen sunt un bun prilej de promovare a acestui hobby, insa nu este motivul principal. Alegerea epocilor, materialului rulant, a decorului, apartine in mod exclusiv modelistului si raman la ideea ca , materialul de il avem in vitrina , sa fie acelasi material care sa circule la o expozitie. Publicul oricum nu va capta toate detaliile si va procesa informatia , fiecare in felul lui.

Sper ca Mocanita sa isi recastige stralucirea de alta data, unde nu standardele modulelor erau importante, ci exponatele participante la concurs.
 
Nu s-a anulat, am fost rugati de organizator, primaria Rasnov, s-o amanam dupa 15 septembrie. Motivele sunt doar partial financiare. Primarul a venit cu aceasta idee in discutie si cu asociatia Rosenau, vazand slabul impact pe care l-a avut manifestarea anul trecut cand au fost foarte putini vizitatori. Exact in perioada 19-21 se filmeaza in cetate nustiuce productie Holiudiana (pe romaneste zis) Aceasta desigur atrage toata atentia, evenimentul nostru trecand neobservat. In aceasta perioada la Rasnov sunt in paralel muuulte manifestari - concerte, simpozioane, gale de film, etc, care ar dilua impactul unei "banale" expozitii de trenulete. Dupa 15 sept, calendarul manifestarilor e lejer, asa ca impactul media ar fi mai puternic, fiind mobilizate si scolile, facandu-se un parteneriat si cu organizatia "Salvati copiii" in sustinerea manifestarii si sublinierea caracterului ei umanitar de ajutorare a caselor de copii. Sigur, din pacate ideea foarte buna de altfel, a venit tarziu, ceea ce a suparat pe unii. Noi nu am renuntat insa, nu e usor sa amanam concediile planificate, dar speram sa rezolvam problemele.
 
Pai nu asta ar fi si ideea?
Adica sa fie cat mai multa lume prezenta in zona, chiar daca participa si la alte manifestari, pentru ca publicul ar fi cmva dirijat si la o manifestare pentru care nu vine in mod singlar?

Adica mai pe romaneste, vara sunt multi turisti in zona, dar ca la orice targ sau manifestare, o parte dintre vizitatori poate sunt atrasi si catre ceva la care nu veneau initial. Este adevarat ca modelismul feroviar este considerat ca fiind cel mai mare hobby la nivel mondial, insa in tara, din cate stiu eu, sunt putin aceea care dispun de mijloacele financiare si mai ales de dispozitia necesara de a face o calatorie in acest scop exclusiv.

Vestea buna este insa aceea ca totusi va avea loc expozitia, chiar daca data este alta.
 
Salutare, total de acord cu stageexp. Organizatorii expozitiei de la Cluj ne pot impartasi din experienta lor, ce impact a avut suprapunerea cu TIFF, daca e de urmat exemplul intersectarii manifestarilor sau de abandonat.
 
Cu 15 sept, nu cred ca e OK, deoarece, parcă’, pentru ă’i mai mici, publicul nostru ţintă’, începe greutatea anual㒠(şcoala). Copii ar avea chef de vizită’, dar pă’rinţii, dup㒠ce i-a stors vacanţa cumulat cu sumele neceare deschiderii anului şcolar, cred c㒠ba!

La Cluj a TIFF-ul ne-a adus şi vizitatori din alte pă’rţi.
 
Cand am spus ca s-a anulat, m-am referit strict la expozitia de acum. Mai departe ni s-a pus in vedere ca ei vor ca expozitia sa se desfasoare candva in septembrie, fara a avea vreo certitudine cu privire la data.
Ce nu mi s-a parut in regula a fost faptul ca am aflat de aceasta "amanare" cu 2 saptamani inainte de data expozitiei, asta dupa ce am sunat intamplator ca sa discut niste detalii. Intradevar, acum o luna am fost intrebati, ca propunere, daca s-ar putea face in septembrie, moment in care am spus clar ca participantii deja si-au aranjat concediile/zilele libere, ca atunci o sa fie mult mai greu sa ne adunam si ca in functie de ce impact va avea expozitia anul asta vom vedea cum facem anul urmator (in conditiile in care incercam sa facem o promovare mai buna decat anul trecut). Dupa aceasta discutie nu s-a mai zis nimic, intelegand ca a ramas sa o facem acum. Dupa cum se vede, hotararea a fost alta, fara sa se tina cont de sugestiile noastre.

Sunt de acord cu interesantul. Si as adauga ca vara principalul public ar fi fost turistii aflati in zona si chiar avea potentialul de a mai aduce cativa in plus. Daca se face in toamna, o sa fie un eveniment mai mult la nivel local.
 
Parerea mea este ca nu trebuie sa facem din asta un capat de tara. Avand in vedere faptul ca "trebuie" numai la servici, nu o sa cada cerul nici daca expozitia se tine cand trebuie, nici daca se amana, nici daca nu se tine.

Eu am invatat de-a lungul timpului ca e una ceea ce iti doresti si, de multe ori, cu totul altceva ceea ce se intampla. Uneori "cade" bine, alteori nu.
Nu are nici un rost sa ne gandim la cum ar fi fost daca. Lucrurile sunt asa si nu altfel.
Nu cunosc bine detaliile amanarii, deci nu ma pronunta in acest sens.
Referitor la ce spunea Radu, e firesc sa fie frustrant atunci cand intr-o echipa se iau decizii de acest fel in "contumacie". Nu e ok.

Revenind insa la prezent, eu unul am chef sa ma joc cu trenuletul. Pana la Clujul de la iarna ma usuc, deci... o agapa trenulistica la Rasnov nu imi displace. Avand in vedere ca imi cunoasteti parerile total libertine referitoare la modul de joaca, atata timp e sina (de care o fi si oricum), eu ma dau cu tzugul.

Din punctul meu de vedere, cine vrea sa insire sinele pe covor si sa se joace, o va face. Cu cat mai multi, cu atat mai bine.
 
Exact, anul trecut a fost pe strada Unirii vsv de parcul central acum este oarecum pe aceeasi strada , strada Izvor este prelungirea strazii Uniri ,
Scoala este imediat dupa policlinica (spital sau ce o fi caldirea respectiva). Oricum la noi scolile au cam aceeasi constructie :twisted: este imposibil de ratat, de obicei au gratii la parter si cam toate au acea pancarda albastra cu ''ministerul NEinvatamantului bla bla "
 
Dragilor, fiindca anul acesta sunt implicat in organizarea evenimentului am marea rugaminte ca toti cei care doresc sa aduca garnituri feroviare 1:87 sa confirme acest lucru pe mail cu o lista cu garniturile pe care vor sa le ruleze. Atentie , vom rula trenuri numai in sistem digital DCC.

adresele de contact sunt:
[email protected]
[email protected]
 
Aceeasi intrebare ca si in partea "ailalta"...de fapt ce faceti , expozitie sau concurs? ( fara nicio ofensa pentru organizatori, dimpotriva, tot respectul)
 
Am si eu o intrebare...ce e valabila nu doar pentru Romania ci si pentru expoziitiile din afara.
De ce nu exista o categorie pentru automatizari, circuite electrice, etc.? Spun asta pentru ca nu sunt bun si nu am rabdare sa fac un model sau sa modific un model si sincer...nicic nu ma intereseaza. Atata vreme cat o locomotiva de epoca din tara potrivita, trage vagoane potrivite(de marfa sau calatori), nu ma pasioneaza ca acea garnitura nu a existat niciodata sau ca acel vagon are dunga cu juma de mm mai jos sau cu o nuanta mai sus. Oricum nu le vad.
Eu sunt electronist de formare, si asta ma pasioneaza....vreau sa vad trenul in miscare cu automatizare cu tot... prea se pune accentul pe exterior, cand si interiorul e important. Am atatea proiecte, dar toate presupun doar electronica...si un vagon de sacrificiu...astea unde dumnezo le bag in aceasta mirifica categorisire? Sa imi explicati si mie ca asa poate la anu o sa pot participa si eu....desi tot ma deranjeaza ca orice proiect as scoate tot e degeaba ca lumea tot se uita la exterior si uita ce e in interior, ce e mai important...ca fara curent electric modelismul feroviar ar exista doar la nivel de bibelou (poate cu arc cum era initial insa foarte brut)....insa din pacate asta e, asta e societatea si lumea in care traim, ce se uita mai mult la ce e in exterior decat ce e in interior...
Mi-am spus doar o parere ca raspuns la tot ce s-a intamplat in ultima vreme cu cupa Mocanita...
Toate cele bune!