Membri vechi si nu numai...

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Un lucru este clar. Nu toata lumea o sa fie multumita de cum se face moderarea pe forum. Nici nu se poate altfel pentru ca suntem diferiti, nu suntem toti la fel.
Este un forum public. Vreti sa postati ceva ceva pe forum? Postati! Nu o faceti numai pentru voi ci si pentru toata comunitatea.
 
Eu as lasa un singur topic complet ne-moderat si fara reguli si acolo sa isi expuna fiecare problemele ce le are cu celalat (NEAPARAT cu un pop-up care sa te alerteze ca tre sa ai peste 18ani). Asa am afla lucruri noi cu totii unii despre ceilalti, mai bune sau mai rele, de asemenea si-ar elibera multi frustrarile suprimate de viata zi cu zi atat in lumea modelistica cat si cea personala...:D

Nu o sa se intample asa ceva. Ne intereseaza calitatea si nu cantitatea. Ai vazut bine ce se intampla pe fb. Chiar nu vrem sa ajungem ca acolo.
 
  • Like
Reacții: gamitzu
@ALX adica un fel de screaming room, varianta text-only? Suna... terapeutic :)

Altminteri, Domnilor, aleg sa cred ca ce-a zis sau nu cineva acum 5 ani la postul x, sau ca s-a moderat la stanga sau la dreapta un topic e mai putin important. La o adica, putem muri maine, cine stie, caz in care cui i-ar mai pasa de atata incrancenare?
Si mai cred ca impartasim o pasiune comuna, in raport cu care genul asta de discutii este un pic din alt film.
My 2 cents.
 
  • Like
Reacții: gamitzu
Echipa administrativă ar trebui să reflecteze puțin, ca să își dea seama ca undeva, ceva, nu este cum trebuie, că există o problemă de atitudine, care a dus la retragerea mai multor membri, rămânând de administrat un forum pustiu.

Conform regulamentului, atacurile la persoană și jignirile se sanctionează....

Sper sa nu închideți și topicul asta cu pumnu'n masa.

Care este faza cu mecanicul de locomotiva?
 
  • Like
Reacții: ICRA
Problemele care par complicate, de obicei au nevoie de solutii simple. In primul rand forumul acesta sau altul, a fost creat pe baza unor reguli simple, pe care daca le-ar respecta toti, nu ar fi nevoie de subiecte aberante, de tot rasul, demne de filmele mute. Oriunde in lume, intri undeva, respecti regulile. Unii membri se contrazic singuri in ceea ce spun. Altii isi iau papusile si pleaca, chiar de doua ori. Felipe se plangea la un moment dat ca un membru a zis ca nu are scoala, desi nu il cunoaste, dupa o discutie mai aprinsa, ani in urma cu un pusti necopt. In alt post acum ceva vreme in urma, preciza ca nu este interesat de colectii personale, desi discutia cu mine a degenerat in urma unui comentariu la subiectul prezentari si discutii despre modele. Avand in vedere ca viata este prea scurta pentru a fi pierduta cu mizerii ieftine, propun doua modificari care exista pe alte forumuri in alte parti. Infiintarea unei pagini (nu neaparat obligatorii, in care userul sa isi posteze date care crede, afinitati, o imagine cu el. Cea de-a doua propunere e legata de butonul de ignore. Nu in forma actuala, nu e efectiv si ii cer scuze pt asta lui Cristi. Buton de ignore in care daca l-am activat pt un user sa nu mai poata vedea nimic din ce am postat de cand exista forumul. Ai debitat tampenii, nu ne porcaim in public. Ignore. Dupa ce o faci cu 20 pe forum, ai motiv adevarat sa iti ia papuselele si sa pleci, ca nu mai poti vedea nimic. Daca e persoana de vaza, cu respect, are pagina plina de subiecte, daca e pe forum doar pentru categoria nu stiu sa fac nimic, dar daca as sti, nu as face ca tine, o sa ramana doar cu injuriile aduse si pagina goala. Acesta a fost motivul real dupa mine al reducerii numarului de membri. Ei exista, doar isi vad de ale lor si se distreaza citind ineptii si vaicareli de cocota pe un forum dedicat trenurilor mari sau mici. Precizez ca nu am nimic de a face cu administratia, sa nu se creada ca fac propaganda, desi poate daca se deschide subiectul SA NE CUNOASTEM MAI BINE, o sa ne cunoastem si o sa imi postez fata de 52 de ani. Asa s-ar rezolva si problema numelui real. As folosi in continuare Gamitzu desi numele meu este Constantin.
 
Ultima editare:
Cum a scris mai sus si SSL, sugerez sa terminam cu cearta inutila.
Daca maine mor, cine administreaza forum?


P.S. eu nu sunt moderator
Doar administrez partea tehnica a forumului
Cristi nu se ceartă nimeni, discutăm. Am zis moderatorii... știu ce zic.
 
[...]Felipe se plangea la un moment dat ca un membru a zis ca nu are scoala, desi nu il cunoaste, dupa o discutie mai aprinsa, ani in urma cu un pusti necopt. In alt post acum ceva vreme in urma, preciza ca nu este interesat de colectii personale, desi discutia cu mine a degenerat in urma unui comentariu la subiectul prezentari si discutii despre modele.

Ai dreptate, te-am judecat fara sa te cunosc, numai pe baza celor scrise de tine pe forum la vremea respectiva. Si acele postari ale tale m-au dus la concluzia ca esti un "pusti necopt". Nu este corect sa judec atat de superficial si ar fi trebuit sa imi cer scuze. Ce m-a retinut, a fost modul in care ai continuat discutia (o redau mai jos, pentru a-ti improspata memoria).

gamitzu a spus:
Tocmai ce mi-ai dat un imbold sa renunt. Tinand cont de straduinta ta de a realiza o locomotiva din tabla de conserva de 10 ani de zile, ai reusit Daca tot te chinui in debaraua aia mica si nu reusesi s faci nimic, nu inseamna ca nu sant si altii interesati de locomotive cu abur care arata bine, fie ele americane sau nu. Spor la treaba si succes in viata ca vad ca ai nevoie multa.

Intr-adevar, nu am si nu am avut vreodata vreun interes pentru colectii, insa, fiind unul din moderatori la vremea respectiva, am considerat necesar sa citesc toate mesajele, nu in ultimul rand pentru a edita unele greseli. Pentru mine modelismul feroviar este o categorie aparte, diferita de colectionarea de modele feroviare. Pentru mine, satisfactia vine din a construi de la zero un model, chiar si in 10 ani, satisfacie infinit mai mare decar cea de a plati pentru un model feroviar, fara nicio poveste, iesit de pe o linie de fabricatie. Nu inseamna ca cele doua ramuri ale pasiunii nu pot co-exista.

Discutii in contradictoriu, uneori aprinse, idei si personalitati diferite, "scantei" toate acestea au dus la progres de-a lungul istoriei. Daca lumea ar fi fost compusa numai din "unicorni si curcubee", omul ar fi fost demult o specie disparuta. Nu este sanatos pentru comunitate ca orice discutie in contradictoriu sa fie inabusita din start doar de dragul de a respecta regulamentul pentru ca actiunea nu poate decat la tensiuni si frustrari - poate si regulamentul acela ar fi trebuit facut impreuna cu comunitatea, nu decis de doi sau trei administratori.
 
Ceea ce ai scris mai sus, m-a facut sa fac prima propunere, cu sa ne cunoastem mai bine. Am spus optional, pt ca nu poti forta pe cineva sa isi puna o poza cum vrea el sau sa isi scrie ce date vrea. Balcanismul de 2 parale si romanismele tipice natiei, din care facem parte fie ca vrem sau nu vrem au dus la cele intamplate, nu administratorii. Felul in care ne comportsm, cei 7 ani de acasa. Daca s-ar face cum am zis cu butonul de ignore, multi ramaneam. Nu iti placea subiectul, dadeai ignore si nu mai vedeai nimic din ce scria pe forum cel care te-a deranjat. Lumea iese sa citeasca ceva aici, legat de interesele lui, poate usor sa renunte la comentarii inutile. Regulile sant simple, le incalci, pleci. Am participat la discutie in speranta ca impreuna putem face ceva mai bun, suparatul descris si de Horia, nu cred ca isi are locul intr-o comunitate si asa restransa. Eu daca am aterizat pe forum, am facut-o doar pt a arata ce sa poate face cu ce se gaseste pe piata, ca e WS ca e Noch sau rumegus vopsit. Fiecare cu posibilitatile lui, mari sau mici. Prima diorama am facut-o prin 85-87 cu ce am gasit la vremea aia. Un incepator care intra aici sa invete ceva, fuge cand posteaza ceva si altul rade de el si ii spune ca pomul facut de el arata ca un dop de damigeana. Catalin a completat mereu cu lucruri noi postari cu materialul american prezentat, nu cred ca trebuia sa se supere ca proprietarul de drept si-a cerut dreptul asupra fotografiei. Pana nu invatam sa respectam unele lucruri, sa ne revizuim atitudinea unul fata de altul, nu o sa se schimbe nimic. Cu atat mai mult, retragerea din aceasta comunitate, nu o sa rezolve nimic pentru nici o parte. Diorame am facut si o sa mai fac, cu sau fara locomotiv. Mi-au iesit intotdeauna, nu am postat pt laude sau aceste like pe care il consider doar un mod de-a iti exprima acordul cu ce s-a postat si nu un punctaj ca la scoala. Ca am o locomotiva sau 120, ca e cumparata sau facuta de la zero, la fel, nu conteaza. Eu le-am prezentat poate le vrea si altcineva, nu drept lauda. Cel care face singur posteaza sa arate ca se poate face, nu sa se laude. Discutia asta poate dura o vesnicie, este inutila atata vreme cat noi, nu altii, nu vrem sa avem atitudinea corespunzatoare. Balcanismul de 2 lei si cromozomul mioritic ne-au adus la stadiul asta de primate si rumegatoare. In loc sa pierdem timpul cu modelit, studiat material rulant si alte tematici ale forumului, ne porcaim intre noi, scriem imbecilitati si pierdem timp pretios din viata si asa scurta. Respect, poate schimbam ceva impreuna.
 
Ultima editare:
Pentru mine, satisfactia vine din a construi de la zero un model, chiar si in 10 ani, satisfacie infinit mai mare decar cea de a plati pentru un model feroviar, fara nicio poveste, iesit de pe o linie de fabricatie. Nu inseamna ca cele doua ramuri ale pasiunii nu pot co-exista.
Si uite asa, nu te stiu, nu ma stii, ne-am porcait romaneste. Primul da construit de mine prin 82-83 avea ecartament G, din tabla cositorita, cu motoare si cu tot intetiorul. Cand aveam timp, ca un on normal. Acum nu am timp, timpul inseamna bani, asa ca imi cumpar ce am nevoie. Pt mine, cineva cu o locomotiva sau 100+, tot modelist feroviar este. Sarac, bogat, nu e problema mea sa judec, nici nu ma intereseaza. Dar cu bani nu cumparam nici politete, nici onoare sau respect. Onoarea se obtine cu respect si politete. Cam toti ar trebui sa invatam sa ne respectam si sa inchidem ochii la greseli minore, fara sa ii sarim omului la beregata ca a mancat o litera, in virtutea gramaticii limbii romane. O respect, toti gresim, dar nu sar la beregata unuia care a scris ceva, poate pe telefon, in putinul timp gasit pt asta.
 
Balcanismul de 2 lei si cromozomul mioritic ne-au adus la stadiul asta de primate si rumegatoare.
@gamitzu vorbește pentru tine.

În altă ordine de idei, putem sa trecem peste mustrări și educație la cererile de scuze pentru jicnirile aduse? Astea nu sunt scrise în regulament?
 
Eu am spus ce am spus tu ai inteles ce ai vrut. Mie discutiile astea, am si specificat imi par inceput si sfarsit de telenovela. Toata problema pleaca de la inceput, cand scriem ceva doar ca sa ne aflam in treaba, sau ca sa ii arat colegului ca eu sant mai tare ca el. Asta nu ai inteles. Nu trebuie sa te scuzi daca nu gresesti. Cum ziceam, respect trebuie sa oferi ca sa poti primi inapoi. Faptul ca l-ai oferit si nu primesti egal inapoi, m-a dus cu gandul la fraza cu primatele. Si uite asa, ma intorc in pozitia crocodililor in apa. Doar cu ochii afara. Tocmai mi-am pierdut o ora de scris prostii aiurea. Respect, o zi buna in continuare.
 
  • Like
Reacții: SSL și crystyv
Buna seara daca tot este terapie de grup intervin si eu cu o precizare.
Din motivul ca plictisesc cu prezentarile din colectia personala m-am decis sa imi pun singur lacat pe topic.
Exact cum a spus si @gamitzu nu era nici o lauda imi doream sa fie un topic pentru colectionari ,ce merita cumparat si ce nu, pe mine nu m-a ghidat nimeni dar am cautat si m-am documentat pe internet inainte sa fac cate o achizitie, am zis ca topicul era bun pentru cei care cautau sa isi achizitioneze un model si isi fac o idee.
Nu toti avem abilitati sa ne producem singuri modele asa ca ne multumim cu gunoaiele care se gasesc de cumparat iar apoi mai bricolam si noi cate ceva pe la ele in masura in care ne pricepem,
In rest nu am orgolii si nici pretentii , doar atat am avut de precizat in caz , ca poate unii useri se intreaba de ce nu mai postez .Daca cineva doreste o informatie si pot sa i-o ofer o fac cu cea mai mare placere (ex. Gam3 cu locomotivele Liliput si Fleischmann), in rest ma delectez citind alte topicuri si posturi la o cana de cafea dimineata sau un pahar de vin seara( ca si in acest moment).
Va urmaresc cu interes.:)
 
Ultima editare:
Constat, in continuare, ca nu reusesc sa ma fac inteles. @gamitzu: nu vad unde sunt porcaielile, nu vad unde a incercat cineva "sa cumpere politete, onoare sau respect", nu vad unde s-a luat cineva de "greseli minore", nu vad unde cineva a fost judecat dupa criteriul banilor. In ce priveste "Balcanismul de 2 lei si cromozomul mioritic ne-au adus la stadiul asta de primate si rumegatoare", asa cum s-a mai spus, nu inteleg ce te-a facut sa ajungi la concluzia asta, te-as ruga sa vorbesti in numele tau, nu face afirmatii gratuite.

@GFN de ce spui "gunoaiele care se gasesc de cumparat"?

Daca eu spun ca nu ma intereseaza colectionarii, de ce extrapolati si va simtiti vizati, sau aveti sentimentul ca cineva va interzice sa va expuneti colectiile? Nu inteleg aceasta victimizare. Daca as spune ca nu ma intereseaza sa ajung vreodata in America de Nord, ar trebui ca toti Americanii si Canadienii sa se simta oarecum nedreptatiti? Sunt eu un personaj atat de influent? Ma indoiesc.

In alta ordine de idei, as vrea sa repet, nu il judecati pe Catalin prin prisma acelei fotografii postate fara sa specifice sursa, fara sa stiti care este si varianta lui. Nu stiti cum a intrat el in posesia ei, nu stiti daca el cunoaste cine este autorul pozei. Pana la urma eu inca nu stiu cine este misteriosul "nae44" :)
 
Eu nu stiu pe cine plictisesti. Posteaza in continuare pentru cei interesati. Cum crezi ca am apelat la tine cand am vorbit pe mail despre locomotiva Trix?
Nici eu nu ma pricep sa fac locomotive sau vagoane de la 0. Ma pricep mai documentatie. Dar pun poze cu ce mai cumpar ca sa vada si altii modelele.

In rest telenuvela curge.
 
  • Like
Reacții: gamitzu
Sa ne relaxam zic

20200203_143359.jpg
 
  • Like
Reacții: Horia_Radulescu