Materiale/piese pentru constructie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Florinn

Administrator
Membru personal
Super Moderator
Trenulist
17 Ianuarie 2006
5.547
16
Cluj Napoca / Bucuresti
www.trains-addicted.ro
WEBSITE
http://www.trains-addicted.ro
YAHOO
bogdannf
LOCATION
Cluj Napoca / Bucuresti
Salut,

am tot cautat si nu am gasit urmatoarele materiale:

- arc - lungime 2 - 5 cm, diametru mic (1 - 3 mm), intentionez sa il folosesc la macazele mecanice, pana acum nu am gasit nici un fel de arc.

- sarma otel - diametru maxim 0.4 mm, lungime minim 3 m.

m-am gandit ca ar fi util un astfel de topic, poate ne mai ajutam reciproc, si pastram si informatiile cat de cat la un loc.

(propun ca acest subiect sa fie Sticky)
 
biaxul mini-frezei dispune de un asemenea arc... daca imi aduc aminte aveam unul mai uzat(cam 30cm era bun) daca il gasesc ti-l dau
 
Florin,
daca nu gasesti....fa-l tu singur,iti trebuie sarma de otel,ceva cilindric pe care sa
infasori sarma,neste ulei.....si faci un arculet super...
 
Stimati trenulisti,

Unde gasesc in Bucuresti acest forex?????? Ma intereseaza sa cumpar si eu la cele doua grosimi prezentate (2 mm si 4 mm)

Cu multumirile de rigoare!
 
europeanul a spus:
Stimati trenulisti,

Unde gasesc in Bucuresti acest forex?????? Ma intereseaza sa cumpar si eu la cele doua grosimi prezentate (2 mm si 4 mm)

Cu multumirile de rigoare!

La firmele care se ocupa cu publicitatea si fac tot felul de casete, panouri si rafturi pentru prezentare
 
Forex gasiti la Mons Medius, dar numai in placi mari de 2500x1220mm; 3050x1220mm.
Pret 2mm cca 6-7 euro/mp; 4 mm cca 12 euro/mp
telefon: 2322482
 
Ca o completare utila la ce s-a scris pana acum, as dori sa precizez ca multe materiale si piese utile se gasesc in recuperari, adica in tot felul de mecanisme si aparate care in general sunt "disponibilizate" dar care pentru un modelist sunt aur curat, in general tot cam ceea ce se alimenteaza cu energie electrica si are parti mecanice: casetofoane, tunere, instalatii industriale, imprimante si tot felul de alte astfel de produse.
In general este bine ca acestea sa fie stocate intregi sau pe piese, pentru ca este rar cazul in care se gaseste o componenta necesara imediat, dar aceasta va deveni imediat utila dupa ce a fost aruncata. :D
 
gherghe a spus:
ce este acest forex?
Materialul cunoscut la noi sub aceasta denumire generica este PVC (policlorura de vinil) expandat, mai precis are o structura asemanatoare cu buretele, evident la scara foarte mica, ceea ce il face destul de usor prelucrabil termic sau mecanic. In afara de Forex, la noi in tara se mai importa si Komatex. Ambele marci se comercializeaza in mai multe sorturi de densitate/duritate, in foi de 1,2,3,4,5,6,8,10,13 si 19mm.
Se preteaza foarte bine la constructia de cladiri la scara, prototipuri, sabloane, etc. Are un oarecare dezavantaj prin faptul ca nu se poate lipi termic (nu se topeste, nu arde) ci doar chimic cu adezivi recomandati pentru PVC (pe baza de acetona in principiu, nu este atacat de restul solventilor comerciali). Cu adezivul pentru PVC face priza foarte buna la lemn, textile sau derivate (hartie, carton, fibre) si folii transparente flexibile, restul se lipeste cu cianoacrilat, epoxy sau poliuretan.