Masini de Legenda DeAgostini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ieri, 12.09, ca de obicei aşteptam s㒠ajung la un chioşc şi să’-mi iau "pastiluţa" de la "De Agostini"....dup㒠asta, având drum pe la soţie pe la locul ei de muncă’, ea m㒠intreb㒠(curioas㒠şi ea) dac㒠mi-am luat modelul şi ce este în "meniu" ! îi ară’t revista şi iat㒠ce-mi povesteşte ea.......Cu ceva timp în urmă’, la ea la şcoala de şoferi (unde lucrează’), a apă’rut într-un început de să’ptă’mân㒠o "gaşcă’" de vreo 5-6 oameni, cu o trus㒠de "laptop-uri" şi dispozitive de mă’surat geometria şi volumul unei carosreii auto, caroserie ce aparţinea unei Dacii 1410 Sport, proprietate a unui coleg de-al ei, instructor auto-omul......Toat㒠"tevatura" cu mă’sură’torile şi pozatul a durat cam o să’ptă’mân㒠şi pân㒠la urmă’, proprietarul maşinii şi-a vândut maşina celor de la "De Agostini", obţinând şi un preţ pe care nu l-ar fi obţinut la "rabla"....intenţia declarat㒠a cumpă’ră’torilor fiind aceea de-a recondiţiona maşina (bă’nuiesc c㒠maşina din "posterul revistei / cea verde, cu numă’rul alb/ ar fi maşina cu pricina); vreau s㒠m㒠întâlnesc şi eu cu colegul soţiei, să’-l mai întreb amă’nunte.....S㒠fiţi să’nă’tosi !!! :bye:
 
http://fiat.3xforum.ro/post/471/1/Din_cutia_cu_amintiri_partea_1-a/ Pe acest forum am gasit o serie de fotografii cu masini ce au circulat in Romania inainte de 1990. Sper sa fie o sursa de inspiratie pentru cei de la DeAgostini. :D
 
Facem un topic -"DeAgostini - Trenuri de legenda" ?
In Franta a aparut o astfel de colectie (Sursa: http://www.editionsatlas.fr/collection/michelines-et-autorails/x-3800.html) Poate pe viitor, daca vom fi mai multi doritori, vor publica si in Romania ceva asemanator.
 
La bulgari am vazut asa ceva, scara pe undeva pe la N, dar nu am reusit sa identific firma producatoare. Era din cate imi aduc aminte un tren japonez la numarul 3, daca prindeam tgv-uri sigur cumparam. Momentan nici seria de taxi vad ca nu apare (doar tatonari prin zone ale tarii, sa vada cum merge piata), asa ca la trenuri nici nu indraznesc sa sper ...
 
Oare, nici daca trimitem mai multi e-mailuri celor de la DeAgostini, cu o lista cu pasionatii de modelism feroviar de pe toate forumurile ? :-|
Problema cea mai mare la aceaste reviste, se rezuma la costuri din pacate. :( De asta au si vanzari reduse.
 
am vazut-o si pe asta la bulgari, se pare ca la ei a prins totusi, ca era parca numarul 5, daca nu si mai bine ...
adevarul e ca la pret vs. calitate o serie de masini cam ajunge, mai ales ca au reusit sa ma corupa :p
insa o serie de trenuri ar fi bine-venita, dar sa fie si calitativa cat de cat, ca vorba aia, plasticul chinezului e ieftin, matrita e cu probleme de cost
 
Un nou studiu de piata - Colectia DeAgostini - Automobile de vis
http://autosworld.eu/2012/09/24/colectia-deagostini-automobile-de-vis-studiu-de-piata/
 
Urmeaz㒠Luaz 969M
Am trecut zilele astea prin Braşov şi am gă’sit cu 12 ron o machet㒠superbă’,Lamborghini Countach LP500. E superbă’, nu are niciun defect(deşi am luat-o pe ultima).
Trebuie s㒠recunosc c㒠arat㒠mult mai bine decât comunistele..
 
Da,primul numă’r este 11,9 ron.
Și e foarte reuşit. Urmeaz㒠Aston Martin DB 4 .
Apare în Braşov şi parc㒠în Slatina,Că’lă’raşi,Reşiţa.
 
Pe 19.09.2012 cei de la DeAGOSTINI au ieşit pe piaţ㒠cu un nou motiv de cheltuială’, cu o serie a maşinilor de vis........

.......aşa zic ei, de vis, dar cert e c㒠acum e un motiv în plus de-a mă’ri vidul din buzunare....să’ptă’mânal (pân㒠acum era din dou㒠în două’)...... Pe lâng㒠revistele de prezentare, mai ai şi-un formular cu întrebă’ri/sondaj pentru studiul de....caz!
Mai departe, pentru cine n-a apucat s㒠vad㒠modelul (am înţeles c㒠nu a apă’rut decât în câteva oraşe, în ţară’), las imaginile s㒠"vorbească’"......








De model, ce s㒠zic.....carcas㒠complet metalică’. Grupul optic spate e vopsit cu un roşu mai nuanţat decât restul caroseriei. Proiectoarele din bara de pe faţă’, de asemenea sunt vopsite......Interiorul, la o prim㒠vedere, pare ok. Rulajul pe blatul mesei nu-i chiar de nota 10, se pare c㒠axele nu sunt chiar drepte, fapt ce induce uşoare oscilaţii la câte o roat㒠( oricum nu are rulajul unul model Cararama, de exemplu....) Una peste alta......asta e.....
.....Cam asta ar fi de vă’zut la noua "ară’tare"....e motivul în plus de-a bântui (totuşi) să’ptă’mânal pe la chioşcuri..........pentru cel ce vrea s㒠aib㒠ceva în vitrină’....fă’r㒠pretenţii prea mari!
S㒠fiţi să’nă’toşi şi s㒠mai aveţi un bă’nuţ prin buzunare......