magazine de trenulete in Budapesta si Debrecen

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

alin

Well-Known Member
19 August 2007
393
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
merg prin Hu zilele urmatoare si as avea nevoie de niste adrese de magazine de trenulete din Budapesta si Debrecen.Parca era un topic cu asa ceva , dar nu il gasesc.Mersi mult.
 
UNGARIA:

Budapesta:
MODELL & HOBBY(Filiale): BĂŠcsi Ăşt 154 Eurocenter; http://www.modell.hu/
MODELL & HOBBY(Filiale): KĂśnyves KĂĄlmĂĄn krt, 12-14 Lurdy Haus; http://www.modell.hu/
LOKOMOTĂ­V JĂĄtĂŠkbolt: SzĂ­v utca, 38;
HO-KI MODELL BT: ErzsĂŠbet Korut 51;
DeĂĄk MODELLSPORT: NĂŠmeth utca 10; http://www.deakmodellsport.hu/
DeĂĄk MODELLSPORT: KĂĄlvĂĄria tĂŠr 19; http://www.deakmodellsport.hu/
MODELL KIT 1001: Erkel utca 6; http://www.modellkitonline.com/tools/newspublish/

Debrecen
MODELL & HOBBY(Filiale): Simonffy utca 8/B; http://www.modell.hu/

NyĂ­regyhĂĄza
MODELL & HOBBY(Filiale): BĂşza utca 34; http://www.modell.hu/

GyĂśr
MODELL & HOBBY(Filiale): TĂśrĂśk IstvĂĄn utca 32; http://www.modell.hu/

Sopron
SZEMAFOR: Pap - Ret 9;

Szombathely
BYG COMPUTER & MODELL: VĂĄci MihĂĄly utca 72; http://www.bygmodell.hu/
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Victorian,esti teribil!Multumesc mult, e chiar mai mult decat speram sa primesc!Ii dau o listare si sint in loja.
PS.Ai raspunsul pregatit pentru orice intrebare? :D
Cu multumiri din Cj, alin
 
Cand intru intro farmacie ungureasca cu pastile trenulistice, cum e mai rentabil financiar sa fiu dotat:
A.cu forinti
B.cu Euro
C.cu card Visa
Mersi mult!
 
060-EA a spus:
Varianta A.cu forinti
Iti recomand sa mergi in Budapesta in primul rand la MODELL KIT 1001 pe Erkel nr.6 si la la Modell& Hobby pe Vaci ut 95 (cod 1139) unde e noul sediu central.

Erkel apare in cateva sectoare diferite.Chiar ieri, in cautarea hotelului am bantuit in plus doar vreo 50 km in conditii de trafic specific orasului.Inca nu m am prins in ce sector este magayinul respectiv...
 
alin a spus:
060-EA a spus:
Varianta A.cu forinti
Iti recomand sa mergi in Budapesta in primul rand la MODELL KIT 1001 pe Erkel nr.6 si la la Modell& Hobby pe Vaci ut 95 (cod 1139) unde e noul sediu central.

Erkel apare in cateva sectoare diferite.Chiar ieri, in cautarea hotelului am bantuit in plus doar vreo 50 km in conditii de trafic specific orasului.Inca nu m am prins in ce sector este magayinul respectiv...


Erkel utca 6, IX krt. cod:1092
 
SAlut,

cum le-am vizitat si eu acum cateva zile, vin cu cateva sfaturi:

1. LOKOMOTĂ­V JĂĄtĂŠkbolt: SzĂ­v utca, 38; - nu ai ce cauta acolo, e o bomba, chiosc, sau cum vreti sa ii zice-ti, timp pierdut.

2. Cand o adresa apare in 2 sectoare alegeti intotdeauna pe cea mai apropiata de centru, eu asa le-am gasit aproape pe toate, timpul nu mi-a permis sa vizitez 2 locatii, insa le-am vizitat pe toate celelalte.

3. Cum obti forinti? Pai pe strada principala (bulevardul cu tramvaiele moderne) sunt o gramada de case de schimb, nu te baza pe banci ca se inchid la ora 16:00.

4. Nu cauta sa intrebi oamenii daca vorbesc engleza, majoritatea nu vorbesc. Mai simplu e sa faci asa: ia o harta in mana, prefa-te ca nu stii unde te afli sau cum sa ajungi la o anumita adresa si surpriza : cineva te va intreba in engleza daca te poate ajuta :) eu am patit-o de mai multe ori, foarte amabili oamenii!

5. pe langa ce recomanda 060-EA, neaparat sa mergi si la :

- HO-KI MODELL BT: ErzsĂŠbet Korut 51;
- vasut modell pe krisztina korut nr 65-67

6. in Budapesta uita de masina, foloseste Tramvaiul/autobuz/trolebuz, ajungi oriunde in 20-25 min max. Te costa vreo 22 lei bilet valabil 1 zi pe toate mijloacele de transport - metrou, tramvai cu cremaliera, tramvai, autobuz, etc, etc. -

7. de la un chiosc de ziare am cumparat o harta de buzunar cu indexul strazilor, m-am descurcat f. usor cu ea, are trecute si rutele mijloacelor de transport in comun.
(Aline- un telefon si ti-o imprumut , are marcate pe ea toate magazinele de trenulete, de catre mine :D )
 
Foarte bune sfaturile numai ca eu sint deja intors de mai bine de o saptamana de pe acolo...Vin si eu cu completarile de rigoare.
1.Nu va aventurati in cautarea unei locatii fara sa stiti sectorul in care se afla, petnru ca astfle puteti usor sa faceti vreo 50 km aiurea in plus care in circulatia metropolei nu chiar floare la ureche ca timp si nervi cel putin.Metoda cu strada cea mai apropiata de centru e loterie, nicidecum o regula.
2.Forinti gasesti la un curs foarte bun in Ro, mult mai bun decat sa schimbi in Hu, mai ales din Ron.
3.Am apucat sa vad doar Modell& Hobby pe Vaci ut 95 si ala din fuga, ca marfa , varietate si stoc astau foarte bine, ca preturi nu prea, cel putin la un BR 50 de la ROCO pe care am vrut sa-l iau, dar la un mic calcul era cu vreo 50 Euro peste alte preturi, accesibile pentru cumparatorul roman.La alte marfuri nu am facut comparatia.
4.Locatia din Debrecen este de fapt o mica bomba, similara probabil cu cea vizitata de Florin.Desi sediul central e foarte "european", filiala din Debrecen seamana a chiosc de covrigi , numai ca in loc de fainoase are niscai trenulete.Ma gandeam sa cumpar marfa de pe rafturi, ca sa se poata duce linistit acasa respectivul nene, surprins la maxim de vizita mea.Am cumparat toturi o mica remiza Pico si un pod feroviar de la Noch, asa mai mult ca un souvenir de la Debrecen :D .Dupa deschiderea celor doua pachetele am avut surpriza sa constat ca remiza semana a jucarie(mea culpa) iar podul are grinzile de pe o parte
strambe ,s-or fi copt de vreo 10 ani langa soba lu` Jancsi bacsi ...
in plus strazile de acces din zona au fost recent tinta unor atacuri cu mortiere iar eu am pierdut vreo 2-3 telescoape pe acolo.
In rest si fara legatura cu trenulistica, Hu este o tara frumoasa, cocheta,civilizata,cu locatii turistice de exceptie.Turismul in general este unul bine organizat si atractiv desi nu beneficiaza de un relief variat .Sistemul de autostrazi e un vis pentru noi, iar curatenia si ordinea din sate, satuce si orase (aici ma refer atata la administratia publica cat si la gospodari si case particulare)aminteste de mostenirea austrica.Evident ca nu toata Budapesta straluceste, dar multe din capitalele europene au probleme similare, scuzate oarecum de enormitatea orasului si de uriasul efort administrativ-logistic...
 
Salutare tuturor,

sunt in masura sa va anunt ca lista postata era doar un fragment dintr-o lista mai mare de adrese care inca este in lucru si urmeaza sa apara in permanenta undeva pe forum, in momentul in care Florinn va reorganiza sectiunea. Locatiile respective nu erau verificate personal, dar acum vom veni cu precizarile de rigoare la fiecare locatie, astfel incat ca sa stim data viitoare ce sa ne asteptam de la magazinul respectiv.
 
Foarte bune sfaturile numai ca eu sint deja intors de mai bine de o saptamana de pe acolo...Vin si eu cu completarile de rigoare.
1.Nu va aventurati in cautarea unei locatii fara sa stiti sectorul in care se afla, petnru ca astfle puteti usor sa faceti vreo 50 km aiurea in plus care in circulatia metropolei nu chiar floare la ureche ca timp si nervi cel putin.Metoda cu strada cea mai apropiata de centru e loterie, nicidecum o regula.
2.Forinti gasesti la un curs foarte bun in Ro, mult mai bun decat sa schimbi in Hu, mai ales din Ron.
3.Am apucat sa vad doar Modell& Hobby pe Vaci ut 95 si ala din fuga, ca marfa , varietate si stoc astau foarte bine, ca preturi nu prea, cel putin la un BR 50 de la ROCO pe care am vrut sa-l iau, dar la un mic calcul era cu vreo 50 Euro peste alte preturi, accesibile pentru cumparatorul roman.La alte marfuri nu am facut comparatia.
4.Locatia din Debrecen este de fapt o mica bomba, similara probabil cu cea vizitata de Florin.Desi sediul central e foarte "european", filiala din Debrecen seamana a chiosc de covrigi , numai ca in loc de fainoase are niscai trenulete.Ma gandeam sa cumpar marfa de pe rafturi, ca sa se poata duce linistit acasa respectivul nene, surprins la maxim de vizita mea.Am cumparat toturi o mica remiza Pico si un pod feroviar de la Noch, asa mai mult ca un souvenir de la Debrecen Very Happy .Dupa deschiderea celor doua pachetele am avut surpriza sa constat ca remiza semana a jucarie(mea culpa) iar podul are grinzile de pe o parte
strambe ,s-or fi copt de vreo 10 ani langa soba lu` Jancsi bacsi ...
in plus strazile de acces din zona au fost recent tinta unor atacuri cu mortiere iar eu am pierdut vreo 2-3 telescoape pe acolo.
In rest si fara legatura cu trenulistica, Hu este o tara frumoasa, cocheta,civilizata,cu locatii turistice de exceptie.Turismul in general este unul bine organizat si atractiv desi nu beneficiaza de un relief variat .Sistemul de autostrazi e un vis pentru noi, iar curatenia si ordinea din sate, satuce si orase (aici ma refer atata la administratia publica cat si la gospodari si case particulare)aminteste de mostenirea austrica.Evident ca nu toata Budapesta straluceste, dar multe din capitalele europene au probleme similare, scuzate oarecum de enormitatea orasului si de uriasul efort administrativ-logistic...
"Bomba" din Debrecen are de fapt mai multi clienti decat toti colectionarii existenti in Cluj si Oradea la un loc.
Vitrinele sunt cum le-ai vazut, ptr. ca se aduce pe comanda ferma.
Cat despre Arpi bacsi (asa il cheama), dupa mai multe intalniri o sa fii surprins de abilitatile lui la capitolul reparatii de orice fel (mai ales ca o face pe gratis). Am intalnit destui care habar n-au ce vand.
Referitor la preturi nu stiu cu ce compari.
Eu cumpar des de aici si nu am de ce sa ma plang.
Multi si-ar dori "bomba " asta la noi.

HO-KI merita vizitat(mai ales de catre amatorii de autobuse troleuri,tramvaie,autovehicule 1/87)
La Vasutmodell (Mediker) pe Krisztina korut va dau un sfat:comandati telefonic sau on-line cu 2-3 zile inainte, altfel vizita la magazin va fi de prisos, magazinul fiind mai degraba un depozit.
Celor care ajung sambata prin Budapesta le recomand bursa de modele feroviare de la Lang. O sa va para rau ca nu aveti destui forinti sau euro.Adresa : Budapest - LĂĄng MĂťvelĂľdĂŠsi HĂĄz - XIII. Rozsnyai u. 3 in fiecare sambata de la 8:00 la 12:00
 
Citeva dintre magazinele din Budapesta le-am vazut si eu.
Modell& Hobby este un magazin nu numai de trenulete are de toate de la automodele la RC-uri,e mare si modern fata de vechea si prafuita locatie.Ca preturi,in schimb,am ramas de multe ori surprins placut si ca atare am cumparat de acolo automotorul VT 137 de la Liliput.Vagonul de dormit CFR de la Roco la 11800 Ft. mi se pare cam scump,fata de alte surse.
Magazinul Deak Model este o mare dezamagire pentru mine.Chiar daca sint mare fan de raritati si ciudatenii,nu pot sa nu remarc aspectul prafuit si desuet al "bombei" aflate in imediata apropiere a unui magazin cu piese de schimb pentru Dacia 1300 :p
Nu cautati locatia de pe Kalvaria ter 19,ea nu mai exista.In locul ei e magazinul de chitari al unui prieten de-al meu.
Locatia de pe Nemeth utca 10 seamana tare de tot cu un magazin din Praga de pe Klimentska 32 unde serveste un mos cu Parkinson care cere niste preturi astronomice pe locomotive unicat facute acu 20 de ani si care tremura din toate incheieturile(300 euro).
s
 
referitor la preturi compar cu Lokshop care are preturi mult sub oricine.Costurile adiacente pentru romania sint undeva pe la 100 de lei la un colet de 3-4 kg adica mai mult decat rezonabil.Daca se cumpara de cateva sute de euro , economia e clara.
Florine, metoda cu locatia cea mai apropiata de centru e loterie si nu as vrea sa punem pe cineva pe drumuri in mod gresit.Spre exemplu am cautat un hotel aflat pe o strada care se gasea atat in sectorul 18 cat si in sectorul 13.Evident ca prima data am mers gresit (vreo 20-30 km)
 
Eu am inteles cu 10 posturi in urma la ce te refereai tu si am facut precizarea ca e o pura intamplare ca ai gasit 7 locatii din nu stiu cate.Poate altcineva intelege ca asta e metoda stiintifica de a te descurca cu harta in mana cand gaseste aceeasi strada de 4 ori in Budapesta, sa o caute pe cea mai apropiata de centru si sa ne pomeneasca de acolo, pus pe drumusi.
 
sandy a spus:
...
Locatia de pe Nemeth utca 10 seamana tare de tot cu un magazin din Praga de pe Klimentska 32 unde serveste un mos cu Parkinson care cere niste preturi astronomice pe locomotive unicat facute acu 20 de ani si care tremura din toate incheieturile(300 euro).
s
cine tremura, mos Parkinson sau locomotiva? :D
 
alin a spus:
Eu am inteles cu 10 posturi in urma la ce te refereai tu si am facut precizarea ca e o pura intamplare ca ai gasit 7 locatii din nu stiu cate.Poate altcineva intelege ca asta e metoda stiintifica de a te descurca cu harta in mana cand gaseste aceeasi strada de 4 ori in Budapesta, sa o caute pe cea mai apropiata de centru si sa ne pomeneasca de acolo, pus pe drumusi.

Da, eu aveam pe lista 10 locatii de trenulete, pe 7 le-am gasit, la restul nu mi-a permis timpul sa ajung sa verific daca era buna regula, insa a functionat la cele 7 ;)