Macheta Lipanesti Halta

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:idea:

Ca tot m-a starnit Cosmin cu castelul lui de apa de la Lipanesti (nu's ce cauta Lipanesti in Portugalia) m-am hotarat sa mai fac un pas in realizarea mult visatei machete, modul sau cum vreti sa-i spuneti ca de gata nu stiu cand o sa fie.

Ce am facut?

Am facut o coloana hidraulica CFR.



Cum am facut?

Toate etapele de lucru si tehnologia "superavansata" AICI<i></i>

Si nu dati cu pietre ca stiu foarte bine ca nu are ce cauta felinarul ala "nemancat" pe coloana :wink:

:cafea:
 
dupa aproape 2 saptamani de lucru la castelul de apa, am terminat in proportie de 99 %
mai am de facut scara,usa...si pe cineva pe scara :|

 
cosmin78 a spus:
mai am de facut scara,usa...si pe cineva pe scara :|

Si mai ai de facut un postament mic pentru castel eventual ceva mai gros in care sa "sapi" o treapta la usa.

In rest pietris, iarba si gata de pus pe macheta.

Uitai ... teava pompei de apa :D

Scara. Aici chiar este oarece de lucru.

Sarma? Plastic?

:cafea:
 
Mda, stiu ca iar o sa ma injurati si o sa dati cu pietre ca va trimit sa "bantuiti" pe alte meleaguri dar nu am ce face mai ales ca, asa cum ar spune olteanul din Cosmin "tomna din indepartaul Porto", vine "indrumarul" pentru constructia

Castelului de apa de la Lipanesti, linia Ploiesti - Valenii de Munte, fosta CFPV, o linie draga noua ce am strans oarece material documentar.

Un castel de apa al CFPV apoi al CFR martor al vremurilor.

Detalii AICI<i></i>

:cafea:

p.s. Am uitat ceva si reeditez :D Puteti da cu tot ce aveti ca sa fie recolta bogata ca pana vineri seara Cosmin nu apare pe forum asa ca este la liber si poate se bucura dupa o saptamana de lucru :evil:
 
Si daca tot nu avem somn, uite ca dau eu primul cu rosii.

Usa mi se pare mie ca nu prea merge cu restul constructiei, a nu se intelege cum ca nu apreciez modul ingenios de realizare al ei (m-am jucat si eu cu tabla de la cutiile de bere). Poate nici nu imi dau seama bine cum ar trebui sa fie (vb de pozele cu turnul real),

in rest nota 10 !!! :aplauze:

p.s. asta a fost cam la misto:
LDH a spus:
....p.s. Am uitat ceva si reeditez :D Puteti da cu tot ce aveti ca sa fie recolta bogata ca pana vineri seara Cosmin nu apare pe forum asa ca este la liber si poate se bucura dupa o saptamana de lucru :evil:

adica ceva de genu:

"puteti da cu tot ce aveti ... ca oricum nu aveti cu ce sau pentru ce " :D
 
Nu i-am pus gand rau dar o lucrare trebuie intoarsa si analizata pe toate fetele
Florinn a spus:
adica ceva de genu:

"puteti da cu tot ce aveti ... ca oricum nu aveti cu ce sau pentru ce " :D

Sunt observatii de facut adica ... cu alte cuvinte aveti de ce sa va legati.

Acuma nu ca am numara niturile dar stie si el ca are niste greseli iar daca le semnalati este foarte bine mai ales ca mai are un proiect CFR poate ceva mai ambitios.
Nu este vorba de CFR 40000, ala chiar ca este

A promis niste fotografii mai bune si unele de sus sa se vada chepengul de acces in rezervor si acoperisul plus ca nu am vazut scara si teava de la pompa de apa :wink:
 
Uitai sa zic :D

In primul caz materialul este carton de 160 gr.

Merge si nu merge dar oricum merge mai usor decat in al doilea caz



unde materialul este forexul

Desi dimensiunile sunt de 3 x 1 mm, pentru o caramida, nu cred ca pot face exact la scara fara o dotare corespunzatoare :p

Raman la 3x1 mm si sunt mai bun decat producatorii care fac pentru 1:87 de trebuie sa folosesti caramizi de la 1:160 ca sa fii la scara.
Acuma nu ca "as numara niturile" dar cand o vad pe aceea de la Noch, frumos colorata dar mare rau de parca este pentru G, prefer sa-mi fac singur caramida.

:cafea:

p.s.Raman la varianta din forex :wink:
 
am trimis mail la kibri si vollmer sa le atrag atentia asupra caramizilor supradimensionate,
sa ma aflu in treaba,nu de altceva...de parca o sa schimbe ei matritele pentru treaba asta

@Florinn

in poze usa apare maro...grund si cu o plasa de sarma,insa Dorel mi-a indicat culoarea
verde (cam inchisa la culoare ce am avut eu) si inclin sa cred ca multe cladiri aveau usile
si structurile din lemn verzi
 
buna Dorel,

putin off topic, insa interesant: de cateva zile Auhagen a scos pe piata kitul garii Krakow pe N, din PLASTIC :D cu caramizi la scara N... autentice!

voi reveni in curand cu poze ca sa vedeti si sa va minunati ;)