Macara EDK 80 la H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
sfarsit de saptamana prelungit, timp berechet (si de loc), mai lucrai ceva. :D

la sasiu.
o roata dintata recuperata de pe nu stiu unde, o saiba din abs de 1mm grosime, taiata si rotunjita cu pila in bormasina (asta e, nu am strung :()



la cabina.
acoperisul si podeaua clipsabile :)...motivul?ghiciti! :p

 
buna Cosmin,

daca este de la Evergreen, nu are cum sa fie ABS, pentru ca Evergreen nu foloseste ABS.

este vorba de PS, adica pe romaneste polistirol (era tipul de plastic folosit in anii 1970 de Piko de exemplu). in engleza se cheama "styrene" si asa scrie si pe ambalajele Evergreen.

Rastel are dreptate, ABS este un plastic dur care nu se poate lipi prin sudura adica diluare cu toluen (Revell Contacta).

sunt multe tipuri de plastice in modelism: ABS, POM, PMMA, PS. POM nu se poate lipi de fel (din el se fac boghiuri, e mai elastic) iar PMMA se foloseste la parti transparente.
 
multumesc de corecturi!

aveam eu niste dubii.interesant este ca la o discutie cu un modelist din Porto, student la chimie, mi s-a raspuns in felul urmator, abs, styrene,polystyrene, HIPS sunt toate identice.poate ca se referea ca grup de polimeri ...sau nici el nu stia prea bine.cert este ca aceasta confuzie este des intalnita si lamuririle sunt binevenite.

cat despre POM...cred ca un adeziv epoxidic ii poate veni de hac, eventual un solvent-adeziv pe baza de aldehide.
 
buna Cosmin,

POM se lipeste in general cu cianoacrilat (adica Super Glue pe rrromaneste) :D

asa se fixeaza de exemplu amortizoarele anti-serpuire pe boghiurile vagoanelor de calatori moderne, sau patinele electromagnetice (vezi boghiurile de la LSM, ACME, etc.)

este insa o lipire "sensibila", nici macar cu epoxidic 2K nu ii dai de capat. doar sudarea la cald e definitiva.

chimistul tau te-a dus din pacate pe o cale gresita, ABS nu are deloc aceeasi componenta ca PS adica polistiren si este insensibil la solvanti.
 
mda, de lipit piese pe boghiuri cu cianoacrilat si cazute printre sine sunt satul.si eu imi procurasem niste adeziv epoxidic sa vad daca se imbunatateste treaba... :(
iar la cald, nu prea vad cum in casa, fara sa parlesti piesele :roll:
 
si ne-am lamurit cum e treaba cu ABS-ul si styren-ul :)

o lipitura doua si ansamblul incepe sa semene a ceva

 
am mai lipit ceva.scripeti productie proprie, prelucrati la bormasina cu pila

 
da Florinn, ma crezi ca am cautat la vreo 4 magazine "tari" de aici si nu este pe stock?probabil e prea bun :roll:

facui si cutiile scripetilor (fiti atenti la timpul verbului :p ...adica azi)

 
Florinn a spus:
Salut,

adezivul care merge perfect si cu abs si cu styren este acesta:

EXTRA THIN CEMENT de la tamiya

Spre deosebire de styren care este putin mai sensibil la el, abs-ul se sudeaza practic si destul de repede.

susbscriu si eu la ce a afirmat Florin.este un adeziv"lichid"foarte puternic,l-am folosit la modelul asta care este tot un fel de plastic si nu m-a dezamagit
 
Salut

cementul acela il gasiti la hobbyzone.ro... Am luat eu saptamana trecuta de acolo. de altfel este singurul loc unde am gasit styren...

ABS de unde se poate lua, din bucuresti eventual?

Thanx

PS: cu revenire la topic: macaraua o faci dupa planuri sau dupa poze?
 
cutiile...lipite pe pozitie.pentru axele scripetilor am strunjit sarma de cupru, in bormasina, cu pila.

 
pana fac rost de fantele de ventilatie pentru lateralele cabinei, am trecut la pasul urmator:

Bratul.

sarma de cupru de 1 mm, contravanturi din sarma de alama de 0,5.mai intai am realizat un sablon pe o bucata de placaj, ca sa imi usureze lucrul.cele doua laterale am incercat sa le reproduc precum in realitate, insa la capete am simplificat un pic.