Locomotiva diesel pentru cale ingusta L45H

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
google translate e suficient. da, se poate, totul e sa faci corect filmele. boghiele trebuie luate de pe un bachmann diesel la N pentru ca nu vad cum ai putea reface angrenajul.


se pare ca cei de la csehmodell si/au mai revenit din euforie : vand kituri si accesorii de motorizare : un kit motorizat ajunge la 48000 F. mecanismul de angrenare ( nu stiu daca cuprinde si motorul ) 6800F.

noutatea pt fanii h0e consta in vagoanele de calatori pe boghiu (ei le zic BAX) http://csehmodell.hu/modell/hun_h0e_baxkocsi.html
 
Sal Felippe,

Stiu de exella , am trimis proiectul la cotatie si mi/au tras o oferta de pret de m/a lovit gaia... si nu fotodecupatul te omoara ci prelucrarea si realizarea filmelor ( din start povestea asta costa 70 E - documentatia , nu conteaza ca tai o tabla sau tai 100000 buc... atata costa la ei sa prelucreze datele ) cu semne mari de intrebare referitor la anumite dimensiuni ( unele prinderi ziceau ca nu se pot realiza, suntprea subtiri ). Acum nu stiu cum au facut polski de lor le/a iesit corodarea, de ce la exella ar fi probleme nu intleg? Nu zic ca e mult, dar nu facem industrializare , in plus nimeni nu isi permite sa bage pe vremurile astea sute de euro in proiecte la h0e.
Eu ma consider norocos in alta privinta ... daca totul decurce conform asteptarilor maine sau poimaine voi posta niste poze :p.
 
Salut Doru,

Am primit si eu raspuns de la Exella; Ionela, o doamna sau domnisoara foarte de treaba care a raspuns foarte prompt mesajelor mele (mesajul initial trimis la sediul lor central din Italia).

Rezultatul ar fi ca se poate face gravura pentru L45H asa cum vine de la polonezi cu cateva mici probleme (fisierul cu descrierea acestora se poate descarca de aici.

Ce crezi? Putem supravietui acestora? Cantitatea minima este de 4 placi si costrul total, fara transport, de EUR 124.00, fara transport. Daca impartim la 4 rezulta ca un kit pentru L45H ar costa doar EUR 31.00 ceea ce nu mi se pare exagerat de mult.

Cine se mai baga? :D
 
Eu o sa zic pass. Am refacut proiectul ( am desfacut corelul in mai multe bucati ) si am filmele facute pentru o parte din proiect, costa la bani marunti ( nu zic ca 70E e mult, dar stiu in ce consta metoda si nu valoreaza atat ) . Am alama la pret ok, calitate us, aici in romania. Acum sunt in teste cu corodarea. Nu am mai lucrat niciodata cu alama, doar cu pcburi de cupru. Daca totul decurge ok pe sfarstiul saptamanii o sa am niste rezultate.
 
OK,

Pe cei interesati ii rog sa imi trimita un mesaj privat cu adresa de email ca sa va fac forward la toata corespondenta cu Exella.

Doru, o fi mult 70 euro dar daca ne strangem vreo 10 sa dam comanda, gandeste-te ca pretul unui kit scade la mai putin de 15 euro.
 
Am mai aflat ceva: expedierea coletului se face din Cluj deci daca e cineva interesat de model din Cluj acesta poate prelua gratuit comanda de la sediul lor si apoi expedia, contra cost, placile comandate de ceilalti inscrisi.

O placa costa 7.50 euro iar procesarea grafica 70 euro pentru toata comanda (care poate contine 4 placi sau 400 de placi). Preturile nu contin TVA (24%).

Hai sa vedem, cati ne adunam? :lol:
 
Deci pana acum ne-am adunat cei 4, cat este comanda minima: sogard_2003, cosmin78, tyco si cu mine.

Daca ramanem asa, o placa ar costa 31 EUR cu tot cu TVA dar fara transport.

Filmul prelucrat digital (sau cum s-o numi, ca eu nu ma pricep deloc la d-astea) ramane al nostru si in posesia noastra.

Eu zic sa mai asteptam poate se mai inscriu si altii sau, si mai bine, poate termina Doru proiectul si ii platim lui "bani marunti", cum zice el. Sa vedem cum ii iese.
 
ok, e vineri si am zis ca pana la sfarsitul saptamanii o sa spun cum au evoluat treburile. am avut o discutie in particular cu unii dintre voi, pentru a lamuri anumite aspecte legate de exella si politica lor de preturi:

- nu am nimic personal cu nimeni, nu vreau sa fac o afacere din corodat table de alama , doar ca nu sunt de acord cu anumite aspecte ale ofertei de pret exella. costul de "realizare a documentatie de productie" exagerat nu poate insemna decat incercarea de a descarca pe client o cantitate mare de rebuturi sau pierderi datorita procesului ( nu am probe, e doar o supozitie, am voie sa imi pun niste intrebari, nu? ). daca eu am dat proictul gata facut in corel, nu aveau voie sa imi ceara mai mult de 30E-40E pe "realizarea documentatiei" (comparati si cu alte firme care se ocupa cu realizat photoetch) si vedeti tarifele.
- filmul ramane teoretic al vostru dar fizic ramane la exella si dupa cum stiu practica firmelor care fac pcb/uri (cablaje imprimate pentru electronica ) de a nu plati a 2-a oara documentatia e valabila o vreme ( conationalii- altii, nu ma refer la exella- au avut performanta sa ne piarda/incurce documentatia de la un an la altul ) ... sfatul meu ar fi sa realizati acum tot lotul pt ca mai tarziu nu se stie daca veti mai putea. in plus cu cat realizati mai multe placi , cu atat e costul mai mic pe placa. si nu se stie daca va mai fi un al-2-lea lot, deci profitati cat se poate.
mai mult de atat nu vreau sa spun despre exella. e business-ul lor si vorba aia , nu e nebun cine cere, e nebun ala care plateste.
Am spus astea pentru a va deschide ochii, nu pentru ca vreau sa fac reclama negativa cuiva. Sper ca exella sa fie profesionisti, doar ca eu personal nu agreez politica lor de preturi, deci nu comand.

Si revenind la ce am facut pana acum : am luat proiectul polonezilor si l/am desfacut in 3 bucati pentru a ma incadra pe placile de la sierra ( alama 0.3 mm - 15 lei coala ) . am realizat clisee foto (dupa metoda realizarii cablajelor imprimate) pentru prima placa de la proiect, costa 20lei / setul ( in total sunt 3 seturi ) si urma sa realizam o prima placa ( contine 1/3 din proiect ) undeva la sfarsitul saptamanii dar a aparut o problema legata de corodare : necesita un control mai strict al procesului din cauza aliajului care contine zinc. procesul nu decurge ca si la corodarea cuprului, e mult mai lent. pentru a accelera procesul trebuie construit un tanc de corodare. urmeaza ca sapt viitoare sa finalizez tancul si sa facem primele teste de corodare in conditii mai stricte.costurile legate de clorura si fotorezist, undeva la 15 lei / foaie (manopera nu se socoteste inca).

Ca si concluzie:
cum deocamdata m/am impotmolit la cea mai importanta etapa si nu pot sa spun cu certitudine ca voi rezolva problemele in urmatoarele zile, probabil ca pentru multi solutia exella e cea mai buna, probabil ca va mai trece o vreme pana cand corodarea imi va iesi asa cum trebuie. urmeaza munca de experimentare. oricum , nu cred ca voi putea realiza mai mult de 2-3 kituri complete din cauza problemelor de aprovizionare cu alama ( sierra importa din usa ).caut si alte surse dar deocamdata sunt probleme. Raman surprins de numarul mare de doritori ai kitului, asta nu poate insemna decat un lucru bun , poate pe viitor vom realiza impreuna si alte kituri de material rulant la h0e.
 
d0ru_b a spus:
ok, e vineri si am zis ca pana la sfarsitul saptamanii o sa spun cum au evoluat treburile. am avut o discutie in particular cu unii dintre voi, pentru a lamuri anumite aspecte legate de exella si politica lor de preturi:

- nu am nimic personal cu nimeni, nu vreau sa fac o afacere din corodat table de alama , doar ca nu sunt de acord cu anumite aspecte ale ofertei de pret exella. costul de "realizare a documentatie de productie" exagerat nu poate insemna decat incercarea de a descarca pe client o cantitate mare de rebuturi sau pierderi datorita procesului ( nu am probe, e doar o supozitie, am voie sa imi pun niste intrebari, nu? ). daca eu am dat proictul gata facut in corel, nu aveau voie sa imi ceara mai mult de 30E-40E pe "realizarea documentatiei" (comparati si cu alte firme care se ocupa cu realizat photoetch) si vedeti tarifele.
- filmul ramane teoretic al vostru dar fizic ramane la exella si dupa cum stiu practica firmelor care fac pcb/uri (cablaje imprimate pentru electronica ) de a nu plati a 2-a oara documentatia e valabila o vreme ( conationalii- altii, nu ma refer la exella- au avut performanta sa ne piarda/incurce documentatia de la un an la altul ) ... sfatul meu ar fi sa realizati acum tot lotul pt ca mai tarziu nu se stie daca veti mai putea. in plus cu cat realizati mai multe placi , cu atat e costul mai mic pe placa. si nu se stie daca va mai fi un al-2-lea lot, deci profitati cat se poate.
mai mult de atat nu vreau sa spun despre exella. e business-ul lor si vorba aia , nu e nebun cine cere, e nebun ala care plateste.
Am spus astea pentru a va deschide ochii, nu pentru ca vreau sa fac reclama negativa cuiva. Sper ca exella sa fie profesionisti, doar ca eu personal nu agreez politica lor de preturi, deci nu comand.

...

Doru, eu iti inteleg supararea, problema este ca Exella, ca orice alta societate comerciala, isi bazeaza existenta pe profit.

Nu le fac reclama in niciun fel si nici nu am cu ce altceva compara oferta lor (din pacate, cei de la Photo Etching Service nu mi-au raspuns nici pana acum la email-ul meu trimis in 1 Decembrie) dar din ceva trebuie sa traiasca si ei.

Si inca ceva: acele filme, matrite sau cum s-or mai numi sunt inmanate celui care plateste; NU raman, fizic, la ei. Mi-au spus doar ca daca, la urmatoarele placi, daca vreau sa fac o modificare cat de mica, va trebui sa platesc din nou prelucrarea digitala; daca vreau sa fac exact aceleasi placi, nu trebuie sa mai platesc altceva decat placile (cei 7.50 EUR).
 
Am cerut si eu oferta de la Photo Etching Service tot pe 1 dec, sper ca nu de asta nu ti/au raspuns :).
Referitor la filme, chestiunea se reglementeaza printr-o clauza, deci ar trebui sa fie destul de clara.
vad ca locuiesti in uk, incearca si la http://www.photo-etch.co.uk/ pentru o cotatie.

vezi aici mai multe firme recomandate de localnici :
http://www.britmodeller.com/forums/index.php?showtopic=34749
 
Hehehehe ce multi pasionati de H0e are mosu' ...... Vad ca si altii incepsa sa se miste , un lucru bun , hai sa va impartasesc si eu din experienta mea cu acest L45H .
Ionela-exella :D (17 februarie 2010 )
"Buna Gabriel,

si multumesc pentru cerere.

Placa costa 7,95 euro in alama cu grosimea de 0,30 mm si 9,50 euro in alpaca de 0,25 mm.
La aceste preturi trebuie sa adaugi costul pentru pregatirea proiectului digital, respectiv 90,00 euro, care se plateste doar prima data.
Comanda minima este de 4 placi.

Atentie: in imaginea atasata 'Problem GDG2791.jpg', am indicat cateva cote prea mici care vor trebuie marite, cel putin la 0,25 mm.

Preturile nu contin TVA. "
Bla bla bla .. vad ca la voi deja a redus costurile la 70 euroi . deee ... 25% ca e la moda ;-)
Am incercat si la baietii din UK , http://www.ppdltd.com/
Ca sa vedeti diferenta :
" Gabriel,

Thank-you for your enquiry. The costs are ;-



CAD setup £5.00



Photo tool - £11.50



Brass 0.3mm - £10.00



Nickel Silver 0.25mm – £12.50



Delivery - £10-£12 approx.



The drawing you have sent is for the front detail do you have the back detail on another file? There are some details that would be better to modify. For example the horizontal slots in the side doors are a bit too thin, the bar is 0.1mm and for etching the rule is that you can not etch a line which is thinner than the thickness of the material – so ideally this bar would be 0.3mm to go on 0.3mm brass. It would be worth looking over the rest of the drawing to check for this kind of detail and this will give you a good product to sell. "

p.s. EU nu am dorit nici un sell , doar cateva bucati pentru mine , cateva pentru Mircea si Perte ( la vremea respectiva nu stiam pe nimeni altcineva sa fie pasionat de H0e est european ) .

DECI planurile poloneze NU sunt tocmai bune pentru dat la facut , nu va garanta nici un PROFESIONIT ca vor iesi bine ! Sunt unele reguli elementare : grosimea minima a unei linii corodate complet trebuie sa fie minim 1.2 x grosimea placii de cupru/nichel argint , iar distanta minima intre 2 linii este tot 1.2x grosimea ( toti la care am trimis cerere de oferta de pret m-au refuzat pe acest motiv ) .
Am incercat sa fac de la 0 planurile , fara "greseli" elementare si .. am reusit . Problema este ca am uitat de o gramada de linii "half etch" de pe spate/fata care te ajuta sa indoi tabla acolo unde trebuie ...
Duminica am primit o oferta "bomba" de la niste baieti care s-ar baga la corodarea placilor de pe sit-ul mentionat prin posturile voastre de mai sus , pretul ar fi de 60 euro pentru un set ( pretul include si trasportul pana in romanika ) .
Momentan m-am inscris si eu pe lista voastra , poate voi gasiti o firma mai buna ca mine si intr-un an poate a mai evoluat tehnologia .
Ar mai fi ceva , poate , tot legat de L45H . Daca o sa-l facem/cumparam , ce va remorca locomotiva asta ?
Sunt in curs de realizare niste vagoane de calatori din tabla ( probabil fara boghiuri momentan... sunt cam in ceata cum ar trebui sa arate ) . Cine e hotarat sa se bage sa-mi dea un semn de viata ....
p.s. sper ca nu toti vrem sa facem modul cu macheta garii din Abrud ca ...iau o tesla :mask:
 
kablu a spus:
DECI planurile poloneze NU sunt tocmai bune pentru dat la facut , nu va garanta nici un PROFESIONIT ca vor iesi bine ! Sunt unele reguli elementare : grosimea minima a unei linii corodate complet trebuie sa fie minim 1.2 x grosimea placii de cupru/nichel argint , iar distanta minima intre 2 linii este tot 1.2x grosimea ( toti la care am trimis cerere de oferta de pret m-au refuzat pe acest motiv ) .
Am incercat sa fac de la 0 planurile , fara "greseli" elementare si .. am reusit . Problema este ca am uitat de o gramada de linii "half etch" de pe spate/fata care te ajuta sa indoi tabla acolo unde trebuie ...
Duminica am primit o oferta "bomba" de la niste baieti care s-ar baga la corodarea placilor de pe sit-ul mentionat prin posturile voastre de mai sus , pretul ar fi de 60 euro pentru un set ( pretul include si trasportul pana in romanika ) .

Perfect adevarat ! Planurile par gresite , necesita rectificari si spargerea proiectului in repere grosiere ( realizabile din alama de 0.3 mm ) si detalii fine ( necesita alama subtire de 0.1mm ) , altfel nu pare posibila taierea corecta.

Prima incercare de corodare :
Am folosit una din placile de alama de 0.3mm luate de la sierra, dimensiunea am zis/o anterior.
Pregatita dupa metoda obtinerii pcb/urilor ( cu film foto, expunere, developare ... tot tacamu )



Dupa cum se vede aveam sanse mari sa iasa ceva fain. Detaliile s/au developat frumos, fara probleme.

Am folost 2.5 L clorura ferica noua, agitata permanent cu bule de aer la temperatura camerei. Timp de corodare , aprox 1.5 ore. Daca incalzeam clorura probabil ca mergea mai repede dar nu am avut incalzitor de acvariu.
Iata rezultatul:





Dupa cat se poate vedea, detaliile fine s/au pierdut placa e supracorodata. Am dorit sa se realizeze decuparea completa a ferestrelor dar asa cum zicea si Kablu, proiectul este facut gresit.
Singura solutie ar fi refacerea filmului si gruparea pe filme a detaliilor in functie de grosime.

Ce m/a uimit este ca metoda functioneaza impecabil, dar necesita urmarirea atenta a procesului de corodare si evident un proiect corect.

Cam atat, eu m/am ales deocamdata cu caroseria locomotivei, cel putin elementele mari se mai pot utiliza, detaliile sunt pierdute prin clorura :)...


-------------------------------
LE
Continuarea prezentarii constructiei din alama folosind planurile poloneze se poate vedea aici :<i></i>
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8370
 
  • Like
Reacții: mrpuf