Locomotiva diesel 290 ( V90 )

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
In urma succesului avut cu V100 , DB a cerut o locomotiva diesel de manevra grea si trenuri de marfa pe distante scurte ,aceasta a fost dezvoltata pe baza tipului V100 .V90 este o locomotiva diesel -hidraulica , cu formula axelor Bo Bo .La V90 s-a renuntat la cazanul de incalzire - acesta a fost inlocuit cu balast , a fost intarit sasiul .

cateva date tehnice:
putere : 1100 CP sau 1350 CP
lungime - 14,00 sau 14,32 m
greutate : 80 t
vit. max. 80 km /h
nr. exemplare fabricate: 408
producator: MaK ( Maschinenbau Kiel )
data intrarii in serviciu : 1963

Tipul 291 este identic in afara de motor , acesta este dotat cu motorul naval de 1400 CP , acesta este exclusiv pt. manevra

Tipurile 294 , 295 sunt 290 si 291 cu sistem de telecomanda.

Modele HO :
Pana acum am testat acest model de locomotiva doar de la Roco si Trix / Maerklin , nu cunosc sa fie produsa si de altii...

Cateva fotografii:


Trix:


cate ceva despre modele:
Trix :
motor faulhaber , tractiune pe 4 axe , lumini cu led alb/ rosu se schimba cu directia de mers ,sasiu metalic , carcasa partial metalica , interfata digitala 21 pini.

Roco :
motor 5 poli , tractiune 4 axe , sasiu metalic , far central , girofar , interfata NEM 652 ( cu 8 pini )

Nici unul dintre modele nu au cuplare scurta...
 
@ MPU
Girofarul " Clipeste " cu t = 1 s , este legat la lumini.

@ Alex
Cred ca sunt amortizoarele , ele lipsesc de pe modelul Roco. Modelul Roco a venit fara accesorii de montat. Se vede locul pentru diverse accesorii de montat.
 
hgdan a spus:
Versiunea roco ne este a mea , asa ca nu mi-am permis sa o desfac...era si complicat din cauza girofarului. Rog pe cine are 290 de Roco sa posteze ceva poze cu interiorul.
Iata o poza cu interiorul de la modelul meu Roco :

Motorul nu are volanta ,dar se poate monta decodor...
 
@Santa FeFan
A ta are amortizoarele montate :D
Eu am mai avut 2 290 de la Roco , niciuna nu avea amortizoare , dar una avea volanta , pana la urma le-am vandut dincauza becurilor , dar mi-am luat TRIX :D
 
Eu ma refeream la butoiasele de pe boghiul stang din poza asta:
http://i260.photobucket.com/albums/ii6/hgdan/DSC03593.jpg
Cele peste care trec firele
 
De curiozitate, HGDan, te rog sa pozezi & masori motorul Faulhaber din diesela 290 Trix :D
Este adevarat ca motorul meu Piko nr.art.56004 este deja sosit si este in curs de proiectare o piesa metalica de adaptare pe sasiul bunicutei 64 Guetzold, insa totusi as dori sa stiu cat mai multe si despre acest motor.