Linia 216

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Martie 2008
2.051
87
In 20-04-2009 am facut un turneu pe ruta Arad-Sinicolau Mare
Postarile incep la iesirea din Aradul Nou.








Pe gara scrie Simpetru German





In mod ciudat Secusigiu are IDM.Dupa o succesiune de curbe la prevestitorul Secusigiului este halta Aranca. Deja fapt normal la CFR aceasta deserveste de fapt Satu Mare :lol:



linia urmareste pe o portiune digul Muresului


printr-o curba la stinga se indreapta spre Periam Port unde nu opreste apoi intra in Periam


In Periam am ceva divergente cu IDM cu privire la autorizatie.
Din Periam pina la Sinicolau viteza scade





Observ un turn de apa si in capatul spre Timisoara si Valcani
 
Linia se continua pina in Valcani.
Ieri 7 martie 2010 am executat o deplasare pe ultimul segment de linie din Banat pe care nu mai calatorisem nici odata.

Nu e nimic spectaculos, poate doar faptul ca in Valcani mai functioneaza semnalizarea.
in Dudesti Vechi am vazut cabine de acar de lemn asemanatoare celor din Boutari, peste care s-a dat cu tencuiala.

Cladirea garii Valcani, pare a fi incropita la repezeala, chiar in dreptul macazelor, ca si cum ar fi o cabina de acar.In continuare linia mergea spre Serbia de azi dar opritorul fix, e undeva mai in afara statiei deoarece Conpet SA Ploiesti are o tragere pe care e o instalatie de incarcat cazane precum si o locomotiva 85-0131-4. Nu am putut afla de la personalul de tren daca mai circula cazane din Valcani, in schimb GFR mai duce cazane la Bradu Rafinarie din Biled, unde Conpet are alta statie de incarcare cu 2-3 linii, locomotiva si remiza pentru locomotiva dar asta e deja offf.


La intrarea in statie pe stinga este o scurta tragere cu un canal de vizitare, iar la celalat capat o remiza identica cu cele pozate in Giera si Graniceri.
Linia Arad-Periam-Valcani, este acum completa.

 
@WE

de multa vreme ma framinta o intrebare: care e fata garei, partea spre linii sau partea spre oras? asta ca sa pot determina fundul garei.

Si pentru tine am alta poza cu LDH-ul insa este facuta cu zoom digital.
Timpul de stationare al trenului a fost cam de 8 minute si nu am putut sa ajung la el.
 
Hello Everyone,
I'm trying to find out about my family history, and my great-great grandfather was employed on this line - as well as Timisoara-Szeged - as warehouseman and station chief.
I wonder if anyone knows where inventories of employees from each station might be kept, from ca. 1870 to 1890 , on the Valcani-Periam stretch.
Many thanks for any kind of help!