K.Bay.Sts.B. S 3/6, Liliput 1800

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.038
2.548
Iași
LOCATION
Iași
Sunt interesat de aceasta locomotiva. Are cineva modelul si imi poate spune cum este? Cel mai mult ma intereseaza cum ruleaza, daca o iau o sa ruleze pe la cateva expozitii.

Lil1800.jpg

sursa foto http://www.osterthun.com/2a.models01-19/static.18.4~bay-3634-L.htm
 
Ultima editare:
Salut,

Este un model care dateaza de la sfarsitul anilor 1970, daca nu ma insel 1978 sau 1979. O locomotiva deosebit de fina pe atunci insa care intre timp acuza trecerea anilor...

Atentie, modelul Liliput nu este cel al unei S 3/6 oarecare ci al celor din seria "e" produse in 1912 cu roti motoare de 2000mm diametru.
 
Am trecut in digital una asemanatoare cu codul 1802.
Daca o treci in digital garantez ca acel cuplaj o sa faca probleme ,1 o sa se depreseze de pe axul motorului si 2 o sa zornaie de nu o sa iti auzi gandurile (trebuie gandit alt sistem de cuplare sau refacut din alt material care sa nu mai faca zgomot )
Trebuie rulata pe sine curbe cat mai largi altfel ramane intepenita in curbe sau sare de pe sine.Pe curbele de la oval cu raza de 457.2 mm abia se chinuia sa se inscrie , nu deraia ,dar rotile motoare ale tenderului incepeau sa patineze , semn ca rotile de la cazan sunt la limita curbei admise .
 
Ultima editare:
Am avut ocazia sa trec in digital una epoca 2 ,DRG. BR 13.
Da, o recomand, la probe rula excelent si foarte silentioasa. Am de gand anul acesta ,dupa ce vine macaraua EDK sa imi cumpar si eu una BR 13.
Este echipata cu motor de generatie noua de la Buhler.
Au fost mai multe serii ,unele care veneau din fabrica cu cupla Nem 651 , cea care ajunsese la mine era fara si a trebuit sa montez decodorul in cazan unde este focarul.
Cand o demontezi si manipulezi sa ai grija la timoneria de frana ca este foarte fragila.
 
Salut,

Au fost mai multe serii ,unele care veneau din fabrica cu cupla Nem 651 , cea care ajunsese la mine era fara si a trebuit sa montez decodorul in cazan unde este focarul.

Cea mai recenta avea chiar priza de decodor PluX 16.