Instantanee din gari pariziene

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

theo

Well-Known Member
13 Septembrie 2007
443
3
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
LOCATION
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
La sfarsitul lunii septembrie , fiind in concediu la Paris , nu am ratat ocazia de a vizita si cateva gari.Voi incepe cu imagini surprinse in Gare d'Austerlitz:




Va urma :bye: !
 
Gare de Lyon este o gara mult mai frumoasa decat Gare d'Austerlitz.De la aceasta din urma se poate ajunge la Gare de Lyon fie cu metroul 5 (directia Bobgny) pana la Bastille , iar de acolo cu metroul 1 (directia Chateau de Vincennes)
sau mult mai simplu (pe jos) traversand Sena pe podul
In departare se vede turnul garii Lyon
Cateva imagini exterioare:

Instantanee surprinse in interior:



Liniile cu TGV-uri:


Va urma :bye: !
 
De la Gare de Lyon se poate ajuge la Gare Saint Lazare cu metroul1 directia Grande Arche de La Defense pana la statia Champs Elysees Clemenceau , iar de acolo cu metroul13 directia St.Denis.
Iata cateva imagini din Gare Saint Lazare:






Va urma! :bye:
 
Theo, înainte de a posta şi alte fotografii din Franţa, vreau să’-ţi mulţumesc pentru fotografiile postate, sunt superbe! Mi-au atras atenţia florile din gară’, gurile de metrou în form㒠de scoică’, vagoanele etajate, precum şi automotoarele cu etaj. Am câteva întrebă’ri: 1. Ce înseamn㒠Transilien? 2. Acolo pe tabelă’, unde scrie "train", apar denumiri ca TGV. îns㒠ce reprezint㒠celelalte denumiri, nu se vede prea clar în fotografie?

Felicită’ri şi... mai aşteptă’m şi alte fotografii! Spor acolo în Franţa!
 
@ Theo,
Multumesc frumos de poze, este foarte reusita calatoria prin garile pariziene!

@ Mishu 88:
TGV = Trein Grande Vitesse adica Tren de Mare Viteza, si nu este o gluma, depaseste 300 km/h.
 
@ Mishu 88:
TGV = Trein Grande Vitesse adica Tren de Mare Viteza, si nu este o gluma, depaseste 300 km/h.

Da, chiar asear㒠m㒠uitam la un TGV trecând prin tuneluri şi curbe... Infrastructur㒠serioasă’, nu ca la noi.

http://rail-videos.net/video/view.php?id=7151

îns㒠eu întrebam despre coloana tabelului unde scria TGV. Mai erau şi alte denumiri şi, theo, având poza originală’, poate ne poate spune despre ce trenuri este vorba.
 
Salut! Fiindca veni vorba de TGV iata-le aici pe partea cealalta a Canalului Manecii, in gara St. Pancras din Londra.
Trenurile EuroStar stau frumos aliniate si asteapta sa plece spre Paris. In sezonul de varf sunt si 10 (zece) curse pe zi.
 
@mishu88
1. ,,Transilien'' este denumirea operatorului de transporturi feroviare de calatori(din cadrul SNCF) care asigura legatura intre garile pariziene si suburbii;
2. Pe tabela de la Gare de Lyon (cred ca la asta te referi) , in afara de TGV-uri (trenuri de mare viteza , asa cum a specificat si @victorian) mai apar si alte trenuri gen: ,,rapid'' , ,,accelerat'' sau ,,personal'' , asa cum circula si pe la noi.
@Alex_Stoicia
Frumoase pozele(cu TGV-uri) pe care le-ai facut in gara St.Pancras :aplauze:
 
Gare Montparnasse este cea mai mare gara pariziana. De la Gare Saint Lazare se poate ajunge la Gare Montparnasse cu metroul 13 directia Chatillon Montrouge , statia Montparnasse Bienvenue:




Si ca fapt divers: tocmai cand faceam poze s-a anuntat un pachet suspect intr-o anumita zona a garii.Imediat perimetrul a fost izolat.Iata cateva imagini:

Imagini cu trenuri surprinse in gara:

 
theo a spus:
@mishu88
1. ,,Transilien'' este denumirea operatorului de transporturi feroviare de calatori(din cadrul SNCF) care asigura legatura intre garile pariziene si suburbii;
2. Pe tabela de la Gare de Lyon (cred ca la asta te referi) , in afara de TGV-uri (trenuri de mare viteza , asa cum a specificat si @victorian) mai apar si alte trenuri gen: ,,rapid'' , ,,accelerat'' sau ,,personal'' , asa cum circula si pe la noi.

Mulţumesc de explicaţii. Interesant tipul de tren Transilien, interiorul seamă’n㒠puţin cu rama Acvila sau orice vagon etajat de-al nostru modernizat. Frumoase fotografiile, mulţumim :!: :)

Ca fapt divers, aţi observat c㒠în poza 9295, stâlpul cu tă’bliţa pe care scrie numele pieţei/stră’zii seamă’n㒠cu ce avem noi prin Bucureşti? :fluierat:
 
Alex_Stoicia a spus:
Salut! Fiindca veni vorba de TGV iata-le aici pe partea cealalta a Canalului Manecii, in gara St. Pancras din Londra.
Trenurile EuroStar stau frumos aliniate si asteapta sa plece spre Paris. In sezonul de varf sunt si 10 (zece) curse pe zi.

Salut

o mica corectura,
cand am fost eu vara asta erau aprox 25 curse pe zi, cam la 40-45 min distanta la orele de varf.