info - locomotive romanesti DA060 si LE5100

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rally

Well-Known Member
Trenulist
4 Decembrie 2016
1.188
0
bucuresti
www.jucarii.com.ro
WEBSITE
http://www.jucarii.com.ro
LOCATION
bucuresti
PensionRusu a scris :
Salut tuturor !

Ar fi minunat , daca incet incet, "am face sapaturi" pt achizitionarea celor 2 locomotive romanesti DA060 si LE5100 in coloritul specific RO !!!
Se pare ca o promisiune exista dar nu zicem nimic pina nu e confirmarea.

B74MRV a scris :
Salut
cu interes sustin aceasta idee

BRGDS RAZVAN
 
Despre DA060 discutia se poarta de multa vreme pe diverse forumuri, site-uri, cu diverse promisiuni de la diversi fabricanti, distribuitori...
Sincer sa fiu, eu mi-am pierdut speranta de a vedea DA060 in culorile CFR...
LE5100 exista, din cite stiu eu intr-o serie mica dar la scara TT.
 
INFO

<t>Salutare !<br/>
Se face 1 saptamana de cand am trimis un mail la Firma Geconvvm ,<br/>
si n-am primit nici un raspuns , deci fie nu mai au DAO60 fie stau prost cu marketingul.<br/>
Eu propun sa trimitem cat mai multi mailuri si poate se desteapta.<br/>
Cine stie, cine a mai adus modelul asta si pretul de vanzare ? <br/>
rally</t>
 
Re: INFO

<r><QUOTE author="rally"><s>
rally a spus:
</s>Salutare !<br/>
Se face 1 saptamana de cand am trimis un mail la Firma Geconvvm ,<br/>
si n-am primit nici un raspuns , deci fie nu mai au DAO60 fie stau prost cu marketingul.<br/>
Eu propun sa trimitem cat mai multi mailuri si poate se desteapta.<br/>
Cine stie, cine a mai adus modelul asta si pretul de vanzare ? <br/>
rally<e>
</e></QUOTE>

<br/>
VOM AFLA - Am dat un semnal cuiva din Vest care este in domeniu si va voi trimite raspunsul imediat ce va sosi , pt ca sintem destui patrioti...in trenulete RO...</r>
 
DA060

<r>Salut !<br/>
Nici nu stiu cum s-o iau... o fi bine, o fi rau...<br/>
Am primit raspuns-intrebare de la Geconvvm.<br/>
Cica n-au stabilit preturile inca pt varianta romaneasca , dar sa le zic cate as lua : 150 sau 250 Buc ?<br/>
La cel mai bun pret ... care o fi ala <E>8)</E> si tot ar fi peste 15000 EU , numai din modelul asta. Eu speram sa zica , da avem , costa atat , transport atat<br/>
si atunci tot romanul ceferist nationalist sa-si cumpere. <E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E> <br/>
Mai asteptam vesti , poate vine PensionRusu cu solutia.<br/>
RALLY</r>
 
Am actionat pt cele 2 locomotive Romanesti...

<t>Din discutiile purtate cu cunostinta noastra in Austria, se pare ca se chinuie Tillig sa faca 060DA in culorile romanesti mai spre vara , am inteles...<br/>
Oricum, va tin la curent, eventual, va voi pune textul raspunsului direct pe Forum.<br/>
Sigur ca o asteptam cu totii ....nationalistii cfr-isti...</t>
 
Avand in vedere ca un asemenea subiect este de interes national as putea zice, si trebuie sa treaca peste orice rivalitate intre firme , imi permit sa anunt ca avem nesperata sansa sa avea DA-ul in culorile CFR. Pentru asta trebuie o mobilizare deosebita pana in luna august cand trebuie sa se tranga avansul pt 100 de locomotive. Daca ratam sansa asta cel putin 2-3 ani de acuma inainte nu o sa avem sperante la o locomotiva in culorile CFR.
Lista de subscriere si detalii o gasiti la adresa:

http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=1167&postdays=0&postorder=asc&start=210
 
Lucian a spus:
Sa speram ca de data asta se concretizeaza. :D

Numai de noi depinde. Cei din Cluj si-au facut datoria comandand deja 8 bucati si mai avem oameni care nu au access la net si inca nu stiu. Asteptam si restul, au ocazia sa treaca de la vorbe la fapte.
 
Absolut corect!

Oameni buni acum e momentul, daca asteptati ca modelul sa apara pe rafturile unui magazin pur si simplu sau ca o mana de oameni sa aduca modelul CFR in Romania, asta nu se va intampla niciodata!

Trebuie toti "sa punem mana de la mana", sa contribuim la realizarea unei comenzi cat mai mare si mai ferma pentru producator. Altfel acesta cum sa aiba increderea in piata romaneasca? Daca noi nu dam dovada in primul rand ca vrem sa cumparam un model cfr, pardon, toata lumea vrea, rectific, daca nu dam dovada ca, cumparam un model CFR, nici un producator nu isi va pune intrebarea in viitorul apropiat (4-5 ani) daca sa produca sau nu vreun model CFR.

Asa ca nu asteptati sa ne ajute altii, haideti sa ne ajutam singuri, faceti un sacrificiu care aveti posibilitati si care chiar va doriti locomotiva asta ca nu e o avere. Pana la urma e vorba de a cumpara o locomotiva in 2 rate pe o perioada de 4-5 luni, nu?
 
Ar fi frumos ca lucrurile care trebuie spuse in fata sa fie spuse in fata.
rally a spus:
La pretul de 200 EU , un 10 % ar fi ~ 15 EU / buc x 100 = 1500 Eu profit ,
mai mult decat suficient ca sa acoperi cheltuieli si sa mai ramana si de o
"PIZZA"

Seria va fi de 300 de bucati. 100 sunt precomandate, iar 200 le achizitioneaza Trainergy pe parcursul 2006-2007. Evident, pretul pentru cei care precomanda este mai mic decat pentru cei care vor achizitiona celelalte locomotive.

Motivul pentru care, in general in Romania nimeni nu prea face nimic este tocmai ca ne dam cu parerea inainte sa stim. Seriile minime cerute de producatori pentru modele noi sunt de 500+ articole, ba chiar de 1000+ daca vorbim de Roco, Fleischmann, Maerklin. Noi am redus seria la 300, din care in 200 investim noi, iar restul de 100 sunt oferite aproape la pretul modelului de serie standard.

Rally, sa inteleg ca va doriti sa colaboram impreuna la sustinerea acestui prim model romanesc? Doriti si voi sa investiti in, sa zicem, 50 de bucati?

Florinn, din tot noianul de "critici vehemente", la noi nu ajuns nici un mesaj. Noroc cu forumurile concurentilor. Exista intotdeauna calea comunicarii atunci cand dialogul e dorit.
 
Salut,
Sa stiti ca sint inca multi pasionati care nu "umbla "pe forum,cu care am discutat si care vor si ei sa achizitioneze locomotiva.Unul din ei este Dan,colegul nostru de la Cluj,"Der dekoderspezialist" care o va cumpara sigur.Eu inca nu inteleg de ce nu intra pe forumuri desi e un tip care stie multe.Ultima lui isprava,cu care ne mindrim e ca e unul din cistigatorii concursului:"Fragezeichen-Sind Sie ein Eisenbahn-Kenner?" al revistei Modelleisenbahner.E probabil primul roman care cistiga intr-o asemenea competitie.
Dar,in fond,acum e momentul adevarului-daca dam cu piciorul la aceasta sansa,s-ar putea sa nu mai fie alta.Degeaba avem vagoane romanesti-cine le trage?
Sper sa se implineasca ideea cu DA-ul romanesc,va rog sa va inscrieti si sa nu ma obligati sa ceferizez KEG-ul! :D
sa fiti sanatosi,
sandy
 
sandy a spus:
Sper sa se implineasca ideea cu DA-ul romanesc,va rog sa va inscrieti si sa nu ma obligati sa ceferizez KEG-ul!
sandy

Cum albastru e culoarea mea favorita, citind nesansa de a avea un DA CFR am gasit o solutie(deocamdata sint in negocieri pentru ea :lol: ):
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ME27
In ceea ce priveste un EC iata solutia gasita de mine(fie el si Lugoj, din 2 fac unul bun iar celalalt gri classic :lol: ) :
http://www.railwayfan.ro/images/usr/Radu161/Lugoj/DSC01050.jpg
 
Da, SUPERB lucrat, micile defecte din vopsire sunt sigur ca nici nu se vad cu ochiul liber ... :D
Despre genul asta de modelism scriam azi in alt topic, citeam articolul lui Noroc, crestea inima ca uite ce fac romanii pe la noi... ca in final >>>> "noroc" devine Romaine si e roman, dar din Franta :( :( :(
Tot asa, pe un alt forum de modelism Cartula.net un membru si-a etalat o lucrare mult elogiata pe alt forum, din occident, dar colegul de pe cartula fiind turc, si-a trecut tara de bastina ...Turcia... pe forumul strain.
Stiu bine ca avem si noi artistii nostri, dar din varii motive nu posteaza, pt ca s-au sictirit de comentarii ciudate. Avem modelisti romani, cu diplome de atestare castigate la diverse concursuri in tara dar mai ales pe alte meleaguri... UNDE CRED CA SUNT MAI CUNOSCUTI DECAT IN TARA :(
Ar fi minunat daca ar uita de animozitati si ar posta articole cu realizarile lor cum a facut... Romaine.
Altfel, noua generatie de modelisti romani va apare ... peste alte generatii, ca prea multi din actuala au ramas la materiale ca cartonul gofrat, scobitori si bete de chibrit...
rally
 
O carte interesanta:

http://www.librarie.net/carti/53960/Locomotiva-diesel-electrica-060-DA-2100-CP-Dan-Bonta
 
Da Robertanasa, cred ca este o carte interesanta, insa pretul ei nu este 38 ron, ci 110 ron (ceea cem-a impiedicat sa o cumpar dar trebuie reparata gresala cu prima ocazie).

Cartea este scoasa de editura Asab ( www.asab.ro ) si o au in stoc, asa ca daca o comanzi de la ei de pe site, in 3-4 zile iti vine pachetul la posta.

Mai au si alte carti interesante in domeniul transporturilor, sepot vedea mai usor de la acest link : http://www.asab.ro/transporturi.php
 
hai sa vedem cum e o revenire la topic. un 60 cu un far si alt 60 cu doua faruri sus. si ca sa nu uit, si un 62 cu un far. si inca unul cu doua faruri :evil:

DSC01534.jpg


P4130002.jpg


P9140013.jpg


P9060144.jpg

http://www.railfaneurope.net/list_frameset.html

mentionez ca pozele sint luate de pe www.railfaneurope.net si nu imi apartin. au fost folosite doar in scop informativ.



si acum sa nu va mai aud ca va certati ca 60 avea un singur far, ca 62 avea doua, ca o fi, ca o-nparti. exista, deci, si cu un far si cu doua faruri centrale, sau ca eu sau ldh avem pozele altora. :evil: :evil: :evil: