Inceput macheta HOe --- Sesamcave.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Va salut !

Dupa foarte mult timpn de inactivitate,iata ca apar si eu.
Dupa incercari cu machete la HO,la N,apoi modul HO,iata ca m-am hotarat la HOe sau,cum pe "americaneste :lol: " HOn3 saui HOn30.
Am zis HOe deoarece pot lucra pe HO ,iar sina imi va ocupa cel mai mic spatiu posibil,fiind sina de 9mm.
Si ia uitati ce capodopera am gasit pe net:

http://www.egger-bahn.nl/smalspoor%20layouteng.html

De altfel,din ceea ce am citit pe net,tipul e un AS in acest domeniu 8) .
Macheta de mai sus ,conform celor declarate de om,nu ar fi mai mare de 50x60cm 8) .
Bine,sunt multe de spus(studiez problema HOe de 6 luni ...),dar uitati cu ce ma prezint eu momentan:
---una bucata placa lemn de 120x60 cm la care am adaugat eu o mica extensie


Ca si cale de rulare,voi folosi linii HOe Tillig (am 3 buc.) si Roco HOe (am un set de 12 buc.)
Nu intentionez sa folosesc toate aceste linii,dar am luat sa fie ! :D
De asemenea,mai am si 3 buc. linie Tillig HO-HOe.
Macaze am :
-1 buc Tillig HOe
-1 buc Tillig HO-HOe
--mai am 4 macaze electrice Roco N
---...iar la nevoie pot strecura si 1 buc. Arnold N 8)
Voi folosi macaze Roco N,deoarece le-am luat la un pret rezonabil.
Mai multe poze pun mai pe seara(a se citi la noapte :) )
 
Pozele nu mai vin? :lol:

Ne-ai starnit interesul, pune ceva poze cu evolutia sau un plan . :D
 
Am revenit.
Unde ramasesem? A,la prezentarea caii de rulare+poz(n)e :D
Pai,eu am asa:
--12 sine Roco HOe ,cod 32200


--3 sine Hoe Tillig


--3 sine mixte HO-HOe Tillig,cod 85126


--1 macaz HOe Tillig


--1 macaz mixt HO-HOe Tillig


--4 macaze electrice Roco N



--1 macaz Arnold. Aici aveti si o poza de comparatie macaz N Arnold versus macaz
Tillig HOe.


Daca am toate aceste sine+macaze,asta nu inseamna ca trebuie sa le si folosesc pe toate.
Cand am luat macazul mixt Tillig +sinele mixte Tillig ,aveam alti ...gargauni in cap ! :D
Acum...mi-a mai trecut din euforie .
In principiu,vreau sa pun si o linie mixta HO-Hoe pe macheta,deoarece vreau sa las loc de "Buna ziua" 8) si pentru HO-oul obisnuit. :p
Ca tema,as alege un WWII,1940-1945,deoarece soldati HO Preiser vopsiti de mine am ( ,...spun eu tot si despre astia :p ...) , drezina HO Faun Weinert estem( gata vopsita de ..razbel...:) ).
In plus,nush ce se intampla,dar ma atrage epoca asta,ceva de speriat... 8)
 
alo nenea ai mai lucrat ceva vine 2012 si nu mai vedem nimika :!: :!: :!:
poze nenea poze 8)
 
eu zic sa deschidem un topic H0e si diverse comentarii
stricam expunerea omului aici
el a scris de doua ori si noi de 100 ;-)
 
Facut schimbarea numelui, puteti continua acolo linistiti.... suntem cu ochii pe voi! (Si pe mine ma tenteaza candva sa incerc un Nm... :D )
 
Va salut pe toti !

Cum a spus si Radu 161,am fost ocupat cu...mutatul 8) .
Numai ca acum m-am mutat "...pana la adanci batraneti" la logodnica mea :D !
Acum trebuie sa cer acceptul si de la Mama Soacra pentru minidiorama mea HOe. :D :D 8)
Ba,in depoul meu a sosit si o mica locomotiva Ko de la Roco,dar cu care am avut mari probleme,datorita faptului ca austriecii au inceput sa lucreze "CA O CIZMA " !!! :-x :-x
Va urma...
Marius.
 
logodnica???? :roll: asta e cu adevarat o realizare mai mare decat macheta H0e sau oricare alta scara. eu zic sa te gandesti la un patut pentru al mic. lasa trenurile pentru burlaci ca noi.
 
@Dorin, Nm ca tramvai (si nu numai) precum si Nf (stii tu cum) se va face in curand ;)

@Marius, mult succes in noua casa (si rabdare maaaaaaaare la logodnica si mai ales la soacra) :D

despre locomotiva Roco, nu prea au facut nimic la ea austriecii: motor din China (fabrica din Gloggnitz face numai electronica pentru unele loco), parte mecanica de la Banska Bistrica si asamblaj final cu c... la Arad... asa ca macar stii pe cine sa injuri acum! :)

@lupul, bine ai revenit intre noi ;)
 
daca chiar ca vrei o loco "Made in Austria" excelenta, iti recomand locomotiva 2095 de la Stängl: motor coreless, RP25, detaliat bine, la pret bun!