inca o diorama in constructie printre voi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ce am mai facut astazi :
am montat placa de osb pe baghete de lemn pentru rigidizare :

apoi am furat o idee de pe net si am facut divaisul asta :

si tunelele ies cam asa :


apoi am inceput creearea reliefului si am ajuns in stadiul asta:


cam atat pentru azi ca mi-ajunge
mai e si maine o zi de adaugat polistiren pentru relieful din dreapta si din spate si apoi incep terraformarea, aplicarea de ipsos, vopsirea si tot asa :p
 
Ai grija la constructia tunelului ......sa ajungi mai tarziu ,eventual la un tren deraiat......si sa poti curata sinele....
 
ce am mai facut azi in 3 ore
am terminat de terraformat partea stanga , am pus la lipit bucatile pentru spate si dreapta si am taiat 2 cai de acces pentru strada in partea stanga si apa (cu viaduct) in partea dreapta .
am asezat liniile si am rulat mult capricioasa V103 (nu BR cum am zis eu ) acum urca fara probleme panta e cam de 4%
mi-a spus mie o pasarica la ureche ca merge si 5% si cam asa e :roll:
uite si poze :



 
5 % e mult,mai ales ca folosesti sine vechi,profil "u".poate ca locomotivele si vagoanele mici iti ruleaza bine,insa cand ai sa o ai si ceva
material rulant mai mare atunci pot apare probleme.
 
tinand cont ca marti am plecat de acasa la 7 dimineata si am mai ajuns la 9 seara rupt de oboseala , nu am mai facut nimic la diorama.
dar ieri ...
ieri am terminat terraformarea si pe partea dreapta si pe spate si am acoperit totul in ipsos cu "intaritura" de hartie igienica la mijloc :)
am lasat zonele acelea neacoperite pentru ca trebuie sa fac picioarele de pod si apeductul pe spate si micul podet pe laterala dreapta.
abia apoi voi finaliza cu acoperirea
uite si poze cu ce-am facut :










23ianuarie2009
ieri a plouat aproape toata ziua, plus frigul de rigoare , doi factori esentiali in neuscarea ipsosului dupa diorama mea asa ca m-am ocupat de diverse alte maruntisuri .
sper ca deseara cand oi cobora in boxa sa o gasesc uscata :)
 
01februarie2009
Pana alaltaieri avand alte probleme mult mai importante pe cap , nu am mai facut nimic la diorama.
ieri m-am apucat de facut picioarele de pod, portalele pentru tunel, apeductul, podetul mic si m-am apucat de modificat podul mare ca nu era prea aratos ( a fost facut la viteza sa vad ce iese si inca nu e gata)
dat fiind faptul ca am terminat restul, azi am coborat in boxa pentru montarea lor si pentru finalizarea aplicarii de ipsos .
printre picaturi am aplicat si un strat de nisip (liniile le vreau montate prin lipire nu cu tinte de placa de OSB pentru a nu mai transmite zgomotul la aceasta.
peste stratul de nisip care se vede in poze, voi aseza liniile presate din loc in loc cu greutati iar in spatiile libere voi turna nisip intre traverse si apoi aracet.
dupa uscare voi indeparta greutatile si voi aplica nisip si in spatiile ramase dupa indepartarea greutatilor.
detalii despre constructii nu pun din moment ce "gaurile" sunt facute cu metoda mea cu pistolul de lipit iar materiale dupa metoda LDH :)
restul este pura migaleala(taieri, lipiri, zgarieri, vopsiri)
acum merg sa finalizez si podul mare.
POZE :







 
eee concurez... fac si eu ce pot :)
azi am mai prins un pic de timp (de maine pana duminica nu o sa mai pot face ceva la ea ) si am "completat" terasamentul , am reparat o panta ca avea o vale la jumatate si am mai aplicat niste "stancute" pe care le-am lasat aseara la"copt" .
acum am urcat sus sa termin blestematul ala de pod :D
poze... le-am descarcat pe calcul din boxa si am uitat sa le sui pe photobucket... :(
nici nu mai cobor . asa ca am sa le pun sambata sau duminica
 
Referitor la aplicarea de "stancute", asa am facut si eu: am lipit in jurul portalului de tunel, pe ipsosul crud, stanci formate cu matritele de stanci de la Noch coduri 95903, 95906 si a iesit cam asa.

Ulterior am decorat cu aceasta metoda toti peretii stancosi, si au iesit mult mai bine decat prin tencuire simpla. Mi-am permis sa intervin in acest topic deoarece am observat ca te stradui sa faci lucrurile cat mai bine, chiar cu pretul reconstruirii de la zero...bravo si spor la lucru in continuare :wink:
 
si in fine azi am prins si eu un pic de timp, dupa o indelungata pauza, sa postez pozele mult promise :




si sa mai fac cate ceva la diorama (am fixat liniile circuitului de sus definitiv):

dupa ce se va usca voi completa cu nisip si in locurile in care sunt acum greutatile
zona garii nu am nisipat-o din mai multe considerente:
trebuie sa izolez segmentele de oprire in gara si sa fac peroanele.
nisiparea se va face la final in spatiul ramas liber.
 
Am mai prins miercuri 2 ore si azi tot 2 pana am terminat si am lasat diorama sa se usuce.
Nu o sa pun absolut toate pozele pe care le-am facut ci doar cateva. Restul daca va impinge curiozitatea cautati pe photobucket.
Miercuri, am aplicat culorile pentru munti.
Am folosit 4 straturi in urmatoarea ordine:
galben, maro, oranj amestecat cu galben si alb cand am vazut ca iese prea cacaniu, si la final spalare cu negru foarte diluat:





La recomandarea lui Arin am adaugat a 5-a culoare:gri pentru a evidentia stancile si apoi am purces la inierbat
a iesit asta:








Acum, inainte sa postez, am realizat si primul meu copacel :
 
Razvan, in coronamentul copacilor nu exista asa diferente mari de culori si inca asa bruste (clar delimitate), fa ceva in privinta asta