inca o diorama in constructie printre voi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ce nu se vede in coltul din spate este ca am intepat in traseu un macaz pentru o extensie a dioramei de 80 X 90 cm.
pana la urma aveam nevoie si de un depou....nu?
in partea din fata am intepat alt macaz tot pentru extensie ( prin fata va fi dusul si prin spate venitul :)
tot saptamana trecuta diorama mea a capatat si picioare pe role si i-am atasat si ce-a de-a doua bucata ppentru continuarea muntelui
in rest mai nimic pentru ca acum lucrez la amenajarea boxei de acasa
abia dupa sarbatori o sa ma apuc iar de treaba :)
partea din fata cu macazul adaugat

mda.... datorita faptului ca de la scarbici intru cu inviziblesurfing nu pot pune poze in mod traditional ... asta e ...
bucata de 80X90 :

si aici partile principale necesare crearii unei turnante :)



LE : am ajuns acasa de unde pot intra normal si am corectat treaba cu pozele :)
 
in fine am facut poze la pod si pasarela home made :)
din pacate am gresit scara la distanta dintre trepte...
urmeaza sa rectific problema.

si astazi cu ceva timp mai devreme decat trebuia, frati-miu s-a intalnit cu mosu si ce mi-a adus?
o viluta si un bus VW :D

asa ca acum, cam asta ar fi arsenalul meu :)

cam atat pentru anul asta si cu ocazia asta va urez sarbatori fericite si un an nou plin de realizari!

LE : abia acum dupa ce am pus am vazut ca am miscat camera cand am facut poza pasarelei si podului :(
sorry...
 
Frumos tablou :D

th_DSCN4578.jpg
 
ehhh ... omul din greseli invata :p
si acum sincer, am vazut o emisiune pe science cu un model de diorama care ma avantajeaza pe mine la spatiul restrans pe care il am
si anume doua placi etajate cu orasul deasupra si depoul dedesupt cu urcare si coborare de pe una pe alta cu spirala :)
asa ca ... in mare asa o sa arate placa de deasupra :
gara cu 4 linii in fata, orasul in centru si coborarea respectiv urcarea la depou prin tuneluri pe laterale.
cele doua linii din gara mai scurte vor fi pentru calatori si celelalte doua pentru marfa
aaa... era sa uit . am mai lungit diorama pana la 1,8 metri de la 1,4 cat aveam
se va potrivi la fix intr-o nisa din casa :)
 
ovalul interior nu il legi de ovalul exterior? dupa cum se vede, trenurile de pe ovalul interior nu pot circula si pe cel exterior. asta inseamna ca vor fi doua alimentari separate ale celor doua circuite?
 
asa am si gandit-o .. ulterior o sa le pot conecta desi in analog in ambele sensuri cu ambele linii cuplate nu prea intrevad sanse ...
asa cum e acum pe circuitul de jos voi putea rula cel putin 4 garnituri iar pe cel de sus 2
plus ce va misuna prin depou ... deci nu prea am de ce sa le leg una de alta
ramane de vazut ce o sa mai fac
 
RazvanTI a spus:
asa am si gandit-o .. ulterior o sa le pot conecta desi in analog in ambele sensuri cu ambele linii cuplate nu prea intrevad sanse ...
plus ce va misuna prin depou ... deci nu prea am de ce sa le leg una de alta
ramane de vazut ce o sa mai fac

Totul este posibil numai vointa sa existe