In cautare de R/C electric de la Tamiya , sfaturi si idei

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

connectorxp

Active Member
17 August 2016
180
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
In dorinta de a achizitiona un automodel , va solicit ajutorul , prin sfaturi idei , pareri , orice este binevenit .

Legat de dorinta mea ; caut un automodel electric , la scara 1/10 [sau ceva apropiat] , de la fabricantul nipon Tamiya .

Intreb in primul rand ce componente sa cumpar la automodel , pe langa masinuta in sine am inteles ca mai este nevoie de un ESC , sistem R/C cu emitator si receptor , acumulatori pentru masina si sistem R/C , incarcator/oare si alte accesorii printre care si "hop on" [sau cum se numesc ele de pasionati] .

Ca modele am ales :
- un pachet complet , de la rcmart , care contine un Mitsubishi Pajero RTR Pajero
- Porsche Cayenne , pachet RTR , mai putin acumulatorii si incarcaotrul
Cayenne th_th_
-BMW M3 , model "ursulet" cod Tamiya 58323th_
-Lancia Delta Integrale cod 58342th_
-Tamiya Lunch BOX cod 58347
-BMW 320si WTCC 2006 cod 58385th_
-Volkswagen Golf GTI Cup Car EP cod 58410th_ .

Porsche-le , din ce vad pe site , este si vopsit si accesorizat , scutind timp si bani pentru vopsit .
Modelele cu th_ sunt echipate cu sasiu TT-01 E , varianta cea mai simpla a acestui sasiu , pentru performante sporite sunt necesare : un set de rulmenti si amortizoare cu lichid .

La multe modele vad ca vin cu carcasa nevopsita , cel putin la LunchBox specifica acest lucru si pe youtube .
Sunt necesare vopseluri speciale sau orice vopsea este buna ? , caroseriile trebuiesc decupate [unde se aplica] cu scule speciale sau cele obisnuite sunt bune ?

Ca transmitatoare ce imi recomandati ? , cele cu mini-volan sau cele cu stick-uri pentru comenzi ? , ca marci ma gandesc la Futaba , fiind destul de accesibile , avand diverse functii si cateva servo-uri incluse .

Modelele of-road se pot folosi on road ? si cele on-road se pot folosi pe piste acoperite cu tarana/praf cu denivelari mici ?

Pe langa lista de mai sus , astept si alte modele care v-au atras dpdv al performantelor/pret/design .

Ca model , doresc sa aibe un aspect de masina reala , nu buggy si alte minuni , dar nici de jucarie (care cel mai des imitat fiind masinile Ferrari) .

Ca acumulatori , cum e si la aparatul de fotografiat , amperajul face diferenta ,cu cat mai mare cu atat mai bine , pentru aceste masini , ce marca este recomandata ?

Din tara am vazut ca sunt diferente privind preturile , fata de magazinele on-line de afara , ce magazin on-line recomandati ?
Am gasit Tower Hobbies si RCMart , la cei din urma am impresia ca am gasit si preturi ok , fata de alte locatii .

Ca buget vreau sa cheltui undeva pe la 1000 de lei +/- ceva , modelul achizitionat vreau sa il folosesc in scopuri de recreere , nu competitii & what not , dar o tura pe traseu nu strica .

Astept parerile si sfaturile voastre .

Multumesc,

Andrei,
 
Tower e mai scump , in general din Hong Kong preturile sunt mult mai mici. Alte magazine din HK de la care am cumaparat personal sunt www.etamiya.com (de aici am luat un Light armored vehicle -4x4 si alte maruntisuri) si www.rcstation.com (de aici am luat remorca la tir plus alte accesorii). Mai este si www.stellamodels.net dar aici nu am reusit sa-mi fac cont ca nu am gasit Romania in lista.
Multe caroserii vin nevopsite sau chiar nedecupate. De ex la Light armored vehicle am facut o gafa cu care am compromis caroseria din start. Dupa ce am decupat am inceput sa aplic decaluri fara sa observ folia protectoare , aceasta era foarte stransa pe caroserie ca nu am reusit s-o zaresc nici macar la taiere. Am observat-o dupa ce am lipit mai multe de jumate din abtibilde dar nu le mai puteam recupera. In concluzie , nu trebuie graba si e bine de aruncat cate un ochi si in manual oricat de increzatori am fi in noi insine...
Alegerea masinii o faci in functie de terenul de "joaca" , te gandesti dinainte daca sa fie on sau offroad. Deaorece majoritatea suntem cu varsta trecuti bine , ma gandesc ca asta ar insemna sa se excluda onroad , ca doar nu ne vom plimba cu ea prin parc sau pe trotuar....





A problema mare d-le , fuge lumea de trenuri ..... :D
 
De acord cu sir_vaska, nu-ti lua onroad deoarece are ampatamentul foarte mic si nu merge decat pe piste bune sau asfalt perfect. Tu ai zis ca o iei ptr distractie si nu pentru competitii. Offroad o folosesti pe orice teren si mai si treci cu ea peste o pietricica, o spartura in asfalt, etc., fara probleme.
In rest ti-ai raspuns tu bine, esti cu lectiile invatate. :D

Mitsubishi Pajero e foarte bun. S-ar putea sa ai si rulmentii in dotarea lui, pe vremuri ii bagau in modelele RTR, dar daca n-au pomenit pe nicaeri, sigur nu sunt. Sa-i comanzi ca te descurci tu la demontat si remontat cu rulmenti si sa sti ca merita investitia: merge cu rulmenti "ca uns" si ai autonomie marita cu 25-40%.

Nu te speria (prea tare :D ) de vopsit. O s-o vopsesti cu un primer bun ptr plastic apoi cu un spray auto care la 400ml costa cat unul Tamiya de 100ml sau chiar mai putin. Oricum ai s-o zgarii caci o sa te mai rastorni cu ea, o sa atingi borduri, etc asa ca o sa ai de retusat. Din aceasta cauza eu mi-am oprit un Hummer care are caroseria vopsita in masa ei si extrem de rezistenta (o rasina speciala, nu-i chiar simplu ABS) dar din pacate acest model nu se mai prea gaseste. Cauta pe net dupa Hummer M1025 Tamiya.
Insa Mitsubishi Pajero a fost prima mea dragoste Tamiya. Ma bate gandul sa-l mai iau odata, acum ca a crescut fiumiu si a inceput sa le piloteze cat de cat asa ca o sa fac cu el un tandem.

Vad ca iti dau si statia aia cu 2 canale. Hmm, e bunicica dar... foarte limitata. Mai buna era o statie cu mai multe canale, sa poti comanda si tu aprinderea farurilor, un claxon, semnalizare. In plus, la moda sunt acum statiile in 2,4Gh care pe langa avantajul ca sunt bruiate mai greu (doar cele de marca) mai au si antenele de emisie si receptie foarte mici. Dar poate ca la pretul ala redus, statia ti-o dau moka (ea e undeva pe la 50-60 $ cu servo cu tot, daca o iei separat) asa ca sa fie primita.
Si servoul ala 3003 e cam slab pentru directia unei 1/10 offroad dar merge, la limita. Il folosesti pana crapa (oricum sunt destul de fiabile) si apoi iti pui unul mai puternic dar ceva mai scump, cum ar fi S3050 sau S3152.
3003 coteste rotile in mers, dar pe loc si pe teren moale (nisip, unele ierburi sau covor pufos) le misca mai putin.

Volan sau stick, oricare e bun odata ce te obisnuiesti. Din pacate statii cu volan nu se fac cu mai mult de 3 canale (comenzi). A fost una odata cu 4 dar aia era o exceptie. Cele cu stickuri pot avea pana la 14 dar eu zic ca una cu 7-8 este foarte buna. Asta doar daca te pasioneaza functiile pomenite mai sus ca altfel doar pentru mers si cotit ajung 2 canale. Sa sti ca si Graupner sunt foarte bune, atat ca nu prea merg imperecheate cu Futaba, contrar celor spuse de cei ce vor sa vanda o componenta a unei firme si sunt intrebati de un cumparator daca merge imperecheata cu cealalta firma :D .

Acumulatorii de tractiune e bine sa-i iei de marca: LRP (Team Associated), Team Orion, Sanyo, Panasonic, GP si or mai fi. Foarte important insa e sa ai un incarcator de calitate ca de fapt asta poate lungi sau scurta viata oricarui acumulator.
Bugetul de 1000 lei e cam limitat dar stii cum e, ca la trenulete: odata ce te-a infectat microbul, nu mai scapi asa usor si bagi, tot bagi. :D

p.s. Daca iti comanzi ceva de pe RCMart, poate ma ajuti si pe mine cu o comanda la setul de cauciucuri pentru Hummer http://www.rcmart.com/catalog/rc-road-tamiya-tire-m1025-hummer-ta0102-9445529-p-23448.html?cPath=35_283 . Multumesc anticipat.

p.p.s Oups, am gasit Hummerul chiar pe RCMart si au pe stoc 3 bucati http://www.rcmart.com/catalog/rc-tamiya-m1025-hummer-ta0102-wesc-58154-p-15530.html . La 165$ nu stiu daca e inclus si un ESC, dar sigur nu sunt inclusi rulmentii http://www.rcmart.com/catalog/rc-tamiya-yeah-racing-bearing-ta01-yb0018m-p-678.html?cPath=108_764 . In general, orice model Tamiya ti-ai lua, sa cauti seturi complete de rulmenti, dedicate acelui model sau sasiu, deoarece costa mult mai putin decat daca ai lua rulmentii ambalati cate 2 in blistere! Duratrax face seturi de rulmenti foarte buni pentru Tamiya.
 
Va multumesc pentru sfaturi si pareri .

Legat de comenzi , cred ca raman la RC Mart , mi se par o idee mai ieftini fata de ceilalti + ca au acel simulator pentru costurile de transport , care este util ... si eu credeam doar ca in F1 conteaza fiecare gram :lol: .

Legat de comanda de caiuciucuri pentru "H" , nu este o problema , doar sa ma hotarasc la ceva , ca sunt cam nehotarat , asa fac si la telefoane , laptopuri si orice altceva care stiu ca o sa il am ceva timp , nu o zi , doua .

Legat de model , ma uit la Pajero RTR , Cayenne RTR , sau acel LunchBOX .

Pajero imi place ca design + o masina care se intalneste si la noi , ca pret este ok , gandindu-ma ca da si acumulatorii si un incarcator (unul basic), se poate pregatit pentru lumini , cel putin asa scria pe un alt site (poate ma lamureste Navigator cu acest aspect)

Cayenne imi place din cauza designului , vine gata vopsita (negru cu portocaliu) , este Expert Build PRO :( , nu se poate adapta pentru luminii (are doar decal-uri pe post de faruri) , la aceasta pot alege ce acumulatori si incarcator doresc . Cayenn-ul costa 179 RTR si 129 non-RTR , dar te lasa sa alegi ce statie consideri ca este nevoie .

Lunch BOX , design foarte atractiv (chiar funny daca imi permit sa zic) , contine ESC , pret de baza mic , model clasic , la aceasta se poate monta orice statie R/C , acumulatori si incarcator , vine nevopsita (geamurile se aplica separat, deci nu e nevoie de "masking") , buna a fi vopsita ca dubita Ath_Team . .

Ca efecte si lumini , a-si opta doar pentru lumini (instalate pe un circuit separat, pentru a nu afecta autonomia masinutei) , modulul de sunete mi se pare un accesoriu foarte scump , la un camion 1/14 merita , dar la un 4x4 ... costa cat toata masina .

Rulmenti am vazut ca sunt disponibili pentru fiecare in parte , cel putin la Lunch BOX si Pajero am gasit fara probleme .

La capitolul statie nu stiu ce sa aleg , ma refer la comezi , cu "volan" sau stick , cel putin jucariile alea R/C chinezesti nu cred ca asigura acelasi confort ca o telecomanda de marca si din cauza asta nu imi dau seama bine cum se conduce un asemenea model .\

Mai astept completari .
 
Salutare prieteni,

Ma bag si eu ca incepator.....
Explicatiile celor 2 sunt cat se poate de clare...

@connectorxp
Ai facut o analiza mult mai ampla decat mine din toate punctele de vedere...jos palaria. Eu sunt genul: imi place, iau....binenteles daca merita pretul.
Am ales TAMIYA pentru ca m-am uitat la WEDICO, ROBBE si alte "noname" cu gandul ca e mai ieftin... si cand am inceput sa comand.... m-am urcat destul cu pretul. In banii astia mergea si un WEDICO la care se deschid si usile ( :D sir_vaska).... dar asta e. PAJERO vezi ca sunt 2 modele pe rcmart.com.... eu as lua modelul mai scumput... e mai intreg, ca sa zic asa.... si alege o statie cu volan pentru inceput, ca sa-ti faci debutul :D

@sir_vaska
Cei de la etamiya.com au preturi f. mari, parerea mea, recunosc nu m-am uitat in amanunt, dar totusi mi se par mari.
Eu am cumparat majoritatea de la rcmart.com si au ajuns ok. Unele le-am luat si de pe ebay.com si acelea au pret bun la transport, mai mic ca peste tot.... stellamodels.net are magazin pe ebay si include si Romania in expeditii cu pret la transport deasemenea bun.

@navigator
Exact cum ma asteptam.... "Dom' profesor" ,dupa parerea mea, a punctat foarte bine si argumentat. Recunosc, ca si pe mine ma tenteaza exact ce cauta si "connectorxp".... ceva mai de varsta noastra :D ....
 
shikanne a spus:
Salutare prieteni,

Ma bag si eu ca incepator.....
Explicatiile celor 2 sunt cat se poate de clare...

@connectorxp
Ai facut o analiza mult mai ampla decat mine din toate punctele de vedere...jos palaria. Eu sunt genul: imi place, iau....binenteles daca merita pretul.

@sir_vaska
Cei de la etamiya.com au preturi f. mari, parerea mea, recunosc nu m-am uitat in amanunt, dar totusi mi se par mari.
...

@navigator
Exact cum ma asteptam.... "Dom' profesor" ,dupa parerea mea, a punctat foarte bine si argumentat. Recunosc, ca si pe mine ma tenteaza exact ce cauta si "connectorxp".... ceva mai de varsta noastra :D ....

Cei de la RCMart ar trebui sa ne plateasca pentru reclama , desi la preturi sunt mult sub alte firme , iar faptul ca livreaza direct la noi , este un mare atu .

O sa raman la comanda de tip "volan" , dar sunt curios cum se conduce o asemenea masina , ca cele chinezesti (incercat intr-un magazin) nu prea m-a incantat .

Asta este damblaua mea , sa fac o analiza amanuntita privind costurile si beneficiile , ca degeaba am carcasa faina , daca produsul respectiv nu ma incanta ca performante .

@Shikanne , doresti sa mai cumperi un alt model ? , ca presupun ca acel camion nu va fi de "fun" , prea scump pentru multi dintre noi , cu toate adaugirile va fi mai scump ca o Dacie din 2002 :D .

O sa ma uit atent la acele Pajero , desi LunchBOX imi "face cu ochiul" destul de mult , singurul sau defect este ca nu are 4x4 ci doar tractiune spate , buna la wheelie si implicit nu poate urca pe toate suprafetele , fata de una 4x4 .

O sursa de inspiratie pentru Lunch BOX ar fi aceasta Filmulet Youtube
 
shikanne a spus:
Salutare prieteni,

Ma bag si eu ca incepator.....
Explicatiile celor 2 sunt cat se poate de clare...

@connectorxp
Ai facut o analiza mult mai ampla decat mine din toate punctele de vedere...jos palaria. Eu sunt genul: imi place, iau....binenteles daca merita pretul.

@sir_vaska
Cei de la etamiya.com au preturi f. mari, parerea mea, recunosc nu m-am uitat in amanunt, dar totusi mi se par mari.
...

@navigator
Exact cum ma asteptam.... "Dom' profesor" ,dupa parerea mea, a punctat foarte bine si argumentat. Recunosc, ca si pe mine ma tenteaza exact ce cauta si "connectorxp".... ceva mai de varsta noastra :D ....

Cei de la RCMart ar trebui sa ne plateasca pentru reclama , desi la preturi sunt mult sub alte firme , iar faptul ca livreaza direct la noi , este un mare atu .

O sa raman la comanda de tip "volan" , dar sunt curios cum se conduce o asemenea masina , ca cele chinezesti (incercat intr-un magazin) nu prea m-a incantat .

Asta este damblaua mea , sa fac o analiza amanuntita privind costurile si beneficiile , ca degeaba am carcasa faina , daca produsul respectiv nu ma incanta ca performante .

@Shikanne , doresti sa mai cumperi un alt model ? , ca presupun ca acel camion nu va fi de "fun" , prea scump pentru multi dintre noi , cu toate adaugirile va fi mai scump ca o Dacie din 2002 :D .

O sa ma uit atent la acele Pajero , desi LunchBOX imi "face cu ochiul" destul de mult , singurul sau defect este ca nu are 4x4 ci doar tractiune spate , buna la wheelie si implicit nu poate urca pe toate suprafetele , fata de una 4x4 .

O sursa de inspiratie pentru Lunch BOX ar fi aceasta Filmulet Youtube

Ca statie de comanda , ma uitam la o Futaba Mega Tech 2PL - AM27, vad ca include doua servo-uri S3003 , din ce am citit aici , nu e destul de puternic pentru directie ,o sa trebuiasca sa adaug in calcul un servo din cele recomandate , un S3050 (ca specificatii pare mai puternic decat S3152).

Sunt curios daca ESC-ul standard de la Tamyia , TEU_101BK , suporta acumulatori Li-Pol , acestia am vazut ca au 7,4v , dar sunt mai fiabili decat cei NiMh , cel putin la mobile asa s-au dovedit (desi imbatranesc si acestia) , un pachet complet Pachet "tractiune" .

O varianta de lista este aceasta : la care am adaugat si Rulmenti de la Yah Racing , cu teflon zic ei , in valoare de 10$ , facuti pentru acest model , in calcul am mai adaugat si "gumele" pentru Hummer , pentru a verifica greutatea totala .
Scuzati de editarea tarzie , dar nu avea rost sa fac alt post , langa asta .
 
Eu totusi am curajul sa sustin ca rcstation este mai ieftin decat rcmart. Etamiya este intradevar cu ceva mai scump , de la ei am comandat prima data, desi stiam de rcstation, dar erau singurii care au acceptat plata direct de pe card Visa Virtuon BCR. Rcstation nu accepta decat paypal, pentru foarte multi asta fiind o mare bataie de cap , de altfel cum era si pentru mine de la inceput. Culmea e ca si la transport mi-a iesit mai ieftin de la rcstation, la simulare. Deci se compenseaza diferenta de pret intre etamiya si rcstation cu lipsa de bataie de cap cu paypal pentru cei ce nu si-au facut/activat cont acolo.

Cat despre diferenta de pret intre rcmart si rcstation, iata si un exemplu cu hummeru amintit mai sus de navigator:
http://www.rcstation.com/product_info.php?products_id=1523
http://www.rcmart.com/catalog/rc-tamiya-m1025-hummer-ta0102-wesc-58154-p-15530.html
Hummeru contine si esc ...

Daca se mai adauga o diferenta mica de bani, cu 192 usd de la rcstation poti lua si camion!!! ( http://www.rcstation.com/product_info.php?cPath=218&products_id=990 )
 
sir_vaska a spus:
Eu totusi am curajul sa sustin ca rcstation este mai ieftin decat rcmart. Etamiya este intradevar cu ceva mai scump , de la ei am comandat prima data, desi stiam de rcstation, dar erau singurii care au acceptat plata direct de pe card Visa Virtuon BCR. Rcstation nu accepta decat paypal, pentru foarte multi asta fiind o mare bataie de cap , de altfel cum era si pentru mine de la inceput. Culmea e ca si la transport mi-a iesit mai ieftin de la rcstation, la simulare. Deci se compenseaza diferenta de pret intre etamiya si rcstation cu lipsa de bataie de cap cu paypal pentru cei ce nu si-au facut/activat cont acolo.

Cat despre diferenta de pret intre rcmart si rcstation, iata si un exemplu cu hummeru amintit mai sus de navigator:
http://www.rcstation.com/product_info.php?products_id=1523
http://www.rcmart.com/catalog/rc-tamiya-m1025-hummer-ta0102-wesc-58154-p-15530.html
Hummeru contine si esc ...

Daca se mai adauga o diferenta mica de bani, cu 192 usd de la rcstation poti lua si camion!!! ( http://www.rcstation.com/product_info.php?cPath=218&products_id=990 )

Interesat pret la camion , dar ma gandesc cu groaza , daca stau sa adun accesoriile necesare , de la 74$ , cat costa acel LunchBOX , cu accesorii , afisate mai sus ajung la valoarea de 341$ + 96$ pentru transport , pentru un colet de 7,5>8 Kg , via avion .

Ma apauc sa fac o simulare cu acel camion , poate mai tai din costuri pe ici pe colo :) .
 
Pentru a putea functiona camionul , fara sunet si lumina , minimul necesar este:

1. esc - de la rcstation (22$)
2. doua servo standard - de la rcstation sau din tara (60 ron ambele)
3. statie+receptor 4 canale - din tara (120 ron)
4. Acumulator NiMh 7.2V/4Ah - obligatoriu din tara din tara (100 ron)
5. Incarcator - din tara sau tot de la rcstation
Toate acestea nu cred ca fac mai mult decat Lunch Boxu acela cu totul, care dupa parerea mea mai poate astepta. Dar decizia este a ta :D

(Sincer , lunch boxul acela nu merita accesoriile pe care vad ca i le-ai asociat, te plictisesti de ea in doua zile)
 
sir_vaska a spus:
Pentru a putea functiona camionul , fara sunet si lumina , minimul necesar este:

1. esc - de la rcstation (22$)
2. doua servo standard - de la rcstation sau din tara (60 ron ambele)
3. statie+receptor 4 canale - din tara (120 ron)
4. Acumulator NiMh 7.2V/4Ah - obligatoriu din tara din tara (100 ron)
5. Incarcator - din tara sau tot de la rcstation
Toate acestea nu cred ca fac mai mult decat Lunch Boxu acela cu totul, care dupa parerea mea mai poate astepta. Dar decizia este a ta :D

..
Bine zis , acel lunch box e funny , dar arata a jucarie , pe cand acest cap tractor chiar are realism , mai ales acea cutie cu 3 trepte :D .
Interesanta configuratie , ca eu cu accesoriile toate luate de pe RC Station + transport ma duce pe undeva pe la 1750 lei , incluzand camionul si ce este afisat in lista :



Fac un calcul doar pentru camion , incarcator (pare destept, desi ma uit ca curca'n lemne la specificatii)[dar foarte scump/momentat scos] , rulmenti , o antenuta si ESC .

Total USD 236,29 + 75.99 transport = 312.28 x 3,0331 = 947 Lei :) , la care se adauga din cele spuse mai sus .

Oricum , apropiat ca LunchBOX , dar mult mai fun , desi cu asta nu cred ca se poate intra pe oriunde :) .
 
Te rog sa ma scuzi dar nu faci comparatia corect. Daca vrei sa compari costurile intre camion si lunch box atunci nu pune rulmenti la camion sau alte accesorii de upgrade care nu sunt obligatorii la camion iar lunch boxu oricum nu le are. Camionul original vine cu bucse din bronz , lunch boxu vine cu bucse din plastic.
Vezi preturile afisate de mine mai sus , sunt reale. De exemplu ESC nu este necesar cu 32$, eu am pus cu 22$ (este pe rcstation) , unul identic cu cel de pe camionul meu. Acumulatorul se ia din tara pentru ca este greu si va creste pretul transportului.
Antena ??? La ce trebuie neaparat telescopica? Camionu are in dotare una simpla din otel. Ulei amortizoare? Chiar ca nu este pentru ce. Sistem radio , in tara este cu 120 ron. De ce la camion pui mai scump? Crezi ca lunch boxu merge cu unu mai scump? Daca nu iei unul computerizat si cu vreo 6 canale atunci ajunge si cel cu 120 ron (4 canale).
Este evident ca acel camion fata de lunch box poate fi upgradat , dar nu este obligatoriu.
Dar cel mai important lucru pe care pot sa ti-l spun este ca dupa o saptamana lunch boxu o sa-l privesti ca pe o jucarie banala si plictisitoare. Camionul insa o sa-l mai admiri din cand in cand ....

PS
Daca chiar ti s-a pus pata pe lunch box , il gasesti si in Romania la pretul de 450 ron. Poate iesi mai ieftin decat din HK unde mai risti si vama+tva
 
Cu Lunch BOX m-am mai calmat , am refacut calulul , doar camionul si ESC-ul de 22 $ + transport .

213.99 + 75.99 x 3.0331 = 879 lei .

Asta e la minim , dar un set de rulmenti dedicati , tot merita pentru a reduce consumul inutil de energie .

Din cate stiu , jucariile sunt excluse de la vama , cel putin asa se intampla cu alte categorii de produse .
 
Ti-as recomanda un model sh care eventual poti sa-l cumperi din tara sau combinatia model sub forma de kit nou, radiocomanda sh la un pret rezonabil.

Ce parere ai despre M18T de la Xray? kit-ul nemontat este cam 100E, un motor, acumulator, esc si radio sh cred ca te poti incadra in 150E

Cel mai bine ar fi sa cauti sa mergi ca si spectator la o competitie de automodele R/C, sa-ti faci o idee despre clase si sa vezi ce te atrage mai mult.
Ideal ar fi sa iei un model cu care sa poti si concura la un moment dat chiar daca numai pentru amuzament...
 
Ia CAMIONUL sa facem curse prin parc..... :D
Sincer acum, as lua camionul.... dar nu chiar cu configuratia minima.... nu mai vezi realismul si va ajunge o banala jucarie, vorba ceolr de mai sus. Pentru camion iti trebuie minim 2 servo, directie si cutia de viteze. Statia, eu zic ca merita sa iei una mai buna, poate iti plac atat de mult jucariile incat iti vei mai lua si altele... poti folosi aceeasi statie cu succes... asa am citit pe alte forumuri de specialitate.
Deasemenea, cred ca un ESC mai avansat este mai bun, in sensul ca viteza minima va fi minima... ca si la trenulete, daca nu pui un decodor capabil la viteze mici se comporta urat....
 
shikanne a spus:
Ia CAMIONUL sa facem curse prin parc..... :D
Sincer acum, as lua camionul.... dar nu chiar cu configuratia minima.... nu mai vezi realismul si va ajunge o banala jucarie, vorba ceolr de mai sus. Pentru camion iti trebuie minim 2 servo, directie si cutia de viteze. Statia, eu zic ca merita sa iei una mai buna, poate iti plac atat de mult jucariile incat iti vei mai lua si altele... poti folosi aceeasi statie cu succes... asa am citit pe alte forumuri de specialitate.
Deasemenea, cred ca un ESC mai avansat este mai bun, in sensul ca viteza minima va fi minima... ca si la trenulete, daca nu pui un decodor capabil la viteze mici se comporta urat....

Stiu cum e , dar momentan , as merge pe varianta "start set" si pe urma sa upgradez ce e de upgradat , implicit statie , ESC si eventual lumini 8) .

Asa si cu trenuletele , am plecat de la un start set si inca cateva chestii .

La statie pot merge si pe varianta SH , cum zicea si DOT , masinutele merg pe jos nu statiile :) , iar ca servo , pentru directie unul mai puternic , nu cel cu modelul 3003 , pentru cutia de viteze am inteles , ca tot de unul mai puternic e nevoie , din cauza arcurilor puternice .

Ramane sa vedem , dar un camion ramane varianta finala , poate ma sucesc la Volvo FH12 , din cauza ca sunt apropiate la pret + ca acela e mai intalnit si in realitate , deci mai usor de recunoscut :D .
 
shikanne a spus:
Ia VOLVO-ul sa vad si eu cum e....pana il voi comanda eu....hehehe.....
:D :D :D

Poate il iei inaintea mea ! ;-) , tot faceam calcule si cautam pe net poze cu el montat , imi place mult mai mult decat Mertz-ul .
 
http://www.modelltruckforum.de/wbb2/thread.php?threadid=13369&threadview=0&hilight=&hilightuser=0&page=2
http://www.modelltruckforum.de/wbb2/thread.php?threadid=6449&threadview=0&hilight=&hilightuser=0&page=15
http://www.modelltruckforum.de/wbb2/thread.php?threadid=3617&threadview=0&hilight=&hilightuser=0&page=11