Grass aplicator

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

danezu

Well-Known Member
Trenulist
16 Septembrie 2009
434
113
34
Los Angeles
LOCATION
Los Angeles
Scrolling around google m am deci sa construiesc acest aplicator de iarba fara partea cu baterie.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://youtu.be/ZO1jrUL_PLU]View: https://youtu.be/ZO1jrUL_PLU[/img]
 

Atașamente

  • 20210616_182446.jpg
    20210616_182446.jpg
    107,2 KB · Vizualizări: 6
  • 20210616_184631.jpg
    20210616_184631.jpg
    151,6 KB · Vizualizări: 6
  • 20210616_184636.jpg
    20210616_184636.jpg
    124,1 KB · Vizualizări: 6
  • Like
Reacții: AdyAero și GFN
Am postat aici un link spre un site in care arata cum se poate imbunatati un aplicator, sa-i creasca puterea campului magnetic. Nu avea rost sa deschid alt topic. In site, mai sant si alte idei vad.
 
  • Like
Reacții: cosmin78 și SSL
O mica precizare.
Nu maresti campul magnetic maresti tensiunea electrostatica astfel si firele de iarba se incarca mai puternic electrostatic si stau mai batz.
Si aici este ca la experimentul cu generatorul Van der Graaf. cand ti se ridica parul in cap( bine cine mai are) .
 
Ultima editare:
La aplicatorul meu facut dintr-o paleta de traznit muste, in cutia (de medicamente) pentru iarba, am inghesuit acolo o doza de ceva acidulat (bere, musai!), astfel iarba se infige mai bine in adeziv.
Am cositorit si o bucata de tabla de cupru, care indoita astfel, face contact cu sita.
Un amic, a inlocuit bateriile de 1,5 V x 2 cu care functiona divaisu´, cu o baterie de 9 V. Va fi urmatoul pas. Rezultatele sunt remarcabile, chiar mai bune decat ale unui aplicator "de firma".

Poza e mai veche, din 2010, se zareste fundul cutiei de bere. Maine am sa revin cu imaginile imbunatatirilor pentru a aduce voltajul pe site, fara fire care sa incurce.


DSC07839.JPG

Am gasit si topicul unde am pus pozele cand am facut dracovenia . Am ras iarasi de pataniile Sogardului si ale lui Cosmin. Eu nu prea m-am curentat cu aplicatorul, dar probabil ei au avut ceva miscari de break-dance. :D

 
Revin cu pozele promise.

Dreapta, cel făcut de mine, stânga, unul făcut de o firmă locală de furnituri feroviare, cu placa electronică schimbată, promisiuni multe, etc., dar de fapt este aceeași placă existentă in trăznitoarea de muște modificata de mine in urmă cu mai bine de 12 ani. După cum se vede, am cositorit o bucățică de cupru, care face contact cu sita de pe capac.

IMG_20220215_151746.jpg

Un con cu sită, dintr-un PET de 0,5 l, cu folie de cupru adezivă între sită și bucățica de pe cutie. Pentru locuri mai inghesuite sau cantități mici de iarbă și direcționate către o suprafață anume, este exact ce trebuie.

IMG_20220215_151829.jpg

Și marcaje ajutătoare pentru a înșuruba capacul in poziția dorită.

IMG_20220215_151952.jpg

Sunt satisfăcut de rezultate și nu este cu nimic mai prejos decât un aplicator "de fabrică", am avut ocazia să compar cu diverși producători până acum.
Recomand.