Gara Schwarzburg

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Kit de la Faller, lucrare de crosetat in plastic iarna.
Daca tot sunt germanofil convins , am ales cea mai frumoasa gara veche din Turingia. Daca aveam mai multi bani, luam Gara din Dej sa o demolez... :D
Iata o poza cu gara scara 1:1 (nu-mi apartine):
 
Varianta plastic turnat , desprins si debavurat nu ma prea incanta, dar trebuie sa recunosc ca e mai comod: un lipici ca la unghii false, un bisturiu de medic ratat, un sfic. Fara pila, freza, strung, aracet, baitz, gaurit, lustruit, frecat...Aici ai mai mult de munca la patina, oxizi, instalatie, etc.
cam asa ar trebui sa arate la final:
 
Plastic la kilogram, noroc ca nu luceste asa tare.Pereti, acoperis, jeamuri (cum zice LDH) burlane, alte maruntisuri, total vreo 416 piese de frecat la cald.
 
Cam transparent BCA-ul de le ietaj , apoi observ ca nemtzalaii or pus ceva cartoane vopsite negru mat, acestea nepermitand luminii sa treaca pe unde nu-i fierbe unda.
 
peron, sala de asteptare (ma intrebau cum asteptau iarna, ca daca luau coltu se rupeau in doua)!!!
 
Aceiasi parte de data asta animata de figurine Faller si Noch aduse special de amicu' Doru de prin alt meridian si lumina al dracului de intensa cu SMD-uri galbene de la HGDan. Numa' curentu-i de la stat...
 
obiwan a spus:
Kit de la Faller, lucrare de crosetat in plastic iarna.
Daca tot sunt germanofil convins , am ales cea mai frumoasa gara veche din Turingia.....

in cazul asta nu era mai bine sa deschizi topicul la Cladiri si anexe?ca nu prea vaz gara asta sa fie CFR...
 
Cosmin, la INDEX este un topic "Garile din romania cu r mic" , adica jegul la el acasa.
am deschis subiectul la "Cladiri" considerand ca este o constructie feroviara veche dintr-o tara civilizata. Daca adminii considera ca ceva nu e plasat bine, rog sa fie mutat. Multumesc!
Chiar nu inteleg ce atata cfr in sus si in jos... Pentru mine cfr inseamna CAI FERATE RUDIMENTARE.
 
Chiar imi surade ideea... Parca il aud pe DJ-ul din tren Suntem la Schwarzburg, urmeaza Coclaul Giurtelecul Hododului, nu coborati ca se intorc papuasii din Italia.!!! :D
 
Glumeam despre BCA. Deci punem gara la cladiri si anexe. Daca se poate muta, ar fi ok, daca continuu aici nu e bine. Eu am vazut ''Cladiri'' , nu cladiri cfr.Trebuie sa facem o rubrica ''Alte cladiri mai salubre ca la cfr''.
 
Multu pentru mutat, continuare munca la alt corp, ceva magazie care se lipeste de corpul principal:
 
Faller, barrrr ... sa nu mai aud.
Mi s-a luat de plasticul lucios care nu vrea sa piarda din stralucire nici dupa o sedinta de imbatranire.
Adica se lasa pana la urma dar parca prea dau iar in suprarealism si-mi atrag critici :D
La Faller, cel putin ce mi-a cazut mie in mana sau ... din mana, practic trebuia vopsit tot, absolut tot ca sa nu luceasca. Bun, exisa si o exceptie, florile din burete.

De gara ta ce sa zic?

Zic ... de ce nu ai vopsit undele detalii inainte de montaj: ramele la ferestre si usi, poate lemnul structurii, ca sa nu mai spun de ce ai pus pe peron.

Acu daca ai luminat, iluminat, electrificat, gara poate ca dadea foarte bine daca toate lampile alea atarnate pe la usi erau functionale.

In rest ... munca multa si satisfactii dupa dorinta.

Spoor!!
 
LDH, in lampile de la usi m-am gandit sa bag smd dar nu aveam pe unde trece firele .in ceea ce priveste luciul plasticului, voi avea linistit de lucru pana la vara. Pe resturile de plastic ramase voi face probe cu diverse lacuri mate si vopsele, apoi daca se preteaza, trec la weathering pe gara. Alte firme stau mai bine la calitatea plasticului?
plasticul tot plastic ramane!