Floris Inc.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Floris

Active Member
20 Decembrie 2016
86
0
Salutare ,as vrea sa va spun ca aici o sa postez eu tot felul de poze cu noi achiziti sau cu diorame facute de mine,asta mai tarziu.
acum o sa pun niste poze cu un peron confectionat de MINE din carton si la care am sa mai lucrez :roll: :lol:

PS:sper k nu m-am facut de ras :oops:
(ma refer la cum arata ca nu mie rusine sa recunosc ca imi fac cladirile singur :p :twisted: )


mai am poze dar acum e tarziu si tre sa ma duc sa ma culc ca face crize tata :roll: maine revin cu cateva poze promit
 
ma rog...dioramele o sa fie dupa februarie pt k o sa ma mut in alta casa 8) .TOT IN BUCURESTI.TOT PE ACEEASI STRADA
pana atunci o sa mai achizitionez si eu cate ceva..o loco un vagon un macaz.poate da Dumnezeu si trec pe digital cu toate ca o sa-mi fie greu :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
 
Floris a spus:
PS:sper k nu m-am facut de ras :oops:
(ma refer la cum arata ca nu mie rusine sa recunosc ca imi fac cladirile singur :p :twisted: )

In primul rand sa lamurim un lucru
Cine munceste nu se face de ras dinpotriva tote meritele iar ce ai facut tu este un prim pas dar este un pas mare
Ti-ai luat inima in dinti si ai dat frau liber imaginatiei

Si acuma despre lucrarea ta

Ai inceput bine, banuiesc ca si scara de proportii este buna - din poza asa apare dar...
Ai ales gresit materialele
Cartonul celular pentru cutii ambalaje nu se preteaza la constructii care raman vizibile
Pe o diorama se foloseste ca suport si este mereu acoperit cu alte materiale

In limita timpului disponibil am sa iti dau niste schite pentru un peron facut din materiale pe care le gasesti prin casa si o sa adaug si cateva indicatii legate de constructie

Astept sa pui si restul de poze sa mai comentam

Spor la treaba!
 
ok acu trebuie sa plec la scoala.diseara probabil o sa-mi dati schite si poate tot diseara o sa pot sa-l termin.multumesc
 
!!!

<r>Salut Floris !!!
<QUOTE><s>
</s>diseara probabil o sa-mi dati schite si poate tot diseara o sa pot sa-l termin<e>
</e></QUOTE>
In general se spune ca "graba strica treaba" , iar in machetism acest lucru e chiar daunator.<br/>
Stiu pe cineva care a lucrat la un turn de apa 2 luni... dar ce rezultat minunat a obtinut !!!<br/>
Deci ia-o usor, fii atent la detalii, materiale si multumirea de sine va fi mai mare <E>:wink:</E></r>
 
Salut Floris!

Din nefericire sau din fericire va trebui sa mai astepti un pic si sa urmezi sfaturile lui Rally

Abia acum cu ajutorul lui Silviu 20061 (nu stiu de ce are numarul asta, o fi de la pantofi?!?) am stabilit cotele peronului

El are peronul de la gara NeuStadt si l-am rugat sa masoare ca sa nu facem vreo gresala si sa pui intre linii o autostrada

Deci putina rabdare ca vin si schitele ca sa te apuci de lucru
 
Salut Floris!

Uite planurile pentru modulul de peron

Poti face mai multe module si puse unul in prelungirea celuilalt dau un peron mai lung

th_Peron.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/Peron.jpg

planurile sunt la 1:87 deci se pot copia direct

da-mi pm cu adresa de mail si iti trimit pdf printabil

materiale si tehnologia de executie mai tarziu putin
 
Salut Floris !

asa cum ti-am promis revin cu detaliile de executie si cateva cuvinte despre materiale si tehnologie

ideal ar fi sa ai plastic moale de 2 si 0,15 mm grosime, lucrurile ar fi mult mai simple dar…

sa incercam sa facem peronul din carton
cu ocazia asta iti exersezi mana si iti verifici aptitudinile care, cred eu, le ai - dovada peronul facut de tine

ATENTIE!
urmareste permanent desenul si schitele ca sa te asiguri ca este bine ce ai facut

deci

materiale:
1.carton de la dosare simple sau cu sina sau carton duplex - ce gasesti mai repede
2.carton celular - gofrat - din care ai folosit prima data la peron
3.lipici pentru hartie - baton sau lipici pentru plastic Revell - recomand lipiciul pentru hartie baton fiind mai usor de aplicat

scule:
1.creion
2.liniar
3.foarfeca sau cuter - cu ce tai mai usor

si acuma la treaba;

Stalpii - incepem cu ei deoarece daca ne ies restul este floare la ureche

salvezi poza mare cu desenele peronului (fata si lateral)
la vederea din fata ai un stalp si-l transferi de pe desen pe carton cu indigou
atentie sa tragi linile drepte si mai ales curbele de racordare de la partea vericala la oblica a stalpului sa fie corecte

decupezi stalpul de pe coala de carton cu ce crezi ca este mai usor
ai grija ca la decupare sa nu depasesti linia trasata - o sa iasa stalpii mai mari
daca ai depasit linia la exterior se remediaza prin slefuiere usoara cu smirghel

dupa ce l-ai decupat ce a rezultat este sablonul cu care vei trasa, tot pe coala de carton, alti sase stalpi, daca ai caron de dosar, sau numai patru in cazul cartonului duplex

ai componentele stalpului si le asamblezi conform Fig.1 - trei sau doi stalpi in functie de carton

th_IMG_7755.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/IMG_7755.jpg

tot din carton tai 4 fasii de 4 mm latime si de cca 100 mm lungime precum si doua fisii late de 4 mm si lungi cam de 75 - 80 mm lungime
pot fi mai lungi deoarece se ajusteaza dupa mantaj
fasiile de 4 mm latime se monteaza conform indicatiilor din Fig.2

th_IMG_7756.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/IMG_7756.jpg


repetam operatia pentru amandoi stalpii si obtinem o structura compusa care are rezistenta suficenta ca sa sustina acoperisul si sa putem muta peronul de colo - colo
ajustam lungimea benzilor de 4 mm latime astfel incat sa fie exact cat lungimea piciorului satalpului si lungimea aripilor acestuia
totul este sa fie executate corect lipiturile (atentie sa nu pui lipici in exces) si sa astepti sa se usuce bine (departe de sursele de caldura)

odata stalpii terminati ( "proba de foc") ce mai avem de facut in continuare este foarte usor

Peronul:

nimic mai simplu
desenam pe o coala de carton desfasurata lui conform cotelor din Fig.3
pentru o indoire mai usoara peste liniile marcate cu "a" cu ajutorul liniarului si al unui varf de andrea sau partea netaioasa a cuterului "retrasam" linia
se formeaza o mica adancitura in carton (big) care permite indoirea exacta a lui

ATENTIE!
NU apasa foarte tare ca este posibil sa tai cartonul


ce am obtinut se pliaza conform Fig.3 si rezulta o "tava" - viitorul peron
deoarece cartonul este subtire si se poate deforma vom umple aceasta "cutie" cu carton celular taiat exac la dimensiunile interioare ale cutiei
atentie ca placile de carton celular sa nu depaseasca in inaltime 10 mm altfel vei avea un peron mai inalt decat trebuie

th_IMG_7757.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/IMG_7757.jpg

asamblarea finala a peronului se face conform Fig.4
acoperisul il facem din doua "placi" de carton suprapuse cu dimensiunile 200 mm x 70 mm ca sa-i dam putina grosime
pe mijloc, adica la 35 mm de margine vom trage un big - asa cum am invata mai sus

acoperisul poate fi realizat si din carton ondulat cu ondule mici
se gaseste de cumparat in coli mari sau daca iti plac prajiturelele "Magura" au in componenta ambalajului asa ceva :twisted:

th_IMG_7758.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/IMG_7758.jpg

pentru vopsire recomand culoarea gri : stalpii, lateralele peronului, acoperisul pe ambele fete
pentru partea de sus a peronului, daca nu vrei sa-l faci gri merge foarte bine asta

Folie autoadeziva , imitatie pavaj, 220 x 140 mm , NOCH 60724/ 1 buc

http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=ma&pag=3

peronul poate fi completat cu accesorii: ceas, tablita indicatoare a garii, banci, burlane de scurgerea apei montate langa stalpi (din betisoare pentru urechi - fara vata) :twisted:

P.S. In cazul in care aplici autocolantul la partea de sus a peronului montajul stalpilor si acoperisului se face dupa ce am montat imitatia de piatra

SPOR !

toate cele bune si asteptam rezultatele
 
am terminat deja un stalp dar continui mai incolo pt k vreau sa aplic figura 2 chiar daca am doar 1 stalp.pt fig 2 imi trebe super glue si dupa ce ies la un fotbal cu prietenii dau o fuga pan la magazin ca nu e departe.promit ca diseara revin cu poze