DKW pe N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Intrucat am nevoie de un dkw la iesirea din gara mea pe scara 1:160 m-am apucat sa caut ca tot omul pe piata ceva util si ieftin. Fiind pe N am descoperit ca avem de-a face cu trix ,fleischmann si peco. Toate faine dar preturile mult prea ridicate. In plus aspectul nerealist si unghiul foarte mare si nerealist de 15 grade sunt nepotrivite pentru o scara atat de mica. peco are unghi dar ,sina pitica si se impiedica osiile de traverse ,code55. :-?
bun, ce incerc eu sa fac? pai sa il fac singur.am vazut ca pana la urma cineva s-a gandit sa puna aici linkul de la fast track.baietii aia chiar fac treaba buna.
Am pus si eu mana si am lipit cateva sine de la resturile folosite prin gara,ce sa zic se lipesc bine si se polizeaza bine.Dispozitive sunt putine pentru constructia ca la carte ,adica taieturile le fac cu freza la ochi si la mana sa zic asa. merge ,cu sinele nu ar fi o problema.

ce probleme am eu:
intrucat mi-a dat prin minte sa imi fac un dkw la 8 grade si am vazut ca merge cu sudatul sinelor code 80 ,m-am lovit de o problema :cum fac traversele? pai le fac din textolit ca la americani doar pe cele importante conducerea electricitatii...dar m-am lovit de dimensiunile traversei .
-deci: nu am cu ce sa tai textolit la 1.5mm latime fasii lungi din care sa imi tai eu cat e necesar pentru a obtine o traversa.
teoria ar zice asa: un fierastrau circular de banc miniatural.Bun ,proxon vine cu o solutie minunata 500 de ron un circular de toata frumusetea. Pentru un dkw sa dau atata nu merita. Ce ma fac ,are cineva un mini fierastrau circular ? m-am saturat sa sparg discurile de taiere (alea de culoare rosie ,nu stiu din ce sunt facute). alte solutii stie cineva ?
 
Salut,

solutia pentru a nu mai sparge/sparge discurile de taiere este sa folosesti discuri cod 28808 sau 28818.

Proxxon spune ca acestea nu se rup aproape niciodata, nu stiu daca este sau nu asa, insa eu nu am reusit sa rup unul pana acum, au o structura interna gen "plasa impletita" ceea ce previne ruperea lor, sunt doar putin mai scumpe decat cele de culoare rosie pe care spui ca le folosesti si cu 0.3 mm mai groase.

Spor la treaba!
 
Ai incercat cu asa ceva : cod 74015 Plastic Scriber (PRET:27 RON) de la :http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=243&page=5 ?
Cu o rigla metalica si dupa 4-5 trecerii se creeaza un sant de ghidaj si in rest , munca, trecerii succesive pana la detasare.
Eu asa debitez fasii inguste (pe textolit nu am incercat !).
Succes,
Puiu
 
sogard_2003 vorba lui Radu161 ia sina flexibila si ai traverse cu tot cu sina io cam asa am facut incrucisarea si macazul [/url]http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4741 iti zic de acuma ca o sa fie mult...ltatul este unul satisfacator Spor la treaba
 
Sincer nu inteleg de ce te chinui sa-ti faci tu singur un macaz si nu cumperi unul gata facut. Exista si PECO code 80, daca nu-ti place code 55!
 
Victorian eu nu am gasit la peco pe code 80. Nu e vorba ca nu imi place code 55 ,problema este ca s-ar impiedica tot materialul rulant si ar mai trebui sa schimb tot ce am facut pana acuma....
 
buna,

sorgard, de ce sa se impiedice tot materialul rulant? pe Peco code 55 se poate merge cu roti NEM normale pe N fara probleme!
 
Merci de completari Vali si Horia, intr-adevar nu exista "simple slip" sau "double slip" pe code 80, numai pe code 55, in schimb cu exceptia materialului rulant Piko din anii '60, toate modelele mele, fie ca sunt Arnold, Minitrix sau Fleischmann merg perfect pe code 55!
 
OK. presupunem ca ruleaza bine materialul pe code 55 ,dar pretul pentru asa ceva mi se pare putin cam ridicat. Nu ma indoiesc de calitatea sa, insa pentru mine e prea mult deocamdata. Sunt singurele dkw-uri care arata real si are un unghi cat de cat acceptabil spre deosebire de fleischmann ,trix sau roco.
cateva poze cu micul experiment:

 
Pana acuma rata bine , dupa ce ai facut ecartamentul , aia vut o schita ceva?
 
Pai am lucrat dupa schita postata anterior. Lipesti schita pe masa, pui traversele si lipesti sinele , ochiometric pe o parte :lol: iar pe partea cealalata subler si vesnic un boghiu cu care verific spatiile dintre sine ,asta ca sa nu se blocheze pe nici o parte. 9mm nu-s greu de scos ,mai ales ca rotile pe N sunt destul de late.