Diorama pentru copii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Bachmann a venit cu o idee la kenobi... '' ce-ar fi sa facem eine kleine diorammen pentru kinderii de p'acilea?''

Desi am mult de lucru, n-am ezitat sa-l aprob. OK!!! placa taiata, materiale si chef de lucru. ;-)

va fi o simplitate de 1mX1,65m, ovale linie dubla.

In mijloc m-am gandit sa trantesc un parc, cat mai colorat:

 
cosmin78 a spus:
cu alte cuvinte...ai dat in mintea copiilor...copii :p

Da, la 40 de ani numarul neuronilor scade, pana la faza cu vorbitul singur mai e un pas :D

Cateodata e bine sa mai schimbi stilul.Nu?
 
daa!

incepand de la 25 de ani,neuronii se sinucid in masa,de oridnul jdemiilor pe zi...asa ca e de inteles de ce la batranete (sau la anumite specimene feminine :evil: ) culoarea parului tinde spre un blond-spalacit-alb :p
 
Salut ,
Este frumos daca putem atrage copii spre acest hobby frumos !!!
Si eu am facut o fapta buna si aceasta diorama a ajuns la nepotul unui coleg de-al meu .Bucuria a fost fantastica .....
 
Frumos gest, Rudy!

am incercat un plantator home made by Doru_b. Se pricepe omul. Asa arata scula si efectul:




iarba nu e inca aspirata. ce este la orizontala ie surplus.

Va tin la curent :D
 
@obiwan: daca tot ai facut masa tacerii, vezi ca parca are 12 scaune, sau e varianta rromales in care s-a taiat, 25% s-a dus la stat si restul la haules ciordeles; mai ramane sa faci coloana infinitului, ca la poarta sarutului intra cam mult material

pana una alta, o idee minunata, cred ca le place la copii (eu stau si-mi aduc aminte cum de fiecare daca cand vedeam machete la scara pe la targuri - nu neaparat sa fie trenulete, ca atunci era deja sarbatoare - stateam si ma uitam cu minutele la ele si nu ma mai saturam de privit)
 
obiwan a spus:
cosmin78 a spus:
cu alte cuvinte...ai dat in mintea copiilor...copii :p

Da, la 40 de ani numarul neuronilor scade, pana la faza cu vorbitul singur mai e un pas :D

Cateodata e bine sa mai schimbi stilul.Nu?

Vezi sa nu ajungi sa te simti ca un nou nascut :D
 
Lucrarile continua la diorama. Au aparut cladiri cu vopsele, alte alea:



Observati weathering-ul de pe acoperisul garii:

 
cosmin78 a spus:
interesant,mai ales cei din mijloc :p

bavurile la acoperis nu le-ai mai curatat :evil:


Uite ca cineva a observat si bavurile! trebuie sa le iau in cutter, am luat cam devreme scarile :D
 
iar la birou ar trebui sa elimini sertarele de jos..se pare ca e un picior suspendat pe acolo...insa mai are inca doua de sprijin :D
 
Da, distractia s-a terminat, a inceput scoala. Asa ca pentru copii patriei trebuie tras tare, indiferent ca au sau nu trenulete sau bani de marihuana ;-) . Asa ca deshtele pe scule si materiale...
Pe un colt mort, peste calea ferata io impreuna cu mine ne-am hotarat sa trantim o ferma. Kenobi, baga poze!



Si pentru ca predominau culorile reci, fara galben nu se poate:

 
Halte chestii, printre care un Garden Center vopsit si o suprafata cu piatra de clivaj, grosier ca aia mici nu se prind :D Sper ca LDH nu e pe faza, altfel mi-o iau cu scara pietrelor. ;-)



Pe coltul opus laturei in cauza am format un drum, ireal de drept. Obi, baga poze cu sita de ceai a lu' mama soacra!



Pentru relatii cu publicul , reteta este urmatoarea: se ia argila uscata, se asterne un pat de aracet pe SSuprafatza, delimitati cu carton sau stinghii late si bagati mare cand soacra nu-i pe faza. Spalati sita in veceu si-o puneti cacum nu s-ar fi intamplat nimic la sertaru' din mobila veche :D
 
macleod a spus:
nu pui si de o scoala pe diorama ? ca vorba aia daca la 1:1 ori e lipsa ori se darama, macar la 1:87 sa fie, mai invata si astia mici cate ceva de mersul trenurilor
Chiar am una pe trei sfert lucrata, sper s-o termin si p-aia, ca ai dreptate nenea!
 
Au venit portalele Noch si le-am pozitionat asa cum permite suprafata placii (blat).



Dealul prin care e sapat tunelul va fi detasabil, cu elemente de centrare. Se lucreaza la structura, poate ca am exagerat un pic, dar la mine nu iegzista SIMPLU ;-)

 
o platforma de incarcare cocalari in vagoane acoperite;



si turnat beton la gara parasita. Pai daca e dezafectata, poate fi folosita de o banca, ii mai umfla un comision fermierului din apropiere, nu?




Un alt colt. Au rasarit brusc si deodata pini, pe un sol argiloSS