diorama nr.2 cfr md

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
nu am avut somn si am remediat greseala,bine ca nu s-a rupt portalul





sper sa fie bine
 
am inceput alt modul care cuprinde zona depoului,turnanta etc.Modulul are 2200/750.in partea dreapta vor fi cele doua linii principale si in partea stanga organizarea depoului.am facut un aranjament cat de cat,ce parere aveti?
 
Locomotiva aia, dupa cum se vede in poza, pare a fi la rampa de curatare a camerei de fum.
Reparatiile se fac partial in remiza si in ateliere specializate.
Nu prea da bine macazul cu trei cai dar daca asta este singura solutie.

Scoate castelul de apa dintre linii. Asa cum este acuma pare ca a fost amplasat acolo cand s-a construit primul depou iar linia care trece pe langa el, aceea cu incrucisarea, ar fi construita mai aproape de zilele noastre.

Pff, parca am discutat cate ceva despre depou, amplasarea remizelor, a liniei de acces si a celorlalte elemente.
 
e singura solutie cu macazul cu 3 cai.pana la urma am sa mut si rampa in spate,turnul de apa am sa-l pun langa depou,poze maine
 
weekend plin,modificari aduse zonei depoului.am renuntat la macazul cu 3 cai ,nu prea mergea acolo.Introducerea celei de a 3 linie este o alta modificare.Plantare zona verde ,copaci,omuleti






 
Criza economica a afectat grav cfrmd-ul si a fost nevoit sa mai vanda din materialul rulant pt continuarea dioramei.In ultima perioada s-a lucrat la modulul cu depoul ,s-a montat instalatia electrica,sudori care muncesc de zor pt terminarea modulului.Acum niste poze pe timp de noapte






 
In paralel se lucreaza la alt modul cel cu gara, si anume gara Bonn.Am terminat chitul si acum asteptam peroanele aferente acestei gari.




 
in weekend s-a lucrat din greu,s-au pus omuleti pe peronul garii si in paralel s-a lucrat la un lac de munte si o cascada.











Mentionez ca s-au folosit materialele de la noch iar cascada care nu se vede in poze ,deorece nu este uscata ,de la woodland scenic
 
Daca nu avem de munca la servici,avem acasa...in acest weekend am inceput un nou modul cel care cuprinde un curs de apa , moara de apa si un gater.S-a lucrat cu polistiren dupa care s-au aplicat servetele cu aracet.Moara este de la faller si este functionala.


 
Lucrarile prezentate mai devreme au fost de vineri,iar astazi s-a lucrat la montat stanci ,vopsit si amenajare curs apa.





 
Ba da ,dar roata este functionala,o sa dau vina pe seceta si a scazut nivelul raului,daca ma gandeam un pic puteam sa fac sa curga apa pe roata ca tot aveam pompa de la noch,dar acum e prea tarziu.
 
@24may
Bravo !!! Lucrari de anvergura in "criza" asta bugetara :roll:
Moara o mai poti salva , daca tai si-o ingropi in polistiren, torni rasina pana si dupa roata, fara s-o atinga, si bagi pompa s-o ude . Practic, creezi din rasina un caus pt roata .
Cand se va invarti, vor curge si picaturi de apa de pe ea in mod realist.
Lucrarea nu-i atat de avansata ca sa n-o poti face. Cat despre seceta, las-o sa fie doar in realitate nu si pe dioramele noastre... ;-)
rally
 
Ai dreptate rally,dar m-am uitat mai atent si rasina s-ar putea sa vina exact sub roata,sa desfac acum moara este lipita si nu sta pe polistiren ,sta pe o bucata de lemn........O sa vad ce o sa iasa,am uitat de pompa ca putem sa fac in bazin sub diorama sa curga apa,dar o folosesc in alta parte.E greseala mea ca nu am explicat pe forum de la inceput ce vreau sa fac si primeam indicatii.ce sa fac acum asta e...