Diorama modelleisenbahn gmbh - ARC

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tyco

Well-Known Member
Trenulist
24 Iulie 2016
781
10
Arad
sageata-verde.uv.ro
WEBSITE
http://sageata-verde.uv.ro/
YAHOO
thetycoon_tyco
LOCATION
Arad
Salutari!
Probabil ca majoritatea stici ca modelleisenbahn gmbh(Roco & Flm) si-au mutat fabrica la Arad. Noi, ARC, am fost contactati de ei si rugati sa le construim o diorama. Aceasta diorama, cand va fi gata, va sta la intrarea in fabrica, fiind complet automatizata. Momentan iata cateva poze cu ea...
Gara, triajul si depoul...

Muntele...

Vedere generala...

Voi revenii cu o prezentare mai amanuntita si detalii, insa toate la timpul lor....
Toate cele bune!
 
Bravo. In sfarsit o persoana care pune in evidenta un triaj pe un spatiu relativ mic. Mi-am propus acelasi lucru, sa fac o diorama din care ~ 50% sa fie o gara sau ceva asemanator. Din pacate eu lucrez doar pe o suprafata de 220x120 iar o placa turnanta nu prea are loc. Dar cine stie...

Astept cu nerabdare vesti noi si in special poze :D
 
Frumos, numai Pleischmann pe acolo. Ce panta ai pe munte, pare foarte mare, cu ce intentionezi sa urci acolo ?
 
La cum vad eu are R1 iar inclinatia cred ca e undeva pe la 8%. Dar, cu toate ca panta e atipica cred poate urca o loco (de manevra cel mai porbabil) cu 1-2 vagoane spre fabrica de sus. Dar las autorul sa dea detaliile exacte :)
 
aveam o parere mai buna despre roco (flm). credeam ca la nivelul lor se practica ceea ce se cheama pe la noi pe la tzara "licitatie". da no, sa speram ca o sa iasa treaba nemteasca. banuiesc ca se folosesc numa rocosenii pe diorama aia... adica fara p(ik/ec)o la sine si fara electronica de viesmann
ce eram curios sa aflu, h0e se pune ?
spor la treaba, poate totusi ne fericiti cu ceva schite ale dioramei
 
are 4 metri lungime si 1,7 metri latime... nu am putut mai mare deoarece amplasamentul ei este intrun hol de primire al fanricii, deci multa lume
si apropo de rampa, poate urca tren clasic, am probat, dar va urca unul mai special... remember Sarmizegetusa-Zeicani-Boutari
 
Da asa e e cam mare, a mea avea 1,25 pe 4m si mi sa parut mica si mai fac una de 3,2 /1,55m si legatura dintre ele de 1/0,90m,dar nu am fabrica de trenulete ,si o fac intr-un beci :D.
Apropo am mai trebuit sa si renovez beciul ,hidroizolati ,termoizolati dezumidificator ,ect.
Din nefericire mai am de modelit la alta diorama la pensiune :lol: ,mai am de terminat 2 camere pana pe 1 decembrie,deci pentru diorama nu am timp deloc :-?
Camerele le modelez eu cu 2 angajati :lautar:
Spor la treaba,bafta :D :aplauze:
 
Cam in juma de ora o sa pun niste poze cu starea actuala a dioramei, ca doara de la lucru scriu...transmisiune directa ce mai.
Insa intai cateva detalii despre diorama:
Dimensiune de 4/1,7metri, linia de sus va fi cu cremaliera, planul este inspirat cam 80% din cartea lor de planuri (Flm). Actionarea, la un moment dat, va fi full automat prin PC cu rocomotion si noua centrala digitala wireless(roco), insa momentan nu am gasit decodoare pentru actionari electromagnetice iar diorama trebuie sa fie gata pentru conferinta de presa(pe astazi), deci va fi atunci operata de un twin center cu liniile blocate pe directe, iar pe viitor vom continua sa lucram pana cand va fi full auto!
Astazi vor sosi si materialele pentru teraformare! Revenim cu detalii!
Pe curand!
 
Pai dinala vroiam daaaa...unde sa gasesti??? La niciun magazin pana in Austria nu am gasit iar astia pe stock nu au, ca fabrica din China care le face e in urma cu productia... Oricum acum deja e prea tarziu...Timpul ne preseaza
 
tyco a spus:
Actionarea, la un moment dat, va fi full automat prin PC cu rocomotion si noua centrala digitala wireless(roco), insa momentan nu am gasit decodoare pentru actionari electromagnetice
Exista posibilitatea sa-ti construiesti aceste decodoare. Gasesti schema de constructie aici http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6562
Eu am 2 decodoare din astea(cele doua din fotografie) si daca ai nevoie urgenta de ele ti le pot imprumuta.
 
Multumesc de oferta, insa teoretic diorama trebuia sa fie gata ieri. O diorama de asemenea proportii nu o poti termina intr-o saptaman jumate, chiar daca lucrii 14 ore pe zi la ea. Pentru presa va fi controlata de un twin center(cu macazele blocate pe cele 2 linii directe) iar dupa aceia vom lucra sa fie full automata.
Si sa primim acum decodoarele, toate care ne trebuiesc (cam 80 de actionari...incluzand si semnalele), nu am avea timp sa le implementam avand in vedere ca nici iarba nu e inca pusa pe diorama...Daca ne anuntau cu o luna inainte probabil ca le-o puteam termina, insa asa...Speram deseara sa fie gata, sa arate bine :)
Toate cele bune!