Diorama lui Aquino

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

aquino

Active Member
Trenulist
27 Martie 2008
189
1
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
salut,
in sfarsit am inceput si eu o diorama sau modul,ca nu m-am decis inca ce o sa fie.
dimensiunile sunt unele de bloc, 2mx1m,
am sa va prezint 3 poze
si astept sugestii si sfaturi despre cum ar trebui sa pun sinele
 
ce vrei sa cuprinda aceasta diorama?vrei tunele,vrei depou,cate linii principale?Ne trebuiesc niste indicii ca sa vedem cum te ajutam
 
planul meu este sa fac o intrare in gara prevazut cu niste capate de linie,
deci o gara cu min 4 linii in care va primi trenuri de persoane
intrarea in gara am ales sa fie din 2 directii
am ales solutia cea mai buna de intrare in gara, zic eu: 2 macaze cu o incrucisare si 2 DKW-uri, ramane sa ma gandesc la o schema electrica ca sa le pun si in functiune
 
nu cred ca iti este de ajuns spatiul pt o gara cu 4 linii,gara o vrei pe mijloc banuiesc,ce raza la sine ti-ai ales?
 
daca gara va fi cu capat de linie
m-am gandit la 2 solutii:
1.)capat de linie: si tot ce imi ramane de facut este sa fac o bucla de intoarcere a trenurilor (deaia am facut 2 intrari in gara: pe una vine trenul de la alta gara si pe alta se duce trenul la intoarcere)
2.)turnanta: unesc liniile in ea si intorc acolo locomotivele

dilema: turnanta imi papa din spatiu (as putea baga o garnitra mai mare in gara fara ea) sau bucla , dar asa imi trebuie alt modul
 
as mai vrea sa mai spun ca am ales pentru diorama, sinele tillig elite
pot sa spun ca sunt cele mai realiste si silentioase sine, dar si cele mai scumpe :(
 
In primul rand zic sa iti faci un desen ca sa ai o idee despre ce o sa fie vorba chiar daca ai in minte tot.

In al doilea rand, pentru a castiga lungime, modifica incrucisarea cu DKW-urile si macazele, taie din ele si apropie-le la limita.

In al treilea rand, poate trebuia sa fie primul, tine cont de cea mai lunga garnitura ce vrei sa stationeze in statie.

Spoor!
 
@LDH
cele 4 linii linii sunt gandite sa primeasca o locomotiva cu 4 vagoane
nu cred ca pot cu 5 vagoane, doar daca pozitionez totul pe diagonala si mai tai la macaze, DKW-uri
am avut o ideea de a pune niste bucati de sina intre macaze-incrusisare-DKW-uri pentru a crea o lungime mai mare, ca atunci cand trece un tren de persoane sa reduca din imaginea aceea de tren "rupt"(doar stiti si voi cum arata in curbe un tren de persoane),sa ia curba mai frumos ca unul adevarat
cam asta era intentia
 
1 spatiu e extrem de mic 2x1 ...eu am 2.40 x 1.20 si am un macaz fortzat
(pune macaze in curba pt a castiga teren in gara sa incapa garnituri lungi)
(( la 2 m garnitura de loc + 3 vag e ff lunga :)) ))

2 lina tillig e la jumate de pret fatza de fleischmann cu tot cu actionari
(linia tillig sare usor de pe traversa si e foarte arcuita daca o fortezi in curbe stranse)
(( lina tillig accepta doar trenuri cu roti cu bandou nou ..daca ai vechituri iati adio de la ele n se pot rula )


3 daca folosesti actionari tilig e bine de stiut ca trebuie sa fie mecanismul ff aproape de macaz
(cel mai simplu gauresti placa si mecanismul il lipesti de macaz cu lipici si-l bagi in gaura )
 
Daca vrei toata diorama la 2mx1m, e cam crima cu premeditare, sincer nu stiu ce poate sa iasa frumos la dimensiunile astea (bine, multe diorame prefabricate au dimensiuni asemanatoare, dar nici una nu are gara cu 4 linii).
Daca astea sunt doar dimensiunile modulului de gara, atunci ai sanse mari sa iasa ceva foarte frumos, ca la un macar 1.5 m net de gara/peron iti intra un 4 vagoane plus o locomotiva (posibil un pic fortat, dar merge totusi). Daca nu vrei garnituri gen americane, lungi de adormi pana trece una de aia, te cam poti incadra intr-o garnitura medie, sa zicem.
 
macleod a spus:
Daca nu vrei garnituri gen americane, lungi de adormi pana trece una de aia, te cam poti incadra intr-o garnitura medie, sa zicem.

oare de ce cred toti ca trenurile americane sunt asa lungi..... :D

merge si asa:
http://www.railpictures.net/viewphoto.php?id=248543&nseq=77

Dar acum serios :la acest spatiu as renunta definitiv la o gara cu 4 linii (ajung doua ).....sau facut ceva la HOe sau N......
 
SantaFeFan a spus:
macleod a spus:
Daca nu vrei garnituri gen americane, lungi de adormi pana trece una de aia, te cam poti incadra intr-o garnitura medie, sa zicem.

oare de ce cred toti ca trenurile americane sunt asa lungi..... :D

Si chiar mai scurte. Totul depinde de epoca, perioada aleasa.
 
Ai dreptate Dorel :
http://www.railpictures.net/viewphoto.php?id=135441&nseq=116
Acum indiferent de ce vrem sa modelam :trenuri americane ,germane ,austriece etc.....in toate epocile erau si trenuri scurte.....dar trebuie sa citim si sa ne documentam.....inainte sa incepem o lucrare (care costa multi bani....)
 
huh , daca folosesti asa terasament, precum cel din poze ... si la asa distante intre sine, precum "bretelutele" alea ... sigur nu vei pute face ceva cat de cat interesant. Si e pacat sa irosesti si acele tillig si nici sa nu iasa ceva frumos...sa folosesti realismul sinelor tillig si sa compensezi negativ in curbele iritant de stranse, nu da o imagine placuta pt o garnitura de calatori...
Apoi,
-in 2 m lungime ...hm ... ti-ar intra o garnitura de calatori, dar cum va arata iesirea din gara, respectiv intrarea... cam chinuite. O garnitura de calatori cere spatiu intins, tocmai asta e farmecul; bun asta stii deja, asa ca ... fie maresti spatiu alocat, fie schimbi garniturile. SAU schimbi scara. ceea ce este iar un avantaj pt spatiul tau redus.
-in 1 m latime ...ajungi cu o singura linie de la o margine la cealalta si cu doua ... sigur nu, folosind distanta aia intre sine. Si mai mult, in oricare dintre linii si variante, o garnitura de calatori, care sa fie si estetica cat de cat se cam exclude, date fiind dimensiunile spatiului si scara folosita
-poate ai reusi sa faci o garnitura din vagoane de marfa, la scara H0, si asa vei putea folosi si un relief ceva...
-si ca in spatiul ala al tau, sa nu iasa un chici ci un cadru cat mai natural, nu folosi cladiri la gramada, doar ca sa fie, sa umple acolo locul... deseori simplitatea e cea mai interesanta.
 
revin cu noutati, am avansat un pic
am renuntat la: prima schema, la terasamentul prefabricat
cam ce parere aveti? idei,sugestii?



 
dupa parerea mea care este, foarte bine ai facut ca ai renuntat la terasamentul acela de burete si ai purces la propria creatie de terasament. dupa cum se vede, a iesit foarte bine, parerea mea.... care este. :D
 
Niciodata un terasament prefabricat nu va arata mai bine decat unul facut manual din pietrish.
Dar, ca si un sfat, eu zic ca ai sarit un pic peste etape. In mod normal se intinde toata linia, se fac legaturile eletrice , se testeaza cu cat mai multe tipuri de locomotive vagoane , se mai regleaza si in final se "betoneaza" totul cu terasamentul.
Asa cum ai facut tu, daca ai probleme cu deraieri sau vrei sa schimbi usor pozitia liniilor o sa fie imposibil de corectat.
Oricum arata bine terasamentul pus, in plus nu pot sa nu remarc ca folosesti sine tillig elite , dupa mine cele mai frumoase.