Diorama Daniel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Daniel

Active Member
Trenulist
25 Iunie 2009
181
2
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Salut tuturor.

Stau de aproape jumatate de an sa rumeg la un plan decent pentru o diorama. Am luat la purecat forumul si apoi am cautat mai multe planuri 4x8 feet pe google. Pot spune ca exista multe diorame frumoase in spatiu acesta, dar am incercat pe cat se poate sa imi creez un plan propriu.

Spatiul pe care lucrez este unul destul de mic: 2,2m/1,2m. Ca orice alt pasionat mi-as fi dorit de toate pe diorama, dar cum spatiul nu permite m-am rezumat doar la cateva optiuni.

Rezultatul la care am ajuns a fost imaginea de mai jos. Toata constructia a ajuns doar la nivel de plan (cel care il puteti vizualiza mai jos) si la o masa de diorama pe dimensiunile mentionate. Nota: diorama va fi una digitala.

Motivul pentru care ies pe scena :) este acela de a aduna pareri si critici (pro si contra) asupra planului. Mentionez ca rampa de urcare nu va depasi 4% si voi folosi trucul mentionat de LDH (pe aici pe undeva :p) pentru dioramele mici; iar drumul nu va trece exact peste macaz.

LE: am scos schema initiala; am schimbat planul :lautar:
 
Ready? Steady... GO!

Am gasit un loc in casa pentru o masa de 2,25/1,25 si... am construit-o



Primul strat de ploistiren... il voi folosi pentru trucul de 5 cm. In spate o linie va urca iar alta va cobori astfel incat sa am parte de un tunel si un traseu independent fata de viitoarea gara. Gara va fi plasata pe linia de sus.



Cateva teste scurte... de impins vagoane cu degetul.









Grija cea mai mare! Inclinatia. Pana acum totul pare cat de cat ok ~4 grade plus/minus. Inca nu ma pronunt asupra modului de rulare.





Lucrez incet, dupa timp... dar important e ca lucrez. Maine sosesc 4 servo-uri de la Rally. 2 placi de 3mm plasticate aseapta sa fie puse peste diorama, cativa metrii de cablu vor fi montati pe post de main BUS pentru pitica PIKO 1 iar cei 10mp2 de pluta abia asteapta sa fie taiati.

Pentru ce? Baza terasament in primul rand iar restul... vom vedea :)

A! Si sa nu uit un mic demo al unui PIKO ICE 3 pe R1. Sine Lima 36 grade. A mers fara cusur.
 
Cred ca e prea multa sina pe o asemenea suprafata. In curba dreapta sus ai R1?
 
Nu. Curba e R2. Macazele curbe sunt toate R2/R3.
Nu am mentionat ca schema din primul post nu mai e valabila. Am s-o dau jos cu ocazia asta.

Sunt doar 2 ovale R2 si ceva ce va semana cu un R3 (dar nu chiar) facut din sina flexibila. Am tinut neaparat sa am un curs independent care sa nu intre in gara si ma dau in vant dupa liniile de tren care trec pe langa parapeti.

Recunosc ca am fost tentat sa pun un R1 pe diorama dar am ajuns si eu la concluzia ca R1 nu nu e de folosit.

LE: Observatia ramane in vigoare ? :fluierat:
 
Ai mare grije de inclinometrul ala, este ceva deosebit. Poti sa ne dai mai multe amanute despre el? (de unde-l ai, da cand...).
In rest, bafta la diorama.
 
Am, am. Il tin in cutia originala. O cutie de lemn rudimentara cu un carlig. Piesa cred ca e destul de veche; ma gandesc ca ar putea sa ma depaseasca la varsta :)

Evident aparatul masoara gradul de inclinare al unei suprafete. Bratul pivotant se deplaseaza de la 0 la 45 grade. Aparatul masoara inclinatia in grade de artilerie dupa standardul fostei URSS; adica 1 la 6. Scara pe aparat arata un maxim de 7 1/2 adica 45 grade (6x7 + 6/2).

Din cate retin era folosita ca si piesa in componenta tunurilor de artilerie, dar nu mai stiu daca era folosita la calibrare sau era in uz permanent.
 
In cazul in care nu mai putem plati factura de curent cand e gata diorama, obi vine cu o idee:

suspenzi diorama in plan longitudinal sau transversal pe o axa cu doi rulmenti la capete, scoti loko din garnitura si cu ajutorul inclinometrului de ruliu/ tangaj determini viteza de deplasare a vagoanelor :D
 
In lipsa inspiratiei asupra modului de automatizare a dioramei am inceput cu alte lucruri care pot fi facute independent.

N-o fi cea mai profi lucrare dar functioneaza :twisted:

Va prezint primul meu macaz actionat de motor servo:







Si un scurt film aici. Calitate mai proasta la film dar nah, lucram cu ce avem.

One down 10 more to go.

LE: daca se intreaba cineva de ce l-am prins sub sina am sa mentionez ca cel mai jos macaz pe viitoarea mea diorama se afla la 5 CM deasupra blatului de OSB. Motorul va salasui intr-o groapa sub sina in muntele de polistiren.
 
Nu sunt carcotas....prea tare dar sincer cand vad sine puse direct pe polistiren (scart,zapada artificaiala) ma cam ia cu frisoane. Iti recomand macar sub sine sa ai o suprafata mult mai solida (osb subtire, orice fel de placaj subtire ). Sinele lucreaza in timp mai ales daca le montezi pe suprafete diferite si nu foarte stabile la oscilatii de (caldura,frig,umezeala etc etc).
In rest spor
 
Nu e vorba de carcoteala e doar bun simt :). Sinele care sunt in poze sun puse doar pt teste; sa vad unde tai.

Inca ma gandesc ce sa folosesc pe post de "baza" sub sine. In mod clar nu am cum sa fixez sinele in polistiren. Mai sus am folosit un Comatex de 3mm pentru a prinde motorul sub sina iar intre sina si comatex am bagat pluta de 2 mm sa nu transmita zgomotul in plastic. Dar asta doar pt macaze.

Ma gandeam sincer la un forex de 1-2mm + pluta de 2 pe post de baza de fixare. Pluta pt zgomot iar forexul pt fixare. Placaj... sincer nu am gasit, desi am cautat; plus ca trusa mea de traforaj e demult moarta si mi-ar fi mult mai simplu sa tai forex/comatex cu un "bisturiu".
 
Apelez la voi pt. un mic ajutor. In aceeasi lipsa de inspiratie m-am apucat de 2 portale de tunel si m-am lovit de urmatoarea problema: inaltimea corecta :confused:

Am facut un portal de o inaltime totala de 13cm. Gura portalului are o inaltime maxima de 11 cm. Ma puteti ghida cam cat de inalta ar trebui sa fie gura ca sa fie cat de cat la scara; sa stiu cat sa tai din picioare. Luati in calcul si o catenara. Saru'mana.

Mai jos sunt cateva poze exeplificative:





 
In sfarsit dupa multe broboade de transpiratii, cateva drumuri pe la magazinele de electronice, cateva zeci de ore de binocalt pe internet am reusit sa activez puntea H.

Am luat din schema lui Paco schema pt L6203 4A H-Bridge si am conectat-o la portul paralel. Dupa cateva linii de cod pentru testare (scrise la plezneala) am obtinut si un rezultat, zic eu destul de satisfacator.





Locomotiva controlata pe directie si viteza cu PWM. Am pus un film enervant aici.

Atat circuitul cat si programul sunt pur experimentale. Circuitul nu are protectie la scurt deocamdata iar la partea de programare... eh aici trebuie sa testez/caut solutii pentru mentinerea frecventei impuse de NMRA in mediile de multithreading. Voi testa (pe viitor) DOS vs linux - windos iese din start - iar ca si limbaj va fi c/asm.

Ideea finala e de a implementa protoculul DCC NMRA si de a transforma un PC in centrala DCC. Continuarea pe viitor, deocamdata sunt fericit ca am reusit s-o misc :). URA!!
 
Nashpa ... dar daca tot stii programare, ai idee de niste documentatie de programare de pic-uri ? Bine, inainte de documentatie mai curand un 'get it started', ca pentru mine e inca ceata subiectul ...
Ar fi si solutia cu pc-ul o idee destul de buna, dar parca mai frumos e daca merge diorama de sine statatoare, fara pc-ul de langa ea, ca poate se formateaza geamu intre timp :D
 
Nashpa? De ce :)?

Eu am aceeasi problema ca si tine. PIC-urile sunt inca in zona "de ceata" si pt mine. Poate nu asa de mult in ceea ce priveste "sfot-ul" dar cu electronica sigur.

Solutia de a lega PC-ul la punte a fost aleasa tocmai din acest motiv. Mi-e mult mai usor sa programez portul paralel decat un PIC, n-am nevoie circuit aditional si pot rescrie programul cand vreau si cum vreau fara sa programez inca un PIC.

Cred ca ideea de a lega un PC direct la diorama e prost inteleasa. Am un PC care e bun de aruncat la gunoi dar prefer sa-l folsoesc la diorama - Un Pentium 75 cu 16 RAM nu cred ca mai face fata la ceva in ziua de azi.

Un punct de vedere prost inteles e faptul ca trebuie sa stai in fata monitorului... Fals. Pc-ul meu nu va avea monitor. Un daemon sub linux e suficient pt a controla diorama... conteaza doar cum interactionez eu cu PC-ul:
- telnet
- TCP/IP socket catre daemon - de aici te poti abera in fel si chip
- butoane dintr-o consola home made (cam ce are tot omu langa diorama) conectata la port serial

PC-ul asta nu este nimic altceva decat un "PIC" foarte mare dar care poate controla diorama automat (dupa un orar prestabilit) sau care permite interactiunea directa a "jucatorului" el reprezentand doar un intermediar de traducere a comenzilor.