Digitalizarea loco EMD GP 18

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salutare!
Cand am trecut pe digital, am spus ca voi face un upgrade si prima mea achizitie la scara H0, si anume locomotiva diesel EMD GP 18 Burlington, producator MEHANO.

Face parte din gama Hobby, dar atunci atat s-a putut. Oricum fiind prima "iubire", nu o puteam lasa sa se prafuiasca undeva intro cutie si s-o dau uitarii.
Asa ca m-am hotarat sa o dotez si pe ea cu un decodor.
Locomotiva nefiind dotata cu mufa 8 poli pentru decodor digital am fost nevoit sa fac unele inovatii:
- am facut un suport
- deasupa ansamblului motor, peste care am aplicat un montaj cu mufa 8 poli
- taiata la dimensiunile necesare
Va urma!
 
Apoi am trecut la montarea LED-urilor de 1,8mm (ca cel rosu din imagine)
direct pe sasiul loco prin gaurile existente
iar cele 4 rezistente care vin la LED-uri, le am montat pe o placuta separata
Va urma!
 
Am idetificat si facut traseul fiecarui fir si le-am cositorit la locurile lor
impreuna cu cel al rezistentelor
Pentru probe am folosit un decodor LokPilot Basic V1.0
Lumini fata/spate care se aprind in functie de directia de deplasare.
Deoarece loco merge sacadat la viteze mici voi inlocuii decodorul cu unul fara compensare de sarcina. Am inteles ca asa se va rezolva situatia.
Revin cu stiri si poze dupa remediere "defect".
Va urma!
 
Endo_ro a spus:
Imi place lucrarea. Nu-i pui si numerele iluminate? Pe mine ma intereseaza sa confectionez si luminile externe. Ditch Lights sau cum le zice.

Daca ma ocupam mai atent de plasicele de la numar, ar fi fost iluminate si ele.
Momentan raman asa, deoarece mai am si alte proiecte.
Poate pe viitor ma voi ocupa si de ele.
 
Am finalizat lucrarea prin montarea unui decodor fara compensare de sarcina.
Facut probe. Merge bine dar la viteza mica are un bazait.
Oricum e o realizare. Decat sa fie trasa pe o lini secundara si prima locomotiva la H0 va putea rula alaturi de celelalte mai "cu mot".
 
Felicitari pentru lucrare si sunt sigur ca te bucuri de realizare.

O mica "piatra"

Observ ca cei care bricoleaza locomotivele si vagoanele folosesc conductori sau cabluri cu grosimi apreciabile pentru scara 1/87.

De ce nu faceti un drum la un magazin de electronice, cei din Bucuresti cunsoc foarte bine magazinele de pe Maica Domnului, sa cumparati conductor sau cablu subtire cu sectiunea de 0,... mmp?
Conductorul este deformabil plastic si se aseaza foarte bine in interiorul unei carcase.
Inconvenientul, daca poate fi numit asa, este ca ai un singur fir si daca se rupe, nu am auzit pe nimeni sa se planga de asta, se intrerupe legatura electrica.

Spoor!!!