digital sau analog!!!???

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

danezu

Well-Known Member
Trenulist
16 Septembrie 2009
434
113
34
Los Angeles
LOCATION
Los Angeles
Am si eu ceva intrebari....,vreau sa ma apuc de o diorama cu ceva automatizari!

- vreau sa fie neaparat cu sunet! decodoarele cu sunet merg si in analog(sunetu)?? exact ca si in digital?? sau numai compensarea sarcini ?

-se poate,sa zicem o a 2 centrala (as vrea una piko si una roco) sa mearga pe catenare?? dak nu mere voi mai avea ceva intrebari dupa ce ma lamuresc aici......ASTETPT AJUTOOORR :D
 
Alimentarea prin catenara este mai dificil de realizat, mai putin fiabila si cu uzura mai mare decat cea normala. In plus este si redundanta, avand oricum nevoie de alimentarea prin sine pt. celelalte locomotive (abur, diesel).

Prin urmare, pe o diorama catenara este mai mult de decor...

In analog, decodoarele cu sunet genereaza doar zgomotele motorului precum si cele aleatorii dar nu poti comanda sunete "user" precum fluier, goarna, conductor, anunturi megafon, etc.
 
si la oprirea la un semnal ...sa zicem cu un segment izolat ... pot folosi ink o centrala digi care sa fie setata pe viteza 0??
 
aaa si ce inseamna ca nu poate citi sau modifica CV ... ca nu stiu ce sa aleg intre roco si piko...eu as vrea sa circul cu viteze f mici...realistice...si roco din cate am inteles...dak selectez o alta loco ...prima o ia la fuga :D
 
nu ai prea inteles : daca setezi o viteza ea ramane asa pana cand o modifici. daca vrei realism, foloseste mai multe unitati maus
 
tot nu prea am inteles :D deci pana la urma care e diferenta semnificativa intre piko si roco...?
 
culoarea : roco e rosie sau albastra , depinde cati bani ai de spart :evil: . hai, cauta ca s/a mai discutat subiectu asta la greu, aproape ca ne/am plictisit de el.
 
am gasit topicu...m-am lamurit...dar cu oprirea la semnal ??? ce pot folosi pe segmentu izolat???
 
cel mai simplu ar fi sa decuplezi alimentarea pe segmentul ala (cand locomotiva se afla pe segment , evident ) dar iti intrerupe si sunet si lumini, deci putin spectaculos. mai spectaculos ar fi sa identifici locomotiva care ti/a intrat pe segment si sa ii trimiti comanda de stop. prima chestie se poate face (railcom pe segmentul izolat) a 2a e putin mai complicata: comanda de stop trebuie legata de un eveniment, banuiesc ca daca se trece semnalul pe verde ar trebui sa ii dai drumul si la locomotiva: incearca rocomotion sau ceva similar, s/a mai discutat, mai sapa pe tema asta.

totusi nu ar fi mai interesant daca tu ai opri trenul la semnalul rosu?
 
ba da...d-arsunt la automatica(hyperion) ...an I si tre sa incerc sa imi pun creieru la munca :D ms mult ptr informatii!!!