Decodoare ieftine

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

macleod

Well-Known Member
Trenulist
28 Ianuarie 2009
1.732
4
46
Bucuresti
www.macleod.ro
WEBSITE
http://www.macleod.ro/
LOCATION
Bucuresti
Salut

Deschid acest subiect pentru ca vorba bancului: cum dublezi valoarea unui trabant ii faci plinu.
Ma intereseaza sa gasesc niste decodoare care sa fie cat mai ieftine (o sa cumpar niste ESU-uri dar le bag si eu la un vw, audi, macar opel, nu trabant), dar care macar sa aiba cateva functii obligatorii, ca doar nici chiar sa dau foc la bani.
Ce mi s-a parut interesant, decodorul de pe loko-urile piko (caz concret un br218 dbag) - cred ca e motorola, dar nu bag mana in foc, ca n-am gasit pe nicaieri nicio referinta. Avea inclusiv tasta f3 (nu m-am lamurit exact daca asta inseamna automat ca avea compensare in sarcina, sau doar 'emula' asa ceva). Stiu ca ce zic eu acuma sunt banalitati pentru un decodor care e decodor (in sensul in care oare numim dacia masina ?), dar pentru toate modelele de decodoare ieftine, mai mult nu au pe ele decat sa aiba.

Deci in concluzie, ca ma duc si eu la culcare ca nu mai pot si deja ma aberez, m-ar interesa modele de decodoare low-cost dar care sa aiba totusi minimul de functii necesar, chiar daca sunt luate cu gandul 'testam pe de-astea, ca daca se strica ceva, macar nu ne pare rau de ele'.
 
Pai cele mai ieftine posibile sunt cele facute in Romania de catre Dan de la Cluj. Le gasesti pe site-ul lui si sunt pe la 30-40 ron parca (www.hgd.ro)
 
Decodoare ieftine sint de exemplu de la Tams Elektronik, insa nu stiu daca in Romania au distributie.
Parere personala: eu insa iti sfatuiesc sa nu investezi banii in decodoare "ieftine". Chiar asa ieftine nu sint. Eu personal am cumparat un decodor "ieftin", dupa citeva incercari l-am pus inapoi in cutia originala, unde se afla si acum. :( Vorbeam de decodoare din comert.
Buna experienta am cu decodoarele Lenz, Uhlenbrock, Esu si CT-Elektronik.
 
Dupa cum ziceam sunt pentru niste troace de la Mehano, si mai mult asa pentru teste mai invat, mai stric, nu-mi pare rau de banii dati. Mi-e mila sa bag un ESU pe asa ceva, ca ar fi pacat de el. Gasisem decodor de Piko pe la vreo 25 ron, care nu stiu in timp cat de bun se va dovedi in timp, dar la prima vedere pare sa stie destul de multe pentru un decodor atat de ieftin. Pentru o locomotiva respectabila (macar Roco), intr-adevar, n-as face asa ceva, dar pentru ce am nevoie, dupa cum ziceam se merita.