Curentat la 27.000 volti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Catalinzz

Active Member
11 Martie 2008
171
0
Buzau/Bucuresti
LOCATION
Buzau/Bucuresti
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/inconstienta-vs-27-000-de-volti-pune-te-la-curent-cu-deznodamantul.html

Sper ca nu este unul dintre membrii lokomotiv...si Doamne fereasca sa i se intample cuiva asa ceva.
 
Eu ma minunez cum de nu a stiut ca pe acolo e cam multa tensiune ,si ma minunez ca prietenii l-au lasat sa faca asa ceva..pana la urma chiar ca e un miracol...norocul lui.
 
Are rezistenţa intern㒠mare.

Depinde şi de cum a avut contact cu firul. Din filmuleţ se vede c㒠e curentat doar pe partea dreaptă’, deci curentul a intrat prin mân㒠şi a ieşit prin picior, deci nu a trecut prin inimă’. Puţini au norocul ă’sta.
 
Da, un tip cu noroc, din pacate daca se uita si altii la acest filmulet (vorbesc despre cei de afara) or sa-si faca o impresie foarte proasta, nu ca pe acolo nu se intampla asa ceva, dar pe langa ghinionul omului determinat de prostie anturajul nu pare unul de lauda.
 
Dr,trebuia sa fie acrobat sa ii treaca prin inima.Aica sa stea intr-o mana si cu cealalta sa se apropie de fir.
Oricum,el a avut noroc,nu rezistenta interna :p Rezistenta maxima a corpului uman e de 6000ohmi(6kohmi).
 
Norocul a constat ca probabil s-a produs arcul electric pe la suprafata hainelor, sau pe suprafata pielii, nu prin organism. Rezistenta canalului arcului electric odata format e muuuult mai mica decat rezistenta corpului uman, asa ca nu a trecut curentul prin organele sale, probabil nici macar prin epiderma, ci a fost doar ars de arcul conturnat pe langa el. Cum calea pe care o alege un arc electric e greu de precizat, se poate spune ca a avut noroc ca nu s-a produs prin el, caci nu cred ca mai scapa.
Alte ipoteze: Poate ca statia de tractiune e aproape de locul respectiv si protectia la punere la pamant a actionat foarte rapid, sau poate ca firul de contact nu era conectat, dar nici legat la pamant, astfel incat exista doar o tensiune indusa capacitiv pe acel fir.
 
Am inteles ca nu s-a atins de fir, ci a intrat in campul electric de sub fir; oricum, a avut mare noroc...
 
si eu cunosc pe cineva care a patit acelasi lucru...si a supravietuit spre norocul ei...
a intrat in campul electric de sub fir, curentul a intrat prin stanga si a iesit prin piciorul drept, dar tot prin piele fara sa intre pe la organele lui interne. sa ales cu o arsura de toata frumusetea pe tot corpul mai ales pe unde a trecut curentul...
a picat de pe vagon automat dupa ce s-a curentat si nu a ramas pe vagon.
a stat in spital o luna si dupa ce a iesit a revenit pe picioarele sale normal si bine mersi... sa se noteze ca era cu ceva alcool la bord cand a facut cascadoria.
 
Dr,ca sa ii treaca prin inima asa cum ai zis tu,ar fi trebuit sa fie 2 fire separate,el sa prinda un capat cu o mana si cu cealalta,celalalt capat :p