Cuple scurte Hornby pentru locomotivele LDH 1250 si 060-EA la H0.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
6.297
991
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
LOCATION
Porto/Craiova
Una din problemele la locomotivele 060-EA si LDH 1250, produse de Amintiri Feroviare si respectiv Albert Model, este distanta insuficienta intre locomotiva si vagon, folosind cuplele scurte Roco, ceea ce duce la deraieri inevitabile in curbe, din cauza incalecarii tampoanelor.
Faptul se datoreaza lipsei sistemului de cuplare apropiata, inexistent la LDH 1250, din ratiuni ce tin de spatiu, iar la 060-EA, probabil din motive economice. Trecem peste asta, postul nu este despre o marca anume, ci despre o solutie.
Ideea mi-a incoltit in urma cu multi ani, cand am citit o discutie interesanta despre cuple care ofera un aspect realist in tinuta de drum a materialului rulant, la colegii de peste Canalul Manecii.
Despre cuplele Hornby (ref. R 8220, pack de 10) nu stiu mare lucru, doar ca sunt (aproape) identice cu cuplele scurte Roco, probabil dupa primul faliment au cumparat licenta...poate ne lamureste Horia.

Fiind pentru material la scara 1:76, sunt putin mai lungi, la baza, cu vreo 2 mm. Adica exact cat am avea nevoie intre locomotivele sus-numite si respectivul material remorcat.

Totusi, este necesar o mica modificare, simpla, la indemana oricui, chiar si a celor cu 2 maini de stanga: trebuie subtiat varful din mijloc, pentru o cuplare naturala, cu suratele Roco.
Intr-o prima faza se demonteaza "cheia" de decuplare si se pileste cu o pila de unghii sau/si o pila fina varful respectiv, din aproape in aproape, verificand constant cum se cupleaza cu o cupla scurta Roco.

1000013774.jpg


1000013763.jpg

1000013764.jpg

1000013767.jpg

1000013768.jpg

1000013772.jpg


Am testat atat pe LDH 1250, cat si pe 060-EA, in curbe de pana la 450 mm raza, rezultatele fiind excelente, niciun tampon incalecat, nicio deraiere.

1000013777.jpg

În curbă R5 Roco, adică 500 mm rază. Încă este spațiu între tampoane...

1000013778.jpg


1000013779.jpg

Pentru mine este solutia ideala, fara buzunare NEM noi sau extensii. Mai am mult de pilit. :D
 
Ultima editare:
Super! Putem sa rugam unul dintre distribuitorii de la noi (TA, HGD) sa dea o comanda mai mare. Eu unul as vrea un set pentru 2 x EA si 1 x LDH.
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Eu am luat doar un set de 10, din curiozitate, de la un magazin din Malta, impreuna cu un set de cuple functionale (partial) cu surub. Acum imi dau seama ca astea 10 le-am si maritat cu LDH, EA, EC...
Sunt sigur ca magazinele de la noi vor aduce asa ceva pe rafturi.
 
Eu am dat mesaj celor de la Trains-Addicted ca doresc un set cand vor mai da comanda la Hornby.
Daca mai sunt doritori eu zic sa le dati mesaj cu comanda ferma sa stie cate seturi sa aduca.