Salutare,
Am ceva trenuri BTTB, vechi de vreo 40 de ani, dar nu foarte uzate. Astea imi plac si vroiam sa fac o diorama simpla pentru ele. Adica vreau sa folosesc ce material rulant am, nu sunt atat de impatimit cat sa cumpar altele.
Problema ca din start nu prea merg bine. Compar, de exemplu, cu un set Maerklin Z, cam tot la fel de vechi. Pe alea mici le pun pe linie si merg fara probleme oricat de mult le las, trebuie sa se intample ceva iesit din comun ca sa se intrerupa distractia.
BTTB, in schimb, deraiaza destul de des, mai ales vagoanele, si se decupleaza intamplator. Ce e de facut? Ce au facut altii hobbisti, mai experimentati?
M-am gandit :
- maxim 6-7 vagoane / tren
- lest in fiecare vagon. Mai mult decat au pus ei din fabrica
- roti de metal (am vazut ca se gasesc de cumparat pentru upgrade
- carlige de alt fel, dar de care?
- motoare cu 5 poli ar fi bune, exista ceva model care s-ar potrivi in locul celor standard BTTB?
- liniile indreptate cat se poate de bine
- eventual de evitat curbele cu raza minima (286mm). Exista flextrack profil U intors, old school?
- alte idei?
Iata in ce faza ma aflu acum:
[img=https://youtu.be/OaCU0wruutc]View: https://youtu.be/OaCU0wruutc[/img]
Am ceva trenuri BTTB, vechi de vreo 40 de ani, dar nu foarte uzate. Astea imi plac si vroiam sa fac o diorama simpla pentru ele. Adica vreau sa folosesc ce material rulant am, nu sunt atat de impatimit cat sa cumpar altele.
Problema ca din start nu prea merg bine. Compar, de exemplu, cu un set Maerklin Z, cam tot la fel de vechi. Pe alea mici le pun pe linie si merg fara probleme oricat de mult le las, trebuie sa se intample ceva iesit din comun ca sa se intrerupa distractia.
BTTB, in schimb, deraiaza destul de des, mai ales vagoanele, si se decupleaza intamplator. Ce e de facut? Ce au facut altii hobbisti, mai experimentati?
M-am gandit :
- maxim 6-7 vagoane / tren
- lest in fiecare vagon. Mai mult decat au pus ei din fabrica
- roti de metal (am vazut ca se gasesc de cumparat pentru upgrade
- carlige de alt fel, dar de care?
- motoare cu 5 poli ar fi bune, exista ceva model care s-ar potrivi in locul celor standard BTTB?
- liniile indreptate cat se poate de bine
- eventual de evitat curbele cu raza minima (286mm). Exista flextrack profil U intors, old school?
- alte idei?
Iata in ce faza ma aflu acum:
[img=https://youtu.be/OaCU0wruutc]View: https://youtu.be/OaCU0wruutc[/img]