Cum distrugi un terasament

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rooovidiu

Active Member
11 Noiembrie 2008
190
1
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Am un terasament lipit cu aracet si as dori sa il pot muta de acolo cu sina cu tot. Nu conteaza ce pateste sina. Daca stiti careva cum as putea face asta...
Dar fara raspunsuri: dalta !
Multumesc.
 
Salut!
Voi ce aracet folositi pentru a fixa terasamentul?
Eu folosesc MOMENT WOOD 3 si sunt nemultumit pentru ca, a doua zi dupa balastare apare un oxid verde pe sina nichel-silver, foarte deranjant si greu de indepartat. Pe de alta parte, balastul fixat cu acest aracet nu se mai inmoaie nici la apa nici la o alta pensulare cu aracet.

Am mai cumparat un aracet dintr-un magazin de hobby, se numeste white glue, si lipeste bine, nu provoaca oxidarea sinei insa, in momentul in care am vrut sa dau "mana a doua de balast" si am pensulat din nou cu aracet balastul deja fixat, acesta s-a inmuiat :confused: lasand sina flexibila (care fusese desprinsa intre timp din cuisoare) sa isi faca de cap.

Voi aveti vre-un aracet care sa nu provoace oxidarea sinei si nici sa nu se inmoaie la o eventuala reatingere de apa?

Multumesc
 
salut, eu am folosit Moment Wood Parket&laminates cu sina Kato - e drept era deja cu terasament insa am mai adaugat ceva pe langa, pulverizand un amestec de apa+aracet si n-am avut suprize cu martienii, am pus in seara asta putzin aracet pe o flexibila de la roco si astept pana maine sa vad rezultatul .....
 
La mine nu a oxidat nici roco nici trix la N, am folosit Moment Wood Express si sunt foarte multumit de rezultat.... apropo cat aracet folositi la lipirea terasamentului ?

Sa va spun un secret: eu folosesc 70% apa si 30% aracet
De ce ? Simplu ? Am constatat ca nu este necesar, iar la o asemenea dilutie terasamentul se desface foarte usor, devine intr-un fel sfaramicios. Nu este necesar mai mult. La curbe se poate creste putin concentratia de aracet.

Pentru fixarea sinelor in curbe ba chiar si in linie dreapta am folosit cu succes barete de pini ca cele de la hard-disk-uri. http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=37635

Se da o gaura cu spiral de 1 sau 0.8 in suprafata pe care prinzi linia si se infig pinii, evident nu se mai scot decat daca se scoate linia. Metoda este "imprumutata" de la Elef si functioneaza de minune.

Spor.

PS: Alex cum aplici aracetul pe linii ? Il pulverizezi sau il pui cu pipeta ? Daca aracetul ajunge pe metal s-ar putea ca reactiile chimice sa fie inevitabile, orice marca ai folosi.
 
Salut
Multumesc pentru raspunsuri
Am studiat problema mai indeaproape si am observat ca nu sina este cea ce oxideaza ci aracetul care intra in contact cu sina se inverzeste pe alocuri... In sfarsit asta e voi fi mai atent...
De aplicat aplic aracetul cu pipeta dar din cand in cand o picatura ajunge si la metalul sinei.... Sinele sint Roco Ni-Silver.
 
si uite-asa se ajunge de la distrugere la facere. Asa ca Ovidiu, cu aceasta ocazie ajungi la concluzia ca tre sa bagi o dalta plata ascutita, cureti frumos resturile de lipeala, apoi pui la loc terasamentul chiar daca nu vrei :D
 
Nu a trebuit nici o daltă’. :p Am folosit un pic de ap㒠cald㒠pus㒠cu siringa exact unde am vrut şi încet s-a dezlipit deci a mers. Dup㒠am luat bor maşina şi un burghiu folosit şi am "gă’urit" puncte critice şi încet totul s-a despris. Åžina a fost salvat㒠şi totul e ok. Aşa c㒠mersi mult cristi_m.
PS cel care a construit diorama a folosit aracet simplu luat de la Pratiker. Aracetul acela l-am folosit la toate. Åži e foarte folositor.